şükela:  tümü | bugün
  • bir gün kazık yediğinde sizi tekrar bulacak olan arkadaştır. sıkıntılı günlerde sarıldığınız, başınızı omzuna koyduğunuz o insanlar merak etmeyin size yine kapılarını size açacaklar. suistimal edildiklerini bile bile.
  • bir zamanlar bendim ama artık sıkıntılı günlerimi yalnız geçirmeyi öğrendim.

kafayı sıyırmaya ramak kalan zamanlarda psikolojimin alt üst olduğu zamanlarda birçok arkadaşımı arar ve iletişim kurardım. yardım isterdim onlardan. dertleşirdim. takılırdım. ellerinden geleni yaparlardı. konuşurlardı hallederlerdi sorunları. daha sonra psikolojim düzelip hayatım düzene girince de tekrar eski halime döner ve kimseyi arayıp sormazdım.

baktım ki bu böyle olmuyor. artık zor günlerimde hiç kimseye tek kelime etmiyorum. kimseyle iletişime geçmiyorum. tek başıma alıyorum başımı gidiyorum. içiyorsam kendim içiyorum. ağlıyorsam kendim ağlıyorum. kendi kendime konuşuyorum. kendi kendime dertleşiyorum.

eskiden çömez olduğumu düşünüp, hata yaptığımı şimdi fark ediyorum. kimseyi rahatsız etmiyorum. kimsenin hayatına bulaşmıyorum. çünkü insanlarla bir şekilde alakadar olunca peşini bırakmıyorlar. onlar da hep karşılık bekliyor ve süreklilik halini alıyor bu. bu sefer kendine vakit ayıramıyorsun. bu kadar uğraşmaya gerek yok. evet tek başına süreci atlatmak zor oluyor ama kimseye kendi içini açmayıp ezik ve aciz durumuna düşmüyorsun. herkes, senin için her şey yolunda zannediyor ve kendi yoluna bakıyor.

çıkar veya karşılık beklemeden yardım edenlere, kapı açanlara ayrıca teşekkür ederim tabi. birkaç sağlam arkadaşım var. belki aylarca birbirimizi arayıp sormayalım, görüşmeyelim ama aradığım an bana yardım eden, bir karşılık beklemeyen arkadaşlarım var. konuşmasak, görüşmesek bile araya hiç soğukluk katmayan insanlar onlar. her zaman ilk günkü samimiyette oluyorlar.
  • sizi kusmuk torbasi gibi goren pisligin cikarcinin tekidir. farkettiniz mi bi dahaki sefer basinizdan savin, zaman degerli bir seydir, boyle kisiliksiz bos insanlara zaman harcanmaz.
  • birisine iyilik etmeye çalış. çok geçmeden onun hoşnutlukla parlayan yüzünden nasıl tiksindiğini göreceksin.

-cesare pavese
  • evlenince arayıp sormayan arkadaş ile ölümüne kapışırlar.
  • bunun bir de hayatını her şeyini yola soktuktan sonra ben sizi özledim deyip çıkıp gelenleri de vardır. öyle bir arkadasım vardı. özledim, uzak kaldık falan dedi tamam dedim buluştuk . 3,4 saat boyunca sürekli hayatının ne kadar güzel olduğunu anlattı ben herhalde o gün totalde maksimum yarım saat konusmusumdur. o da gruptaki diğer kişileri merakından yaptığı sorgulama sonucu
  • "biraz da şuramı kaşı" demektedir