şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: parasızlık)
 • elde edilen iyi şeylerin zamanla sıkması, nötr veya nötre yakın etki göstermesi

  eldeki kötü şeylerin ise ilk günkü gibi acıtması, hatta etkisinin daha da artması.

  örneğin fakir bir insana zengin olacağı söylense mutluluktan havaya uçar ancak zengin bir insan olduğunda her gün zenginim diye göbek atarak uyanmaz, aksine zenginliğini kaybetme korkusunu yaşar.

  bunun tam aksine zenginken fakirleşmiş insan her uyandığı gün bunun acısını iliklerine kadar yaşar. bir saniyesi bile fakirliğin verdiği sefaleti hissetmeden geçmez.

  ve yine aynı şekilde hiçbir şey teorikteki kadar değerli değildir,

  6 ay peşinden koştuğun kız 3. gece ilgini çekmemeye başlar, 5 sene evlenmek için gün saydığın adamın yüzünü 1 sene sonra görmek istemezsin.

  ve son olarak çevrendeki mutluluk numarası yapan insanların aslında sefalet içinde yüzdüğünü bilmediğin için sorunun kendinde olduğunu düşünürsün, herkesin bu kadar sefil olduğu açık olsaydı, kimse kendini sefil hissetmezdi.
 • insanoğlunun doyumsuz olması, yetinmeyi bilmemesi.
 • zamandır.

  bok var amk akıp gidiyorsun. bir elin ayağın yerinde dursa olmaz.
 • çok net kötü insanların etrafında bulunması.para falan hikaye.

  arkadaş çevren,iş çevren,aşık olduğun sevdiğin sevildiğin insanların çoğunluğu; bencil,egoist,yalancı,çıkarcı ise bu hayatta trilyonların olsun mutlu olamassın.
 • türkiye'de yaşayanlar için türkiye'de yaşıyor olmak sebeplerden biridir.
 • korkaklıktır. silerim böyle aşkın ızdırabını diyememektir. radikal kararlar alamamaktır yani. sıkıntı yaratan ne? sevgilin mi? bırak git, mecnun olsan bile korkak olma. annen baban mı, dünyanın en hayırsız evladı olsan da kes gitsin iletişimi, korkak olma. fakirsin paran yok diye mi hayat boktan geliyor? istifa et işinden köye yerleş tarıma başla? ne oldu korktun mu? bilmiyorum hayatı boktan olarak adletmenin nedenini.. bu arada adletmek neymiş bea.. neyse konumuz o değil şimdi. boktan hayatını bırakıp gidemiyorsan, korkaksın ve kendi bokunda boğulmaya hak kazanmışsın demektir.

  not : korkak
 • beklentilerdir.

  senin boktan dediğin hayata imrenen o kadar çok insan var ki... o imrenenlerinde boktan hayatlarına imrenen insanlar... bu böyle sürer gider.

  beklentiler ne kadar çoksa hayat o kadar boktan olur. işin ironik kısmı insan hep daha fazla beklenti içindedir.

  ne zaman beklentilerin azalır işte o zaman küçük şeylerle mutlu olan bir insan olur, boktan olan hayatın bir nebze daha güzel olur...
 • diğer insanlardır..

  içinde insan olup güzel olan çok az şey var, o da bu coğrafyada değil ne yazık ki..