şükela:  tümü | bugün
 • hayat kadınına değil.. hayatının kadınına.. aman işte, ne farkeder? ne hayat kadınsız bi mana ifade ediyor, ne de hayat kadar güzel ve renkli olmayan bir kadın hayat..

  bunu ben yaşamadım açıkçası.. ama bir arkadaşım yaşadı işte.. bundan yaklaşık 6-7 yıl önce.. beraber iş yaptığım, ortağım yaşadı..
  ben o zamanlar yaşadığımız şehirdeki iş yerimizle ilgilenirken o, didim'deki sezonluk iş yerimize bakıyordu.. ve hemen hemen her görüşmemizde birbirimize sorduğum ilk şey işlerin ne alemde olduğu, oluyordu..

  ta ki bir gece beni arayıp, daha ben telefonu açar-açmaz, "hayatımın kadınıyla tanıştım bu akşam üstü" diyene kadar.. işte o vakit gerçekten o kadının, onun hayatının kadını olduğuna inandım..
  ilk başta bir kaç ayı beraber o sahil kesiminde geçirip, kızımız bulduğu boşluklarda bizim genconun yanına gelerek geçirdiler.. daha sonra yenge hanım o zamanlar yaşadığı ülke olan isviçre'ye gidip, orada bir kaç ay durduktan sonra tekrar türkiye'ye gelip, 3 dili sular seller gibi konuşurken, sırf aşk denen şu zıkkım yüzünden bir tekstil fabrikasında ortalama bir maaşla çalışıp, bizim gencoya, hayatının kadınına aşık olduğunu ıspat edene kadar epey bir maddi yokluk çektiler..

  aradan geçen 1-2 yıl sonra bunlar evlenip, yengemiz hamile kaldıktan sonra bizim genco askere gitti.. askerlik bittikten bir kaç sonra da dünyalar tatlısı bir oğulları oldu: deniz..

  bizim genco, dün gece hiç hesapta yokken küt diye beni arayıp, isviçre'den geldiklerini belirtti.. kendilerini havaalanından alıp, valizlerini eve koyup, gecenin 3 buçuğunda dışarı çıkıp, bir şeyler yemek için açık bir yer ararken, işte o günü hatırlattım her ikisine de.. hayatın sadece aşktan ibaret olduğunu.. bir kadının bir erkek için hayatının aşkı olabileceğini.. ya da bir erkeğin bir kadının aşkı sayesinde hayatta kalıp, hayat bulabileceğini..
  küçük çocukları deniz'in kulağına da "sen çok güçlü bir aşkın çocuğusun" cümlesini fısıldayarak..

  bir erkek için aşkın tanımı bu çünkü; hayat + kadın= aşk..
  ya da; aşk + kadın= hayat..
  bilemedin; aşk+ hayat= kadın..

  bu üç muhteşem kavram, kelime ve duyguyla hangi varyasyonu denerseniz deneyin, sonuç; hep güzel ve özel çıkıyor.. dün gece şahit oldum..
 • ya icindesindir cemberin ya da disinda lafi ile tanimlanabilecek durum. yani hayatinin kadini ile berabersindir, asiksindir, iyi veya kotu bir seyler yasiyorsundur ama onunla yasiyorsundur. ya da hayatinin kadinina yine asiksindir ama bu sefer uzaktan bakiyorsundur, beraber olamadigin icin ic gecirmekle yetiniyorsundur. yani ya disinda ya da icindesindir. her sekilde. dogum gunun kutlu olsun.
 • karşısında hayatının erkeğini bulmuş kadın varsa anlamlı olur, yoksa platonik aşk yaşamaktan öteye geçilemez.
 • rahata ermektir.
 • hoşçakal diyebilmektir bazen aşık olmak. arkadaş kalamamak ve "ben istemesem de seni hala çok seviyorum gitmem gerek bu yüzden. daha fazla yok olmadan gitmem gerek. hoşçakal hayatımın kadını geç buldum erken kaybettim" diyebilmektir. karşılığında ise "peki senin için nasıl iyi olacaksa" cevabını bulmaktır. boyle durumlara ancak turgut uyar .
 • aşktan yıpranmış, usanmış ama umudunu hiç kaybetmemiş bünyelerin tedavisi..
 • hayatının kadını da size aşıksa güzeldir değilse vay halinize.