• bugüne kadar yerli yabancı yüzlerce kitap okudum, hiçbiri hayatımı değiştirmedi. kitapların isimlerini yazıyorsunuz, güzel de kitaplar eyvallah da, nasıl hayatınızı değiştirdiğini de yazsanıza. ne oldu mesela, bir ışık huzmesi gelip gözündeki perdeyi mi kaldırdı? veya kitaptan aldığın felsefeyle hayatına farklı bir yön mü verdin? nedir hayatını değiştiren olay ve kitaptaki kısım? asıl ben bunu merak ediyorum.
  • insanın anlam arayışı - viktor e. frankl

edit: bugüne kadar hep bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti klişesine güler geçerdim - yani elbette her kitap bir şey katıyor okuyana ama tamamen hayatı değiştirmek ne kadar abartı? - ama bu nazi kampında esir düşmüş bir psikiyatristin çok gerçek ve yalın bir dille anlattığı incecik kitabı benim hayatımı değiştirdi diyebilirim. çok etkileyici.
  • küçük vampir
    küçük prens x çok kez ve hala
    böyle buyurdu zerdüşt
    zorba
    sana gül bahçesi vaadetmedim
    eski ahit-incil-kuran
    9. hariciye koğuşu
    kendine ait bir oda
    mrs dalloway
    sefiller
    dönüşüm
    hayatımı yaşarken
    anarşizm neyi savunur
    tutunamayanlar x çok kez ve hala
    ailenin, özel mülkiyetin ve devletin kökeni
    yabancı
    ütopya
    gen bencildir
    cinselliğin tarihi
    protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhu
    seksek
    satranç
    siddhartha
    bozkırkurdu
    varolmanın dayanılmaz hafifliği
    1984
    bütün kozmonolojik öyküler
    mavi oktav defterleri
    ölümcül kimlikler
    hayvan çiftliği
    oğullar ve rencide ruhlar
    kurtlarla koşan kadınlar
    ortadoğu kültür mirası-hocaların hocası muazzez ilmiye hanımlar olan
    uygarlık tarihi-server tanilli olan

ve bölümümü seçmeme sebep ramses serisi.

unuttuklarım da vardır elbette ama bu listedekilerin her biri sorgulama-anlama-(hangisini)kabullenme üçlüsü ekseninde muhteşem diyebileceğim kitaplar.
  • vay ananı sikeyim adamın hayatını o kadar çok kitap değiştirmiş ki pinball gibi bir oraya bir buraya savruluyor.

neyse konuya geleceksek: (bkz: zorba)
  • (bkz: introduction to econometrics)
    (bkz: r for marketing research and analytics)
    (bkz: an introduction to statistical learning)

su uc kitap sayesinde tedarik zinciri yoneticisi, uretim planlamaci ya da kalite kontrolu uzmani olmak yerine data analisti oldum, hayatimin gidisati cidden degisti.

olgunlasmama katkisi bulunan kitaplar ise sunlardir:
    (bkz: marti)
    (bkz: tufek, miktop ve celik)
    (bkz: 1984)
    (bkz: hayvan ciftligi)
    (bkz: zorba)
    (bkz: insan ne icin yasar)
  • elimden geldiği kadar çok kitap okuyan biri olarak; merak ettiğim durumdur.
    nasıl oluyor o? tamam 'bir kitap okudum hayatım değişti' klişesini çok duydum.

yalan yok... ama benim hayatımı bir satır bile değiştirmedi! hep 'iyi ki kitaplar var' cümlesini içtenlikle söylerim. bakış açımı değiştirdi. insanlara ve yaşama bakışımı genişletti. bazen günümü kurtardı. hayatın ve insanların kötülüğünden 3-4 saat uzaklaştırdı. hayatımdan uzaklaştırdı en güzeli. ama hayatımı bırak, iki günümü bile değiştirmedi... olumlu ya da olumsuz kendimi farklı hissettirmedi bir tek kitap bile.

yani kişisel gelişim kitapları okumadığımdan bilmiyorum. belki de o kitapları okuyanlar kurmuştur bu cümleyi. keşke öyle bir şey olsaydı. bir kitabı okurken hayatım gözümün önünden geçip sonra da değişseydi. değiştirseydi bir kitap her şeyi. isterdim ama olmadı.

kişisel gelişim kitaplarını okuyamıyorum. belki de ondan. zorlasam mı kendimi? çünkü imrendim yukarıda hayatını değiştirdiğini iddia edip kitap isimleri verenlere:)
  • yüzyıllık yalnızlık.
    eşyalara isim vermeye kitabı okuduktan sonra baslamisimdir. yanlış hatırlamıyorsam cümle şöyleydi, "eşyalarında bir dili vardır. önemli olan konusturabilmek."
hesabın var mı? giriş yap