şükela:  tümü | bugün
  • her türlü pozitif ayrımcılığı yaşayan ,

eğer ortalama bir kadınsa %95 istediği karşı cinsi elde edebilen ,

bir ömür erkeğine yamanarak çalışmadan hayatını sefa içinde sürdürebilen ,

erkeklerin dünyaya katkısının onda biri kadar dünyaya katkı sunamamış kadın ırkının pozitif ayrımcılığa maruz kalmasına karşıyım.

boşuna dememişler ,

(bkz: dünya kadar malın olacağına)
  • ergenlige girmemis cocukları toplu tasıma araclarında taciz eden, tecavüz eden, döven, keyfine göre öldüren cinsiyetin kadınları sanslı görmesi durumu. ama sikinin ucundan ilerisini göremeyenler icin bastan soyliyim, hayatta istedigin kisiyi yataga atmaktan daha önemli sorunlarımız var.

istemedigi adamdan ölüm korkusuyla ayrılamamak,
    gece sokaga cıkarken, herhangi bir yere tatile giderken acaba basıma bir sey gelir mi diye surekli tetikte yasamak,
    yıllarca emek sarf ettigi bir iste, bir dalda, sırf kadın oldugu icin erkekler tarafından ben bunu daha iyi bilirim cok bilmisligine tahammul etmek,
    hoslandıgı kisiyle birlikte olmak gibi basit bir aktivite de bile butun hayatını itibarını, gelecegini dusunmek,
    iki parmagın bile zor girdigi bir delikten insan cıkartmak,

gibi zorluk ve zorunlulukları yok sayarsak dogru olabilir evet. bazen kadınlar kocaları ustunden yasama sansına sahip olabiliyorlar. ama o zaman bile ne istersem yaparım durumu degil. karsılıgında kisiligini, ozgurlugunu, kimligini feda ederek.

bir de onu yapamazsın, bunu yapamazsın diye kadınları yuzyıllarca bastırdıktan sonra utanmadan, sıkılmadan, kadınların insanlıga olan katkısını tartısabilme cürretini gosterenler var, çok garip. bugun her bilim dalında, çok ciddi bulusları ve calısmalarıyla katkı saglayan binlerce kadın var. sizin bagnazlıgınız ve güç elimizden gidiyor kaygınız ortadan kalkarsa ara daha hızlı kapanıcak.

edit: bana "erkekler ne zaman kadınların bilime girmesine engel olmus ? " gibi salak saçma mesaj gonderen bir kac arkadas var. "kadının yeri evidir, cocuklarının yanıdır, kadının is hayatında yeri yoktur" dayatması amerika'dan japonya'ya her yerde var olmus/olan bir taktik. bugun kisisel olarak ne yaptıgınızdan, ne dusundugunzden degil, yuzyıllarca uygulanmıs bir is bölümü politikasının, var olmus bir önyargı'nın kadının önüne engel olusundan dem vurmaya calısıyorum.

edit2: tecavuz kısmına cok takılmıs bazi arkadaslar. en cok aldigim mesaj: erkekler de tecavuze ugruyorlarmis, biz magdur edebiyati yapiyormusuz.

buyrun istatistiki veriler:
    https://tinyurl.com/y85vt6wg
  • hayat genel olarak güzel ondan olabilir
  • (bkz: yaran yanlış okumalar)

hayat kadınlarının güzel olması olarak algıladığım başlık. rabbim sen affet.
  • hayatın erkeklere güzel olması ile eşdeğerdir.

hayat sizin televizyonda izlediğiniz dizilerdeki gibi yaşanmıyor. bir kız kendisini geçindirebilecek bir erkek aramayı sürdürebilir, ama bunun genel anlamda toplumdaki bütün kızlar için geçerli olduğu söylenemez.

istanbul, ankara, izmir ve eskişehir dışında bu toplumun, kadınlara gösterilmesi gereken ilginin eksilerde olduğunu, okur yazar oranlarında görüyoruz.

hayatı boyunca evde, işten işe koşmuş, kardeşlerine ablalık etmiş, babasının sofrasını sermiş, annesinin çamaşırını yıkamış nice kızlar vardır ki, bunlar evlenmeyi yuva kurmak olarak değil, kurtulmak olarak görürler.

ben yalnız yakın çevremde değil, birçok çevremde bu durumun benzerlerini gördüm. siz bir kızın kendi ailesinden ayrılıp, başka bir el kapısına gitmesini basit bir şey mi sanıyorsunuz?

bu insanlar o seviyeye geliyorlar ki, artık güle oynaya gitmek istiyorlar, kendi evlerinden el kapısına.

siz, bahsettiğiniz, zengin koca bulmak için kıçını başını açan, televizyonlarda boy boy kendini sergileyen, ünlü oldum ayağına saçma sapan işler yapan, kocasının aldığı lüks arabayı arsızca paylaşan 10 tane gerizekalıya bakarak bütün bir toplumun genç kızlarına iftira atmaktan utanmıyor musunuz?

genç bir kızın başka bir adamın vesayeti altında yaşamasını kolay mı sanıyorsunuz? bu insanlar o vesayet altında yaşamak için allah'ına yalvarıyorlar. çünkü bunların baba evinde mutlu anıları yoktur.

sizinki yüzsüz bir arsızlıktan ibaret. insanları basit bir nesne haline dönüştürerek kendi kendinizle övünüp haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. hiçbir birikiminiz yok. evlenecek tek kuruşunuz bile yok. sefil bir hayatı yaşıyorsunuz. cebinizde beş kuruş paranız yok. bu halde, kızlar bana bakmıyor diye sitem yapıyorsunuz.

evlenecek olan bir kız, doğacak olan çocuğunun durumunu düşünmek zorundadır. o çocuğun eğitimini düşünmek zorundadır. o çocuğu rahat ettirmek zorundadır. işsiz güçsüz, beş parasız bir insanın çocuğu ne kadar eğitim alabilir hiç bunu düşünüyor musunuz?

siz ağzınızda sakız yapmışsınız sevgiyi. sevgi bir insanın gözlerine bakıp seni seviyorum demek kadar basit bir şey değildir. sevgi emektir.
  • tabii ne sandiniz. hele bir de guzelseniz.
  • belki doğrudur ama türkiye gibi tacizcilerin, tecavüzcülerin korunduğu,
    kadınların gece sokağa çıkarken bile korktuğu,
    2. sınıf insan muamelesi gördüğü,
    yaşama hakkının dahi olmadığı,
    1 yılda 409 kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşıyorsanız hayat pek de güzel değildir hatta hiç güzel değildir.

edit: erkekler de öldürülüyor onları niye hiç konuşmuyoruz diyen arkadaşlar olayı hiç anlayamamışlar. erkekler de öldürülüyor ama yine erkekler tarafından. karısından ayrılmak istiyor diye sokak ortasında kurşuna dizilen bir erkek ya da sevgilisinden ayrılmak istediği için yüzüne kezzap atılan bir erkeğin haberini hiç görmedim ben ya da namus cinayetine kurban giden bir erkeğin haberini hiç okumadım ben. elbet vardır da binde birdir ama böyle çok kadın haberi okudum. bu yüzden erkek cinayetlerini değil de kadın cinayetlerini konuşuyoruz.
    bir de kadın cinayetleri sayısını az bulanlar var. onlardan umudumu keseli çok oldu. cevap vermeye dahi gerek yok.

edit2: arkadaşlar başlık "hayatın kadınlara güzel olması" yani bu başlık altında gelip erkeklerin yaşadığı zorlukları anlatmayı mantıklı buluyor musunuz? ben bulmuyorum.
    insana cinsiyetinden önce insan olduğu için saygı duyuyorum ve zulme uğrayan her kimse onu korurum cinsiyetinden bağımsız olarak. erkeklerin de kadın zulmüne uğradığı durumlar tabii ki var, gerçeklere gözlerim kapalı değil ama sizden de aynı şeyi rica ediyorum. kadınların erkek zulmüne maruz kaldığını görün artık kadınların bir eli yağda bir eli balda zihniyetinden çıkın da realist olun.
  • (bkz: kadın ırkı)