şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam zamanlı yalakalık.
 • ne zaman, nerede durmanız gerektiğini bilin. iyi bir futbolcu olmanın ilk şartı, pozisyon almayı bilmektir ve hayat futbola fena halde benzer
 • yıldırım demirören'in hayatını incelemek. o bu noktaya geldiyse iyi analiz ederseniz hangi noktaya gelebileceğiniz hayallerinizle bile sınırlı değil.
 • bana göre;

  -korkularınızın üstüne gidin (öss mantığı,bildiğiniz konudan soru çözmeniz bir işe yaramaz)

  -not alın,kaydedin

  -işe başlamadan önce çıkabilecek sorunları düşünün

  -erken yatın,erken kalkın

  -kendinizi iyi hissedene kadar yataktan çıkmayın(erken kalkmanın avantajı)

  -yatmadan önce hayal kurun

  -en az 1 hobi

  -planlarınızı gündelik ve uzun vadeli olarak yapın (a dan x'e b'den y planlarına geçiş yapabilin)

  -kazanmaya da kaybetmeye de eşit mesafede olmaya gayret gösterin

  o da mı olmadı tutup çocuklara masal anlatın,siz de bir işe yararsınız elbet.

  (bkz: otuzbirinci nesil)(bkz: can yücel)
 • sosyal ortamdan, kendinden, ilişkisinden ya da ailesinden yeteri kadar sevgi, ilgi, ve değer görmek.

  sonra kafanı toparlayıp, istediklerini belirledikten sonra teorik olarak başarılı olmak zor değildir.

  pratikte değişir.
 • çok klişe olacak ama bir tanesi, doğru yerde doğru zamanda olmak. peki ne demek bu açıklayayım. başarı, belirli bir amacı olan insanlar için geçerli olan bir şey, bir tanım tabi ki bu. fakat amaçsız insanların edineceği başarı genellikle yozlaşmış parametrelere bağımlıdır ve bunu es geçersek, amaç ya da motivasyon sahibi bir insanın başarılı olması için gereken şey, kendi amaçlarına ya da motivasyonunun harcanmayacağı bir yol izlemek, bu ise deterministik olmayan bir süreçtir.

  amaç sahibi bir insan, yani kafasında başarının ya da mutluluğun tanımı olan birinin başarılı olması için uygun bir ortam vardır, bu durumda başarı, aktörün uygun ortam ve koşulla karşılaşması demektir. kimi insanlar yetenekli ve becerikli/çalışkan olmasına rağmen başarılı olamaz. çünkü böyle insanların sahip oldukları beceri ve yetenekler bulundukları ortama göre uyumsuzdur. mesela mobbingin gırla gezdiği, teknik beceriden çok müdürlerle ilişkinin ön plana çıktığı bir ortamda obsesif ve kendini işine adamış bir insanın başarılı olma ihtimali düşüktür. veyahut şöyle diyelim, yaratıcı ve mesleğiyle ilgili sürekli teknik alıştırma yapan, ya da bunu yapamasa bile bu meyilde olan birinin etrafında sadece hayatın kıvraklığıyla mevkilerini almış insanlar olursa bu kişinin yalnızlaşması ve doğal olarak başarısız olması yüksek olasılıktır.

  bu durumda başarı denen şey, insanın amaç, motivasyon ve yaşam potansiyeline uygun bir ortamda bulunabilmesine bağlıdır. bunu ne arttırır? aile, okul, arkadaş çevresi,... ama malesef herkesin aynı olduğu, aynı düşündüğü, aynı yaşayarak hayatta kalabildiği ve yalnız başına yaşama alışkanlığı denen şeyin pratikte minik bir azınlık dışında anlamsız olduğu bir ülkede ve kültürde, insanların birbirlerini bulması, bireylerin kendi gibi insanlarla tanışması, bu insanların nefes alabilecek kadar bir ortam ve düzen yani genel olarak habitat oluşturması zordur.

  başka bir mevzu daha var. kötünün arasından en iyisini seçmeye bağımlı olmak. yani hayatta karşına ne çıkarsa çıksın, en kötüden iyisini seçmek senin için bir zorunluluksa ve sen bu zorunluluk bilincini farketmene rağmen, yalnız kalmak, başarısız olmak, kenarda kalmış birine dönüşmekten sırf kaçmak için, ehven-i şerri seçiyorsan bu durumda yaşam da sana hep ehven-i şerri sunuyor. sana uygun olmayan bir iş, uygun olmayan arkadaşlar ve sevgililerle dolu bir yaşamla kendi inandıklarına ve hissettiklerine verdiğin değeri belirliyorsun, beynin buna uyum sağlıyor, varoluşunu tekrar kötünün iyisi üzerinden tanımlamış oluyorsun çünkü asla tek başına bir hiç olarak yaşayabilecek cesarete sahip olmuyorsun.

  halbuki tek başına bir hiç olarak koca ve bomboş evrende varolabildiğini farketmek, insana, bunu tatmamış diğerlerine göre harika bir özgüven verir. böylelikle acı çeker yüzleşirsin, hata yapar sorgularsın, ve boş kaldığın vakitlerde var edeceğin insana verebileceklerini bilinçli bilinçsiz toplarsın ve de en önemlisi, kendini tanımayı öğrenirsin.
 • eğer babanız başbakan veya bakansa olmayandır. bir anda evinizde kutuların içinde paralar yetişmeye başlar.