şükela:  tümü | bugün
  • insana fani dünyanın caniliğini hissettiren bir koca hüzün nedenidir.

küçükken herkes bilye oynarken, oynamaktan zevk almamaktır. uzaktan kumandalı araba binbir organizasyonla önünüze sunulduğunda onun yerine halının üzerinde küçük arabaları elinizle yarıştırmayı sevmektir. kaleciyle karşı karşıya önemli maçta gol kaçırmaktır. okulun yarısını dövseniz de sizi aşacağını bildiğiniz birisine çatmanız akabinde sağlam bir dayak yemenizdir. derste takipli okuma yaptırırken hülyalara dalıp kendinizi transformerslardan biri olarak görmeniz, bunu sonucu olarak hocanın şaplaklarına hedef olmanızdır.

biraz biraz daha büyüyünce ortaokul, lise... hoşlanılan kıza açılamamaktır. kitaplara gömülüp, dünyayı unutmaktır. gece rüyalarda elf olup elf hatun kovalamak, gandalf'la kanka olup balrog kesmektir. derslerden ve aileden uzaklaşma döneminin başlamasıdır. herkes mutluymuş gibi gelirken, mutsuz hissetmektir. ergenliktir. yüzdeki üç sivilceye üçüncü dünya savaşı açıp aynanın karşısında özgüven yitirmektir. iyi top oynamadığınıza kanı getirip haftasonu maçlarda oynamamaktır. herkes becerikliyken, beceriksiz hissetmektir. önemli konuşma yapacakken kekelemek, heyecanlanmaktır. özgüven kaybıdır.

daha daha sonraları üniversite ve sonrası yaşamaya kaşarlanmış dönemde; sevdiğiniz insanların ölüm acısına dayanmak, aşık olduğunuz insanların kazıklarına katlanmaktır. "sikerim dünyayı dertli başım, yanda rakım bana yeter." triplerine girmenizdir. aşkları başka kollarda görüp buna dayanabilmektir. geçmişin değerini bilemediğinizi farkedip üzülmektir. günde 10 kere "vay amuna goyyim." deyip iç çekmektir. yaşamaktan yorulmaktır. ara ara utanmaktır.

öyle ya da böyle bir sorundur. ama acısı, zorluğu gibi bu da geçer. hayatı yaşamak da var ara ara daima. ona verdiği kıymet kadar mutlu oluyor insan.
  • belki

kendini göze alamamaktır çoğu zaman ....

çünkü işin aslı yasamak cesaret ister

(bkz: kendini göze almak)
  • ölümü anlamsız kılandır.
  • görünce bile üzüntüye sebep olan başlık...
    hayattaki problemler izin vermez ki hayatımızı yaşamamıza.
    bir yere oturup limonlu kekimi yiyip, çayımı içsem bile yaşadığım zorluklar aklıma geliyor.:( sorunlar en iyi anında bile ben buradayım diyor.
    tostum, bi kupa bardağım sayesinde bile mutlu oluyorum aslında ama işte o sorunlar aklıma geldikçe mutluluğumu alıyor elimden.
    yine de hayatın tadını çıkartmak lazım, zaman çabuk geçiyor çünkü..
  • daha iyi yaşamak için verilen çaba yüzünden aslında heder olmak, güzel olan şeyleri kaçırmak, ölmek, bitmek, yorulmak. e hani daha güzel daha rahat yaşamak için çalışıyorduk? ben kızımın ilklerini kaciriyorum. bebeğim büyüyor ve ben bunu kaciriyorum.
  • (bkz: yaşayamıyorum)

(bkz: yaşayamayanlar)

bence en samimi itiraf bu. minyonlar dile getiremiyor, sadece yaşayarak ispat ediyor.
  • eşittir (bkz: engelli olmak).