*

1. hüseyin kağıt isimli şahsın vücut oranı, görüntüsü ve enteresan sesi ile küçük çaplı şok geçirmeme sebep olan parçadır. birden fazla dinlendiğinde ağza dolanır, dikkat edilmesi gerekir. klibinde gençlerin yaptığı el hareketlerini arkadaşlarımı toplayıp yapmışlığım da vardır. arabanın üzerinde oturur vaziyetteki tespih sallayan abiye de kurban olurum, ağır çekim yerinde olmuş ve evet ankara havaları olmadan yapamayan bir bünyem var.
  2. youtube'da 3 milyonun üzerinde izlenmiş olmasına rağmen ekşisözlükte hakettiği yeri bulamamıştır daha. şarkı iki bölümde geçiyor diyebiliriz. ilk bölümde özkan özcan, ikinci bölümde ise hüseyin kağıt sahne almakta. finali ise tekrar özkan özcan yapmaktadır. sesleri birbirlerine çok yakın olmadığı için karışık söylemediler kanaatindeyim.

klip ise şarkıdan daha dikkat çekicidir. oynayan, el çırpan, tespih sallayan gençler. dans figürleri, kamera açıları mükemmel. klasik bir araba. veee şarkının ikinci bölümüne geçerken siyah transporter t6'sı ile gelen hüseyin kağıt. yan kapısına oturup bağlama çalıp, şarkı söyleyen hüseyin kağıt. bu arada kendisi kullanıyor transporter'ı. kliple birlikte ele alırsak yabancı kliplerdeki kısa film tadına erişebiliriz. kendini izlettiriyor. dşkkat ettim ama çekildiği yeri tam çıkaramadım.

lakin bu iş klip dışında bir yerde playback yapmaya gelince iş değişiyor. özkan ve hüseyin'i bir kez flash tv'de izledim. şarkı başlıyor beraber çıkıyorlar sahneye. ama hüseyin kağıt takribi 4 dk sonra giriyor sözlere. o 4 dk boyunca özkan'la bakışarak gülümseyerek sağa sola hafif hafif sallanıp tempo tutarak geçiriyor. bu da düğünlerde zorla oynatılmaya kaldırılmış, oynamayı bilmeyen, arkadaşına destek arayan gözlerle bakan adam gibi duruyor.
  3. yaşam felsefem bu şarkı * öyle rahat bir havası var, enseye tokat göte parmak rahatlığında söylemek lazım zaten.
  4. an itibariyle 6,671,109 kere izlenmiştir. sorsan kimse dinlemiyor.

edit: 9,332,849
  5. youtube'daki şu klibi şimdilik dört milyonun üzerinde hit almış efsane şarkı. klipteki davranış biçimleri ise daha önce gayet güzel bir şekilde anlatılmış. benim yapabileceğim en önemli ek ise hüseyin abimin tespihe "desbik" demesi ki bu da angara ağzında gayet normal karşılanır.
  6. sözükte bir kaç kere başlığını gördüğüm ama dinlemeye tenezzül etmediğim şarkı. hayır çok burjuvayız ya, çok biliyoruz ya her şeyi. bu sabah açtım dinledim. millet gangnam style falan dinliyor ya. ben onu da dinledim birşey anlamadım. ama bunu ilk dinleyişte var bir şey dedim. var işte. bu toprakların müziği ya çekiyor yakalıyor bir yerden.

bir de çok hüzünlü gibi şarkı sözleri ama melodi o kadar eğlenceli ki. hele o parmak şıklatma yerleri. güzel la güzel bu. hayatı tespih yapmışımm sallıyormuşummm. varollll..
  7. "hayatı 31 yapmışım"dan daha dindar olan söz. ikisi de hayatın sillesini yemiş(!) ergenlerin ağzından çıkar, biri biraz daha tutucu ötekisi fazlasıyla abazan. ellerine kuvvet diyelim biz yine de.
  8. sözlükte başlığının altına yazıp rezil olmak istemezdim fakat bu şarkıyı askerde olanların* dinlememe gibi bi seçeneği yok. sike sike beynine kazıyolar adamın. sözlerini bile ezberledim amına koyim.

hayatı tespih yapmışım hakkında bilgi verin