şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ttnet çalışanları.
 • enerjinizi suluk gibi emen insanlar. durum cok vahimse cok fazla kaptirmamak gerekir.
 • her daim etrafımızda birkaç adet bulunup bilimum kızılcık sopası ile dövülesi tiplerdir.
  işyerinde haksızlık yapan gıcık bir yönetici, çenesi düşük bir iş arkadaşı, son derece meraklı bir komşu, hoşlandığınız ve size pas vermeyen bir insan, saygısız ve bencil bir ergen, iletişim yollarını kapatan bir kişi, gösterip vermeyen sevgili, bitmez tükenmez istekleri olan bir eş vs.
  off. naş naş..
 • en fenası 1. derece akrabalardan olmasıdır. atsan atamazsın, satsan satamazsın..
  ilişkiyi kesersin. en temizi
 • cep telefonuna 5 ile 7 arasında çağrı bırakan insan bunlardan biridir. aynı kişinin sizi gün içinde 5-7 kez aradığını görünce aşırı tedirgin oluyorsunuz, mutlaka çok önemli ve acil bir haber vereceğini düşünüp taşikardik kaygılanıyorsunuz, nitekim şöyle bir diyalogla lüzumsuz ferahlıyorsunuz:

  -hayırdır 5 kez aramışsın ama telefon yanımda değildi.
  +ya bi arkadaşla muhabbet ediyoduk da sizin ordaki meşhur turşucunun adını aklımıza getiremedik.
  -turşucunun adını aklınıza getiremeyince ne oldu, diliniz tutuldu da konuşamaz mı oldunuz?
  +iyi be sana soranda kabahat!

  yani arkadaşım elli kez aramana gerek yok, zaten telefona bakabiliyor olsam ilk fırsatta geri ararım, ne diye şarjın içine ediyosun.
 • alınganlar, gamlı baykuşlar, toplu taşımadaki büyükbaşlar, trafikte yollar bizzat babamındır bencilleri, her olayda kötü bir şey bulan negatifler, enerjine pipet takan astral vampirler, saldırgan ona buna horozlanan tipler, kibirli ama içi boş şebekler, olay çıkararak önemli olmaya çalışanlar, düşüncesizce heves kıranlar, başkalarının hayallerini sırf kendi hayalkırıklıkları yüzünden küçümseyenler, kendi salaklığının farkında olmadan başkasını salak yerine koyanlar, başkalarının mutluluğunu çekemeyen karakter zayıfları, iyi niyet suistimalcileri, kendilerine acım acım acıyanlar, her zaman mağdur rolüne soyunanlar, kadınlığı kıçını başını ona buna göstererek yaşamaya çalışan zavallılar, erkekleri kukusuyla yöneten ilgi zavallıları, bilmediğini bilmeyen cahiller, gerekçeli hayır dediğin halde bir şeyler için çok ısrar edenler, senin neyi ne kadar algıladığını bilmeden sana ders vermeye çalışan çokbilmişler, devlet dairesinde senin işini yapan dünyanın en mutsuz memurları (olmayanları da var canım), aşırı kıskançlar, kinciler, ırkçılar.

  aslında bunlar hayatı zorlaştıran değil hayattan çıkarılacak insanlar bence. sadece farketmesi ve bunun için adım atması biraz zaman alabiliyor. ve işin kötüsü hepimiz farkında olmadan bunlardan biri olabiliyoruz. zira burada bahsedilenlerin hepsi eni konu insan.

  onları küçümsemek için mi yazdım bunları sizce? hayır, tam tersine, başkaları için "hayatı zorlaştıran kişi" olmamak için ne yapmamam gerektiğini dilim döndüğünce belirledim sadece. kendime not bu. bir de okumak isteyene.

  eninde sonunda kimse kimin neyi nasıl yaşadığını, nasıl büyüdüğünü bilmiyor ya, küçümsemek de onlardan biri olmak anlamına geliyor açıkça. bu durumda olan birisini yargılamak değil, ona farkına varması ilham verebilmektir mühim olan. değişmiyorsa demek ki onun aradığı ilham bende yok. başka kapıyaa!
 • aklının sınırlarını gördüğünüz insanlardır bunlar. deneme yapımı gibi. olmamışlar. neticede çöp.