şükela:  tümü | bugün
 • paraya tapılması olabilir.
 • freud'a göre hayvani dürtülerle güdülenen insanın aynı zamanda uygar bir varlık olmaya çalışması trajik bir durumdur. bununla beraber freud insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceğini de kabul eder. sonuç uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur.

  sigmund freud-uygarlığın huzursuzluğu arka kapak
 • hayata ne verdiğinle ilgilidir.

  (bkz: ne verirsen elinle o da gelir seninle)

  bi de bi zahmet bi aynaya bak sabahları
 • türkiyede yaşanmasıdır. beyninizi öldürdüğünüzde güzel geliyor ama.
  (bkz: gelsene abi ülke çok güzel)
  (bkz: girince alışıyosun)
 • paraya secde edilmesidir.
 • ucunda ölüm olması. bu kadar çabala ve her şey tık diye bir anda bitsin. o kadar ev taksidi ödedim. e hani oturacaktım. dağ gibi steam hesabım var, kim oynayacak onları. o kadar eleştirmeni okuyup edindiğim filmleri kim izleyecek. çocuğum için aylarca iki üç saat uykuyla yaşadım. torunumu sevemeyecek miyim yani. ülkemin refaha kavuştuğunu da mı göremeyeceğim. ucunda mevlâya kavuşmak olmasa yemişim hayatı, bu ne lan.
 • doğduğun coğrafyanın da fazlasıyla etkilediği sebeplerdir.
  doğduğun yüzyıl da etkiler aslında, gerçi dünyadaki tüm insanlar yeni bir dünya savaşından önce medenileşmeyi başarabilecekler mi orası meçhul.
 • kesinlikle sonunda ölüm olması. biteceğini bile bile çabalamak insana boş geliyor.
 • çok net kötü insanların etrafında bulunması.para falan hikaye.

  arkadaş çevren,iş çevren,aşık olduğun sevdiğin sevildiğin insanların çoğunluğu; bencil,egoist,yalancı,çıkarcı ise bu hayatta trilyonların olsun mutlu olamassın.
 • bazılarına göre bunun nedeni bakış açımız, olayları algılayışımızdır. bazılarına göre boktan şeyler garibanlara olur ve bununla idare etmek gerekir. bazılarına göre hemen herkesin başına şöyle ya da böyle boktan şeyler gelir.

  ama sonuçta her şeyi belirleyen ölüm olsa gerek. insanlar, devletler ve şirketler bile doğar büyür ve ölür. her şey kaybetme ve kaybederken buna göğüs gerebilme üzerinedir. bu yüzden ne kadar az mucizevi şey yaşanmış olursa olsun, en determinist insan bile bir an mucizeler olabileceğine inanır. boşuna dememiş albert camus, bir insanın her gün yaptığı en iyi şey, o gün intihar etmemiş olmasıdır, diye.

  birisi için yaratılmış olmak; büyük bir amaç uğruna yaşamak; ulviyet addetmek... lübnan'da iç savaş sırasında her gün sayısız insan ölüyormuş. cesetlerin hemen hepsi sokaklarda; şurada burada imiş. yani ölüm kol geziyormuş ortalıkta. o ara bir çocuk bir kuyuya düşmüş; bütün inançlılar çocuğa odaklanmış. geceleri isa'nın suretinin kuyunun dibinde görüldüğünü iddia eden rahibeler, her gün gözyaşı içinde ellerini göğe kaldıran eşraf çocuğun kurtulması için gözyaşları içinde dua ediyorlarmış. bir kurtarıcı... sen hakikati ararken, kalbin neyi özlemekteydi ki, efendini...

  yalanların getirisi mutluluktur; bedeli ise hakikat. hakiki ve kalbi düşünen birisi için hiçbir şey yoktur.