şükela:  tümü | bugün
  • büyük bir hayat enerjisi ile dolu olan insan edimi.
    bazıları için ne yapsan memnun olmaz, nankördür, hep daha fazlasını isteyip durur, suratları daima muşmula gibidir. bazısı en küçük bir hareketten duygulanır, sevinir, yaşama sarılır. morallerinde zaman zaman doğal olarak düşüş yaşasalar da neticede dolce vita dediğin de bir ruh durumudur bu insanlara göre. pollyana'dan bahsetmiyorum. halinden memnun, elindekilerden ötürü tatmin olabilen insandan bahsediyorum.

sanırım tanrı vergisi bir şey bu.
  • aynı zamanda yarrak gibi adam olmaktır.

keyfini çıkararak mükemmel bir hayat yaşayanlar ve çok mutlu olanlar; hepinizi tespit ettim ağzınızı yüzünüzü kırıcam bekleyin.
  • türkiye'de sadece para ile mümkün olabilecek eylemdir.
  • para veya herhangi maddi unsurla elde edilemeyecek yaşam tarzıdır. para mutluluk değil, tatmin getirir. tatmin ise doydukça acıkmaya, tükettikçe fazlasını istemeye sevk edecektir.
    - ruhunu da besleyebilmek,
    - küçük detaylardan mutlu olacak sebepler bulabilmek,
    - başkalarının halinden anlamak, dertleriyle dertlenebilmek,
    - konuşmaktan çok dinleyebilme yetisine sahip olmak,
    - vicdan sahibi olmak, adaletli davranabilmek,
    - geçmişe takılmamak, gelecekle endişelenmemek, anı en iyi şekilde yaşamak,
    - aile, arkadaş, eş ve dostlarla gerçek paylaşım ve diyalog halinde olabilmek,
    - az eşya, az insan, az gürültü.
    ...
    benzeri sebeplerin bir araya gelmesiyle sağlanabilecek durumdur kanaatimce. çok bildiğimden değil, ukalalık etmek istemem ancak şahsım gibi 2000'ler öncesi gençliğini, çocukluğunu yaşamış olanlar, imkanların bu güne kıyasla daha mütevazi olmasına rağmen daha mutlu oldukları konusunda fikrimi paylaşacaklardır.
  • son 3 haftadır yapamadığım eylem. normalde yaptığım seyahatlerden, içtiğim kahveden, izlediğim filmden, öptüğüm sevgilimden kısacası en küçük şeyden keyif alırdım. lakin son 3 haftadır yaptığım hiçbir şeyden keyif alamıyorum. akıp giden zamana acıyorum.
  • kısmen bencilliğe kaçmaktır. sizden bir şeyler bekleyen insanları yormayı ve beklentilerini boşa çıkartmayı da yanında getirir.
  • sadece güzel ve beyinsiz kadınların yapabildiğini düşündüğüm eylem. bu kadınlar vücutlarını satarak lüks bir hayat yaşarlar beyinsiz oldukları için de ne kadar sığ ve boş bi hayat yaşadıklarının farkına varmazlar.