şükela:  tümü | bugün
 • viktor e. frankl'nin adından da anlaşılacağı üzere hayatın anlamını arayan ve bu macerada kendini derin bir sisin içinde kaybeden insanlara doğru yolu göstermeye çalışan harikulade bir kitabı.
  özellikle depresif sorunlarla boğuşan kişilerin mutlaka okuması lazım.
 • "hayatın anlamına sarsılmaz bir inançla sarılan bu kitapta viktor e. frankl, hayatın, dünyanın, varoluşun anlamını kavrayamaması sonucu insanın içine yuvarlandığı, intihara sürükleyebilen umutsuzluk ve çaresizliğe çözüm getirmeye çalışıyor. frankl'a göre çözüm ya da terapi hayatın somut gerçekliği içinde anlamı bulmaktan geçiyor; acının, umutsuzluğun, hastalığın bu anlam inşasındaki işlevini ve yerini inkar etmekten kaçınmamız gerekiyor. anlam, somut hayatın içinde, hayatın, kendisine sorulan sorulara verdiği cevaptır.

  naziler tarafından toplama kamplarına kapatılan ve ailesini gaz odalarında kaybeden frankl, bu uçurumun en dip noktasında bile anlamın yok edilmez insan özgürlüğünün bir parçası olarak nasıl direnişe destek verdiğini akıcı bir dille anlatıyor. okur bu kitapta bir terapi felsefesi bulacak. yormayan ama iddalı bir felsefe bu."

  auschwitz'den sağ kurtulan frankl'in bu kitabını özellikle depresyon hastalarının mutlaka okuması lazım. o derece sağlam bir kitaptır.
 • victor frankl, varoluş analizi / logoterapi methodunun kurucusudur. bu bağlamda hayatın anlamı ve psikoterapi kitabı da yaptığı bazı konuşmaların toparlanması sonucu oluşmuştur.

  en basit şekilde ifade etmek gerekirse bu kitap özellikle kendine ve\veya hayata karşı anlamsızlığa kapılmış, o ya da bu şekilde bir ölüm/yaşam konusunda paradoks gören, özellikle geçmişte yaşadığı olumsuz deneyimleri duygusal ve bilişsel olarak anlamlandıramayanların okuması gereken bir kitap niteliğinde. kitabın ilk iki bölümününde hala kitaba dalamamış hissedebilirsiniz. okumaya devam ederek bir bütün olarak görmeye çalışın.

  bu kitapta yer alan alıntılar ve göndermelerin ayrıca çok değerli olduğunu düşünüyorum. bu bölümlere özellikle ilgi göstermekte fayda var.