şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kedidir kedi)
 • birinci şartı sevdiğin bir işte çalışmaktır. hayatının üçte birini burada geçiriyorsun çünkü.
 • düzenli olarak 2 bira içmek bunlardan birini ifade eder.
 • zaman ve sağlık . dolaylı olarak para. zaman ve sağlığı sağlayan yegane şey de paradır.

  takdiri ilahi elbet engellenemez ama sebepler dünyasındayız. paran olursa geçim kaygın olmaz, evde fakirlik kaynaklı kavga gürültü olmaz. akıl sağlığını korursun.

  az çalışacak kadar paran olursa zamanın kalır kendini mutlu edecek aktivitelere zaman ayırabilirsin.

  paran olursa sağlıklı beslenirsin.

  barzo değilsen kafanı kaldırıp düşünmeye vaktin olur. kafan düşüncelerle dolu olmaz. sağlıklı düşünürsün.

  ne demiştik? para. nokta.
 • kabullenmektir. teslim olmaktır. bükemediğin bileği öpmektir. herkes istediği istediği her şeye sahip olamaz. sahip olduklarınızla yetinmeyi bilmelisiniz.
 • norveç'te yaşamaktır.
 • ilk olarak iş dünyasından çıkacaksın.
  bir işi severek yapmak, stressiz yaşamak için kafi değil. stres ile huzur farklı şeyler.
  iş dünyasında sektör fark etmeksizin bu böyle, stres her daim olacaktır.
  huzur için ise minimum insan ve hatta mümkünse sıfır insan olacak etrafında.

  mesela bir yatın içinde geçecek ömrün.
  keyfe keder estikçe dilediğin yere gidebileceğin bir yat. denizin verdiği huzuru nerede bulabilirsin başka?
  kış aylarında da güzel bir nehrin kenarında kutu gibi bir evin olacak.
  şöyle yağmurun, karın nehre düştüğünü görebileceğin bir ev.
  al sana müthiş bir reçete. huzursa huzur.
  duyuyor musun? nazan'dan gidelim buralardan çalıyor.
 • iş olduktan sonra sevdiğin bir iş yoktur. bence her iş belli bir prensip ve disiplin gerektirir ki, insanda bu stres yapar.
 • başkalarının ellerindekinden umudu kesmek ön şart. ellerindeki derken sadece madde gelmesin aklınıza. maddi manevi beklentisizlik kadar huzur verici bir şey olamaz. insanoğlundan bekleyeceğiniz tek şey fenalık olsun ki gardınızı iyi alasınız.
 • mükemmeliyetçi olmamak: hayatta hiçbir şey kusursuz olmadığı ve bazen aksi durumlar yaşanabildiği için mükemmeliyetçi kişiliğe sahip insanlar sıklıkla başarısızlıkla karşılaşıp yoğun stres altında yaşarlar. yaşantının geneli için daha rahat bir tavır sergilenmediği sürece stresten uzak durmak mümkün değildir.

  hayır diyebilmek: gerek iş hayatında gerek özel hayatta olsun, herkesi memnun etme ihtiyacı hissettiği ve bencil olarak algılanmaktan korktuğu için hayır diyemeyen insanlar kendi hayatlarının dengesini bozarak giderek daha güçsüz hissetmeye, kendine karşı daha büyük bir öfke içinde olmaya ve daha stresli bir hayata sahip olmaya başlar.

  hayatı daha sakin yaşamak: gün içerisinde sürekli koşuşturma içinde yaşamak yerine sadece üzerinde çalışılan şeye odaklanmak ve anın tadını çıkarmaya çalışmak oldukça önemli.

  tüketim çılgınlığına son vermek: evinizi dolduracak ıvır zıvırları almaktan vazgeçin, sadece size yetecek kadar yiyecek alın ve giysi ya da başka bir ürün alırken daha seçici olun. gerçekten kullanacak mıyım diye düşünün. gerçekten istiyor musunuz yoksa anlık mutluluk sağlayacağı için mi alıyorsunuz? inanın dengeli bir kredi kartı ve kendinizi kontrol edebilmenin verdiği özgüven daha iyi hissettirecek.

  gerçekçi hedefler belirlemek: normalde olduğundan daha azını veya daha fazlasını başarmış olmayacaksınız. fakat aklınızdaki ''daha fazla çaba göstermeliydim.'' düşüncesini ortadan kalkacak.
hesabın var mı? giriş yap