şükela:  tümü | bugün
 • kurban bayramı tatilinde dikkatimi çekmiş olaydır. "kasaba" diye tabir ettiğimiz bir yerleşim yerinde, son yıllarda artışı gözlenen suriyeli sığınmacılar bulunmaktadır. ülke genelinde olduğu gibi... bu kişiler tarım işçisi ve inşaat işçisi olarak bölgede yaşam sürmektedir.

  gelelim olaya:
  suriyeli 4 çocuk, köylü tarafından açılan bir su kuyusuna oyun ve yüzmek amacıyla girmişler. çocuklardan birisi burada ölmüş. kasabada bir olay olduğunda hemen duyulur. bu durum da benzer şekilde duyuldu, fakat selâsı okunmadı.

  kafamda oluşan sorular:
  1. suriyeli de olsa selâsının okunması gerekirken (gıyabında çok selâ okutulan bir ülkeyiz sonuçta), neden bu çocuk için okutulmamıştır?
  2. kaçak şekilde mi bu insanlar bu bölgede yaşam sürmektedir?
  3. yerleşim alanları belliyken denetleme ve kontrolleri aksatılmakta mıdır?

  başlığı açmakta ki derdim "selâ okutulup okutulmaması" değil olayın altındaki nedenlerdir.

  mevcut durumla ilgili bilgi eksikliğim olabilir. yani, zaten suriyelilerin geneli için uygulanan bir durum olabilir. bilemiyorum...
 • sela bir haberleşme biçimidir. genelde cuma namazını hatırlatmak için, namazdan 1 saat evvel ve perşembe geceleri yatsıdan önce okunur.
  cenaze için okunan sela, merhum kişinin eş, dost, akrabalarına duyurmak içindir. suriyeli birinin selasını okumamak onu adamdan saymakmamak değildir. toplumda çekirdek ailesinden başka eş dost ve akrabası olmadığı için olabilir.

  ayrıca sela okumak/vermek bir zorunluluk değil, gelenektir.
 • sela bir tek ülkemizde okunur. ailenin ve cenazeye katılacak diğer eşrafın böyle bir talebi olmamış olabilir.