şükela:  tümü | bugün
 • çok ama çok tehlikeli bir ruh hali. başlıkta belirtilen anlaşılabilirliğe yaklaştıkça, hayatın anlamına uzaklaşma durumu. empati ile başlayan entel humması. yüzeysel bakış ile derinliğin kaybolduğu mecra...

  -allahım, neden bu kadar insan öldürülüyor? dünya nasıl bir yer?
  -herkesin kendince haklı bir sebebi var. hırsız açlıktan gece başkasının evine giriyor, evsahibiyle karşılaşınca hapislerde çürümemek için onu öldürüp kaçıyor. amerika geldiği noktayı korumak için işgallere muhtaç. ıraklılar karılarını kızlarını öldürdükleri için yabancıların kafalarını kopartıyor. bla bla...

  -e, hırsız neden hırsızlık yapıyor? namuslu olsun, alınterini öğrensin.
  -sosyal bir varlık olan insanın yaşadığı çevre, aldıği eğitim, gördüğü terbiye sonucunda davranışları ve alınyazısı ortaya çıkıyor. seçimler azalıyor. toplum kişinin davranışlarını belirliyor.

  -toplum ayağını denk alsın, bilinçlensin o zaman. bak isviçreye.
  -homojen bir kitle olmayan toplum da, tarihi, eğitimi, ekonomisi ve kültürüyle bir yaşam sergiliyor. bu ayaklardan birisi eksik kaldığında, ya da koşulların gerektirdiği zamanlara uymadığınızda error veriyor. suikastlar düzenleniyor, bireyler taksim meydanı adı verilen yerlerde asıp kesiliyor, kurtlar vadilerden iniyor. bla bla...

  -peki tamam, klasik "ayak yapma" metoduyla bunlar bi kaç cevap verdin. peki bir de şu açıdan bakmaya ne dersin: kadınlar... kadınlar abi. filozof olmuş adamlar gene anlayamıyor.
  -(bkz: alakası yok) kadınların davranışları da erkekler gibi, duygu/istek/heyecan/tepki/merak gibi çeşitli dürtülere dayanıyor. anlaşılmaz gibi görünen bir çok davranış için (bkz: pms diyalogları)

  -öyle deme abi, hatunla iki senedir çıkıyoruz, bir mutlu olduğunu görmedim. son zamanlarda da tutturmuş “ilişki tıkanmış, açmamız lazımmış” “alışkanlıkların esareti” falan filan kafamı sikiyor her gün. ulan haftada bir mangal yapıyorum bu hatuna daha ne yapayım?
  -kız arkadaşınız sizden daha yakışıklı/zengin bir erkek arkadaş bulmuş, ondan gelecek ışığa göre kısa bir zaman sonra sizi terk edecek.

  -vay orospuuu! peki bizim patron u anlamaya çalışalım. adam pintinin allahı. ulen maaşı %10 artırsa bu ona en az %50 performans artışı getirir. iş mi bu şimdi, var mı anlaşılır bi yanı?
  -patronunuzun sizin göremediğiniz bir sürü gideri olabilir, ayrıca %10 maaş artışının en az %50 performans artışı getirmeyeceğini bütün patronlar bilirler, istisnalar kaideyi bozmaz. performans artış potansiyeliniz görülürse zaten zam alacaksınızdır. yok hala alamıyorsanız patronunuz gerçekten cimri olabilir. cimrilik de bir davranış biçimi olmasıyla berber psikolojide incelenen bir hastalığa tekabü...

  -ay tamam! istemiyorum zam mam. peki ne olacak bu fenerin hali?
  -sana hiçbir şey demiyorum.

  yayıncı notu: konu çok dar bir yerinden kavranmıştır. dolayısıyla, peki allah, ya kara delikler, nazka düzlüğündeki belirsiz kocaman şekiller, atlantis, mu, kıl yün şeklinde karşı çıkacak arkadaşlara şimdiden sen de haklısın demeyi bir borç biliriz.