şükela:  tümü | bugün soru sor
 • surekli tekrar eden olay dongulerine ve duygulara sebep olan; farkinda oldugunuz, olmadiginiz sizi siz yapan 'sema'larla ilgili detayli bir analize sahip ve semalarini tanimaniz suretiyle kendinize nasil yardim edebileceginizle ilgili bir kitaptir kendileri.
 • (bkz: şema terapi)
 • arka kapağında kendini şöyle anlatan kitap ;

  "aşırı vicdan ve hayır diyememek yüzünden kendi ihtiyaçlarınıza sıra gelmiyor mu?

  terk edilmekten korktuğunuz için ilişkilerde çok mu altta kalıyorsunuz ?

  sağlığınızı kaybetmek, aklınızı kaçırmak, parasız kalmak, uçağa binmek gibi korkularınız yaşam sevincinizi yok mu ediyor?

  hayatınız, işleri yetiştirmeye çalışmakla mı geçiyor?

  tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere kendini diğerlerinden aşağı hissetmek, tüm bunlar farketmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir. bu, kendine zarar verici düşünme ve hissetme kalıplarına "şema" adı verilmektedir. hayatı yeniden keşfedin, mutluluğa ulaşmanızı engelleyen bu girdaplardan nasıl kurtulacağınızı gösteriyor.

  kişiliğe işlenmiş ve tedavisi zor sorunlar için geliştirilen ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış şema terapi'nin yaratıcılarından youn ve klosko iaçların yardımı ve uzun süren geleneksel terapiler olmadan, şemalarınızı testler aracılığıyla fark edip, bilişsel terapi'nin devrim niteliğindeki ilkeleriyle teğiştirmenize yardımcı oluyorlar."

  www.psikonet.com, bilişsel ve davranışçı terapiler serisi 5

  jeffrey e. young
  janet s. klosko
 • hayatınızı hangi sebeplerle sabote ettiğini görebilmek adına, güzel bir kaynak kitap.

  ismi ve kapak tasarımı sıradan bir kişisel gelişim kitabı izlenimi verse de, esasen alanında uzman psikiyatristler tarafından yazılmış, deneyim ve bilgiye dayalı bir çalışma.
 • herkesin mutlaka okuması gereken kitaptır. ismine bakıp dandik kişisel gelişim kitabı sananlar feci yanılır.
 • kişisel gelişim kitabı değil, şema terapi'nin kurucusu jeffrey young tarafından hem danışanların okuması hem de psikolojik yardım alma imkanı olmayan insanların faydalanması amacıyla yazılmış bir kendine yardım kitabıdır. ancak şu kadarını söyleyeyim ne bu ne de başka bir kendine yardım kitabından bir mucize beklemeyin. değişim dediğimiz şey bir süreçtir ve ciddi bir disiplin ister. kişi bilinçli ve farkında olmalıdır ne yaptığının. yoksa siz yıllarca mahmut beni niye terk etti, yok ayşe başkasına vermiş batsın bu dünya diye ağlamaya devam edersiniz.

  kitap şema terapi'nin kutsal kitabı ile birlikte başucu kitaplarımdan biri oldu. sürekli okuyup değişim stratejileri üzerine çalışıyorum. faydasını çok gördüm. ama dediğim gibi klişe bir cümle ama her şey yine sizde bitiyor. bu kitabı alıp okuyup hani bir işe yaramadı alıklığını da gösterebilirsiniz, okuduktan sonra bir yenilenme sürecini başlatıp gerçekten hayatı yeniden de keşfedebilirsiniz.
 • kitabın 100. sayfasındayım ama çevremdeki herkese bu kitabı şiddetle tavsiye etmek istiyorum. çok faydalı stratejiler ve bakış açıları öneriyor. kitapta bahsedilen yöntemlerin disiplinli bir şekilde uygulandığında sonuç vereceğini düşünüyorum- tabiki uzun vadede. daha önce okuduğum bu tarz kitaplar, 3 seans gittiğim psikolog, kendi kendime uyguladığım bazı yöntemler, destek alan arkadaşlarımdan duymuş olduğum tedavi yöntemlerinde bahsedilen analizlerin çoğu bu kitapta toplanmış.

  değişim önce insanın kendinde başlar, hepimize bu yolda başarılar diliyorum.
 • 2 yıl evvel alıp okumaya çalışıp bir türlü ilerleyemediğim kitaptı kendileri lakin son 2 haftadır elimden bırakmadan okur oldum hatta okuduğum bölümleri yeniden okuyorum özümsemek gerekli ve kesinlikle kof bir kitap değil
 • kişisel gelişim kitabı olmayan biricik kitabım.. şu an okuduğum (bir yandan da shirley'e devam ediyorum, bronte kardeşlerin).
  jeffrey young yazmış bu kişisel gelişim olmayan ve çok fazla yardımını göreceğiniz kitabı.. öyle güzel bir iş çıkartmış ki, bir nevi, kendine yardım kitabı bu elimizde tuttuğumuz.
  naif ve çok özel insanların üzerinden geçen olaylardan esinlenerek,
  terapiye yardıma gelmelerinden sonra, her birini tek tek şemalar üzerinden anlatarak yazmış kitabını young..unutulmaması gereken ise, ki kitapta da uzun uzun okurken anlıyorsunuz bunu, değişim kocaman ve zorlu bir süreç. asla "hemen" olmaz, olmayacaktır da..

  ben bu kitabı çok ama çok sevdim sözlük. kitabı çize çize okuyorum evde, işte, metrobüste.. yeşil, pembe kalemlerimle boyaya boyaya ilerliyorum sayfalarında. düşünüyorum, durup durup ve devam ediyorum tekrardan okumaya..yine ve inatla söylemek istiyorum ki, bu kitap bir kişisel gelişim kitabı değil. öyle alın ve okuyun.
  ama okuyun..
 • şema terapi üzerine çalışmalar yapan jeffrey young'ın yazdığı kendine yardım kitabı.
  kesinlikle "kişisel gelişim" safsatası değildir.