şükela:  tümü | bugün
  • son derece. aşmış. öyle böyle değil.

yalnız çok net bir gerçek ne yazık ki.

güzel kadınlarla beraber olan çirkin erkekler mi dersin.

%50+ mı dersin.

bmw binen kırolar mı dersin.

haybeye ünlü olan andavallar mı dersin.

boş yere hapiste yatıp sonrasında pardonlananlar mı dersin.

türkülerin yeterince kıymet görmemesi mi dersin.

behzat ç.'nin liseliler arasında popüler olması mı dersin.

istanbul'un erzurum'a çok uzak olması mı dersin.

bim'deki ürünlerin kalitesinin yıldan yıla azalması mı dersin.

bilmiyorum ne olacak mı dersin.

ne dersin?
  • biraz irdeleyince anlaşılacaktır ki, hayatın 'renkli' gibi gelmesi de, hayalkırıklığı da bu adaletsizlikten doğuyor. adaletsizlik olmadan renklilik, adaletsizlik olmadan hayal kırıklığı da olmuyor. hayal kırıklıklarımızın toplamı kadar hazlarımız da büyük olur, bu da bir başka gerçek. kapitalizmin kıskacı da bu yüzden hiç bir şeyi affetmiyor.

adalet olunca hayat sadece 'yapılması' gerekenlerden ibaret hale gelir. bu ölümle eşdeğr bir durum. bunun dayanılmazlığı ile adaletsizlik giderek büyüyor. dünyadaki adaletsizlik kaç yıldır dünyanın tarihi tutuluyorsa tüm bunlardaki 'ölümden kaçma'nın bileşkesidir de denebilir.
  • isyan ettirir.
  • lisede verdiğiniz kopyalarla sınıf geçen, araya girmelerinizle hocayla kavga etmekten ve muhtemelen okuldan atılmaktan sayenizde kurtulan, kitap okuma, sinema kültürü, müzik kültürü vb konularla alakası olmayan arkadaşınızın baba parası sayesinde, o bmw senin bu mercedes benim fink atıp, yurtdışı tatillerde çektirdiği fotoğrafları facebookta paylaşırken, sizin, yaşınız 30'a yaklaşmışken, hala, ders çalışmanız durumunun kısaltılmış halidir.

he, amk, arbeit macht frei de mi?
  • çalıştığınız yerden çıkmaması gibi. sen otur çalış deliler gibi. öğren iyice sonra sınavda çıkması. adalet mi bu?
  • otobüste annesi sıkıştırdığı için ağlayan 5 yaşındaki çocuğun bile çözdüğü gerçektir.

- hem dövüyorsun, hem de ağlama diyorsun.
  • hayatın hep aslında göründügü gibi olmayan insanlara iyi olması nedendir ya da nasıl bir adaletsizliktir ben bunu anlayamıyorum. her türlü kekolugu yapıp yapıp ondan sonra, kendini bi bok sanmalar ama nasıl oluyosa her seye ragmen cevresindekileri entelektüeligine başarıyla inandırmayı da becerebilmek. inanamıyorum böyle insanlara, bazen hayatın pause tuşuna basıp, ordan bi ayna alıp, karşımdakini sarsıp, ulan kendine bi aynada bak allah rızası icin, kendinin farkında degil misin diyesim, geliyo. diyo muyum, demiyorum. ha uzun lafın kısası hayat adaletsiz. bu kendini bilmezler yüzünden.
  • bu dünyada adalet diye birşey yok. olmadı, olmayacak...
  • ''hayat son derece adaletsiz'' dedikten sonra hiçbir şey yapmadan oturduğu yerde ekşi sözlük'te vakit geçirmeye devam eden tipin beyanı.

bi kalk çık artık o odadan. üniversite mi okuyorsun, sen sus sen ders çalış henüz hayatın adaletini sorgulayacak kıvamda değilsin. çalışmıyorsan git çalış, iş bul. spor yap vücudunun en yüksek versiyonuna ulaş. kitap oku beynini güncelle. yeni çıkmış bir filme git ve gündemden haberdar ol. ilk bulduğun fırsatta yurt dışına çık ve yeni yerler gör. ''bu hayat çok adaletsiz moruk ya pfff biz doğuştan kaybetmişiz'' diyerek hiçbir yere varamazsınız.

lütfen. hadi bakalım. evet.
  • bu dünyanın tek gerçeği iyi insanların erken gittiğidir. adalet ise sadece içi boş kelimedir bu cehennem için.