şükela:  tümü | bugün
  • bu dünyaya gelmiş fakat hiç gerçek acı çekmemiş, çekmişse de bu acıyı anlatabilecek şarkılar dinlememiştir. hiç dinlememiş olabilirsiniz, tarzınız olmayabilir, arkadaş çevrenizde "müslüm dinliyor" olarak görünmek istemeyebilirsiniz vs. vs. sadece açın ve dinleyin. sayabileceğim 100 tane şarkısı vardır en az, bir gün çok melankolik* hissettiğinizde açın ve kendinizi bırakın. mesela çok mu yalnız hissediyorsunuz? açın dinleyin geceler dinleyin. efendime söyleyeyim çok agresif mi hissediyorsunuz? isyanım var dinleyin. aşıksınız ve kendi başınıza demlenip bir şeyler dinlemek istiyorsanız hepsi sana benziyor dinleyin. bu son söylediğime örnek onlarca var bu arada; unutamadım, senden vazgeçmem, seni yazdım dinleyin. gecenin ilerleyen saatlerinde artık üçüncü dördüncü dubleden sonra biraz daha hardcore devam edeceksiniz doğal olarak. müslüm gürses dozajı zamanla artarak dinlendiğinde daha etkili olur. yine dinlemediyseniz dinleyin geceler*,haberimiz yok, bir mana var sözlerinde*, küskünüm, adını sen koy şeklinde devam edebilirsiniz. bunların hepsini peş peşe dinlemek, bütün duyularınızı uyuşturup perişan edebilir sizi. buradaki "perişan etmek" deyimini yanlış anlamayın. hani bazen çok dağılmış olursunuz, yalnız kalıp o dağılmayı daha da ileri seviyeye getirmek istersiniz. ertesi sabah kalktığınızda yeni bir gün başlar ve hiç bir şey olmamış gibi devam edersiniz ya? ondan bahsediyorum. bu başlık benim için çok iddialı oldu, ben hayatımda son 10 yıldıd müslüm gürses dinliyorum. burada 20-30 senedir dinleyenler, konserlerine gitmiş olanlar olabilir. kendilerine saygım sonsuzdur. ben de en sevilenlerinden, en populerlerinden yazmaya çalıştım. yoksa; ben de biliyorum ağlama gözlerim, anlatamadım, unutamazsın, kahretmişim hayatıma, aldana aldana, seven olmaz ki, yaranamadım, maziden biri, yahu neler var yaz yaz bitmiyor. bu saydıklarım ve sayamadığım onlarcası bağıra bağıra eşlik ettiğim, çok sevdiğim şarkılar. daha hiç duymadıklarım bile çıkabiliyor arada. sözün özü, ön yargılarınızı kırın. ben, babadan kalma orhan gencebay dinlemişim falan daha önce. çok büyük kayıpmış. pop şarkısı kalıyor müslüm gürses şarkılarının yanında. bakın, başlık müslüm gürses'e özel. açın yanında ferdi tayfur, cengiz kurtoğlu* dinleyin demiyorum. hiç arabesk dinlemeyin mesela ama arada yalnız kaldığınızda veyahut şöyle de olabilir, müslüm gürses'i çok seven bir arkadaşınız açsın, siz dinleyin. bir, iki, üç belki dördüncü kurduğunuz masada siz yapacaksınız istek parçasını*. kadınsınız veyahut erkeksiniz hiç farketmez. yahu, çok komik gelecek, vallahi trollemiyorum, bir süreden sonra bu adama neden baba denildiğini anlayacaksınız. ha seçim sizindir. ben kendim hiç sevmezdim rahmetliyi. kısa sürede nasıl müslüm gürses dinler oldum, anlayamamıştım. 20'li yaşlarda çevrem hep metalciydi, öyle bir dalga geçtiler ki anlatamam. hepsiyle de müslüm dinleyip rakı içmişliğim oldu zamanla. hiç dinlememişlere; kesinlikle farklı bir tecrübedir, tavsiye ederim.

şunu da bırakayım, hazırlayın böyle bir ortamı kendinize, en azından farklı bir şey denemiş olursunuz.
  • ben. ne müslüm ne ferdi ne orhan dinledim. arabesk bana hep ezik insanların müziği gibi geldi.
    not: lord değilim.
  • 26 sene "o dinlenir mi yeaaa" diye antin kuntin konuştum. 4 sene oldu keşfedeli.

bi "kaç kadeh kırıldı, nilüfer, affet, bir bilebilsen, unutamazsın, adını sen koy" dinlememiş insan, eksik kalmıştır. duyguları dibine kadar yaşatır. zaten benim dinlediklerim de bunlarla sınırlıdır.

nur içinde yatsın. büyük adammış.
  • muhtemelen dünya nüfusunun %98’i içerisinde yer alan insan olabilir.