şükela:  tümü | bugün
 • hayatın anlamsız olması değildir bu. hayatın acı, trajik ve çirkin olmasıdır. e kimse aksini iddia etmedi zaten?
 • ve sanırım dünyanın her yerinde bu böyle.
 • *anlam arayisi kisiyi edebiyat, bilim ve sanata yoneltmiyorsa, hayat o kisi icin anlamsizdir. zira kisiyi degerli kilan, dunyaya kattigi, kendisi gibi ölümlü olmayan, asirlar sonra bile adinin anilmasini saglayacak eserlerdir.

  kitabevlerinin raflarinda gordugumuz sartre'in eserleri, dinledigimiz yuzyillar once bestelenmis eserler, varolusu aciklamaya calisan bilimsel calismalar hayatin anlamindan kesitler sunar. neden var oldugumuza dair bizi aydinlatir.
 • bir yazarın da belirttiği üzere;

  "hayatın çekilmez olduğu doğruydu, insanların çoğuna öyle değilmiş gibi yapmayı öğretmişlerdi. arada sırada biri kendini öldürüyor ya da delirip kapatılıyor, ama diğerleri her şey yolundaymış gibi yaşamayı sürdürüyordu."

  hayat denen saçmalıklar bütününe belli bir anlam yüklemek, bu anlam doğrultusunda yaşamaya çalışmak beyhude bir çabadır. tıpkı sembollerle yüklü, kutsal bir şiiri mısra mısra açıklamaya çalışmanın gereksiz olduğu gibi...
 • hepimize bir fıght clup lazımdır.
  dayakla var olmanın dayanılmazlığını yeneriz.
 • doğru bir tespittir. yaşadığımız hayatı çekilmez kılan şey ise insanların her şey yolundaymış gibi davranması ve buna göre eyleme geçmesidir. kimse hayatın uyumsuz notalarını içeren kısmını kabullenmek istemiyor. insanların kıvranmayı bırakması, hayatın eksenine bir maddi veya manevi hedef koymaya son vermesi ve başına gelen iyi veya kötü olayları kabullenmesi dünyada birçok problemi ortadan kaldıracaktır. hayata bir anlam yüklemeye çalışmak doğru değildir. hayat yalnızca anlık deneyimler silsilesidir. yaşadığımız iyi veya kötü olayları gereğinden fazla büyütüyoruz. kendimizi birçok katı hedefe, birçok önyargılara teslim ediyoruz. hayatımızı hep başka hayatlar ile kıyaslayıp buna göre hayatımıza yön veriyoruz. böylece hayatın muazzam detaylarını kaybediyoruz. deneyimlemek isteyen adam için saksıdaki bir bitkiyi veya böceğin davranışlarını incelemek bile büyük bir olaydır. ya da yol kenarındaki yaşlı bir amcayla muhabbet etmek bile size inanılmaz şeyler kazandırabilir. spektrumdaki farklı frekanslara gitmek lazım biraz da. bazen yalnızca kendimizi serbest bırakıp deneyimlemeye ihtiyacımız vardır belki de. içimizden geleni yapmak, bütün korkulardan, bütün toplumsal kimliklerden sıyrılıp... bilemiyorum altan.
 • yokh beee
 • hayatı tam olarak anlamlandıracak süreye sahip olmadığımız gerçeğine karşı bir sitem cümlesi.

  bence de hayat anlamını bulmak için çok kısa.