şükela:  tümü | bugün
 • abartılı bir mutluluk beklentisine sahip olan ve mutluluğun yalnızca romantik bir birliktelikle olabileceğine şartlanmış kişidir.

  oysa schoppenhauer'in de dediği gibi, hayatın doğal hali zaten sıkıntı ile acı arasında gidip gelir. sağlıklı iseniz, karnınız toksa, bir barınağınız varsa, ağrı filan çekmiyorsanız ve geçiminizi sağlıyorsanız aslında siz mutlusunuzdur. dünyanın doğal hali zaten birçok tehlike ve acıyı barındırır. bunlardan korunmuş olarak bir gün bile geçirmişseniz akşam evinizde mutlu olmanız gerekir. hatta eğer severek yaptığınız bir işiniz varsa, başkalarından üstün bir konumda bile sayılırsınız, çünkü insanların çoğu işlerinde sıkılarak çalışır. üstüne bir de hayatınıza anlam veren ilgi alanlarınız, hobileriniz varsa siz olmuşsunuzdur.

  ama çocukluğumuzdan itibaren toplum bizi öyle bir romantik mutluluk hayaline şartlandırıyor ki, gençlikte hepimiz büyük aşklar, süper maceralar filan yaşama beklentisine giriyoruz. sonra bunlar gerçekleşmeyince de "hayatımın hiçbir döneminde mutlu olmadım" diye hayatın değerini bilmeden boşa harcıyoruz. aslında o romantik mutluluklar uyuşturucu almak gibi geçici heyecanlar sağlıyor, çünkü insan beyninin kimyasını benzer biçimde etkiliyor. bu nedenle de en büyük aşk bile birkaç ayda soğuyup, birkaç yılda alışkanlığa dönüşüyor. çünkü bize satılan "happily ever after" sahte bir hayal ve dinler ile muhafazakar toplumların empoze ettiği tek eşlilik safsatasının üzeri şekerle kaplanmış hali.

  gerçek mutluluğun anahtarı ise hayatınızın merkezine kendinizi koymak ve her anın, her günün değerini bilmekten geçiyor. bu anları yaşarken yanınızda paylaşacak biri varsa ne ala. ama tek başınıza yaşadığınız anlar asla değersiz değil. kendinize değer katması için bir başkasının hayatınıza girmesini beklemeyin. siz yalnızken de değerlisiniz, kendiniz için yaşayın.
 • ahmet hamdi tanpınar olduğunu düşündüğüm bahtsız insan.
 • hep mutluyken bir anda cikmaza ve mutsuzluga dusenden daha iyi durumda sayilabilir.
 • başlığı görünce bir an korkup "of bu benim galiba" diye düşündüm ancak sonrasında kendime haksızlık ettiğimi fark ettim. evet çok fazla mutsuz oldum belki, belki hak etmediğim kadar üzüldüm ama sonuçta mutlu olduğum zamanlarım da vardı. bence herkesin mutlu olduğu zamanlar vardır ama sadece geri kalan karanlık duygular onları hatırlamanıza engel oluyordur. o yüzden onları ortaya çıkarmaya çalışmanız kendinizi daha mutlu hissetmenize sebep olacaktır. sonuçta denemekten zarar gelmez.
 • benim bu...
  yıllardır 1 damla mutluluğa hasretim
 • benim bu. çocukluğumda bile mutsuzdum. ancak çok da şikayet etmiyorum. çünkü bu sayede dinamik oldum, araştırdım, yeni şeyler keşfettim. maddi yönden kuvvetlendim. ama işin kötüsü hala mutsuzum. hala!!!
 • elleri olduğu için sevinmemiştir hiç duygusuz bir piçtir.

  yürüyebildiği, merdivenleri nasıl güzel muntazam çıktığı hiç umrunda değildir.

  mutlu olmak kavramı çok farklı ve boktandır. çabuk odasına geçsin gözüm görmesin.
 • mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,
  bomboş sahillerdeki coşkudadır.
  insan elinin değmediği bir yerdedir,
  denizin diplerinde ve gürlemesindedir.
  insanları severim, ama doğayı daha çok severim. lord byron
 • bir arkadaşımdır. çok zeki, parlak, ahlaklı, kadınlarla ilişkileri dışında efendidir. ilkokul ve ortaokuldan sonra ankara fen lisesi, ardından ankara tıp okumuş, iyi bir hekim olmuş, sonra da çalışkan ve başarılı bir bürokrat. yatılı okul ve tıp fakültesinde sadece ve sadece çalıştıktan sonra tam tıp bitince annenin memleketten ayarladığı hiç mi hiç dengi olmayan bir kadınla berbat, travmatik bir evlilik ve sonunda çocukla baş başa kalmış. ardından bürokrasiden de bir darbe yedikten sonra hekimliğe dönüş.
  mutsuzum demesine hiç mi hiç gerek yok. yaş 40'a gelmiş, geriye dönüp baktığında kocaman mutsuzluklar dışında birşey göremediği gibi ilerisi için de ümitsiz. işin en kötüsü, gerçekten hiç sevilmeyeceğine inanıyor, sevgi görünce korkup kaçıyor. ürkek, hemen hakarete uğradığını, rencide edildiğini, gömüldüğünü zannediyor. mesleğinin en verimli, hayatının en enerjik döneminde tek hedefi bir sahil şehrinde kır evinde yaşayıp çocuklar yapmak, insanlardan kaçmak. sevenden de kaçmak, sevmeyenden de.
  fen lisesi, tıp kazanınca kimbilir ailesiyle ne çok sevinmişlerdi. iyi bir kariyer, hayat kurtuldu. işte öyle olmuyor. bu yüzden ben çocuğumun sevdiği okulda okuması, mutlu olacağı işi ve eşi seçmesi için elimden geleni yapacağım.