şükela:  tümü | bugün
  • milyonlarca var. her daim mutsuzdu hep mutsuz kalacak. caba yok. istek yok. bos vermis. oylesine. ne olacaksa olsun diye beklemekte. hep bekleyecek ve dert yanmaktan bikmayacak. gun gelecek yitecek, gidecek.
  • oblomovluk teşhisi konulabilecek insandır.
  • benden bahsedilen başlık. başlığı takibe aldım. bakalım tanımım nelermiş. hadi yazın ekşiciler.
    not: hakaret, küfür serbest.
  • hayatı boyunca yerine düşünülmüş insandır, yadırganamaz. annesi koşunca terlemeyip üşütömsin diye koşmamasını düşünmüş. babası eve bu saatte gelirken yolda karşılaşabileceklerini düşünmüş ve daha erken gelmesini söylemiş. hocası senin kafan matematiğe basmaz demiş sözel okutmuş. her yerde yerine düşünülmüş odasının rengini geçtim dolabunda hangi kıyafetin nerede durması gerektiğini bile onun yerine düşünen insanlar tarafından yönetilmiş. insan mutsuz amk doğal olarak mutsuz ve çözüm üretemiyor. yıllarca bir şeyleri gizli gizli yapmış ya da yapmamış, sorunlarla hiç kendi bilinciyle başa çıkamamış insan mutsuzluğuyla nasıl çıksın? böyle insanlar varsa çevrenizde gerçekten onlara yardımcı olmaya çalışmayın. ben denedim çünkü sen de onun için düşünmüş oluyorsun işte. bırak savaşmazsa yok olsun ama karışma çünkü bu insanların savaşı ve kazanç onun kayıp ise senindir. arkana bakma kaç kardeşim.
  • ülke olarak bu konuda çok başarılıyız, çünkü ülke olarak kendi hayatı için savaşan insanlar yetiştirmek yerine hayatı programlanmış militan, fedai, biat eden insan yetiştirmek her daim birincil siyasi önceliğimiz olmuştur. eğitim sisteminin şahsiyetsiz insan yetiştirmesi bundandır.
    insanların her zaman takip edecekleri belli bir yaşam yolu konmuş durumda, buradan gideceksin denmekte, arada bunu kabul etmeyip atarlananlara da anarşist diyip sindiriyorlar. diğerleri de kendi çaresizlikleriyle yüzleşmemek için bu anarşistlere hem gıpta ile bakıyor hem de baltalıyorlar.
    bu kültürle yoğrulan insanların kendi hayatlarında devrim yapmaları da haliyle kolay olmuyor.
    iyice gözü karartıp kimseyi dinlemeden yola çıkacak, sağdan soldan çekiştiren insanlara hadi len diyecek, enerjisini düşürmeyecek insan profili lazım,
    bu tarz insanlarla ülke de kalkınır bu arada
  • sanırım benim bu. kpssye girecek olmama rağmen gram çalışmıyorum. çünkü bir şeylerin değişeceğine, her şeyin güzel olacağına dair umudum yok. motivasyonum yok. torpilim yok. afedersin kaba etimi yırtsam bile yandaş olmadığım sürece emeğimin karşılığını alamayacağımı düşündüğüm için çalışmıyorum. boş boş oturmaktan hoşnut değilim, ama odak noktası da bulamıyorum. nasıl olsa hiçbir işe yaramayacak deyip devam ediyorum boş yaşantıma. eğer böyle hisseden varsa, ben de hissediyorum yani merak etmeyin yalnız değilsiniz.
  • ''du bakalım biraz daha geçsin de bakıcaz bişeyler'' cümlesini hayatına yedirmiş kişidir.
  • bazi sorunlarin cozumu cok zordur, bazilari ise cozulmeye kalkildiginda daha buyuk sorunlarla karsilasilma ihtimali yuksektir belki bu sebeplerden suruncemeye birakmis da olabilir. cok da seyapmamak lazim.
  • enerjisi yoktur.
  • buna (bkz: status quo) denir arkadaşlar. türkçe'de statüko diye de kullanılır.

insanın belirsizliğe rağmen mevcut durumunu koruma içgüdüsüdür. sorunlu ilişkilerde görülür. mutsuz ilişkide ayrılmak ve yeni insanlarla birlikte olmak yerine, dur bakalım ne olacak diye devam eder.

ticarette, siyasette ve günlük hayatta örneklerini bolca görürüz.

(bkz: status quo bias)
    (bkz: loss aversion)