• böyle bir kategori olduğuna inanıyorum. zira şampuan denen nesne ile ilişkim hep sorunlu olmuştur ve aynı sorunları yaşayan birçok insanla tanıştım şu ömrümde. değil mi ki bu şampuan denen nane sürekli yenilenen, her hafta yeni bir modeli çıkan bir üründür? öyledir. nedir, biz de büyük kent insanı olarak belli bir dönem önce beyaz sabunu bırakıp şampuanla saç yıkama eyleminin benimsedik. bu eylemi yeterince sorguladık mı? hayır, belki sorgulamadık, ama oldu bir kere, çok da fazla takılmadım bu olaya. neyse efendim, deneme yanılma yöntemiyle iyi kötü bir marka/model tutturduk. bir iki ay öyle gittik. bitince yenisini aldık filan. ama heyhat, hayat hep bize sürprizler hazırladı sevgili. ikinci kutuyu bitirdik, yenisini almak için markete gittik, baktık ki, yok o marka/model. haydaa, dedik. başka bir markete gittik. yok, yok. yenisi çıkmış ama nedir ne değildir bilmiyoruz. günlerce şampuan arayamayacağımıza göre yeni bir model tutturduk, "bunu deneyelim bari" dedik. neyse efendim buna da alıştık, iki kutu tükettik, yenisini alacağız. ne olsa beğenirsin? evet doğru tahmin ettiniz, yok. yine yok. bitmiş, üretilmiyor, yeni modeli çıkmış. haydi yine aynı süreç, aynı alışma evresi. sonra? yine yok. kozmetik sektörünün numaraları bunlar biliyoruz elbet ama ayıptır be kardeşim. bak şu yaşıma geldim hala serseri mayın gibi dolanıyorum market reyonlarında. beyaz sabuna dönelim denecektir ama bünye de alışıyor bir kere şu merete. çaresizim.
  • $ampuan reklamlarinin "- bir marka tutturamadiysan al bizimkini tut..." dedigi insanlardir. benim $ampuanim $u, sabunum bu, deodorantim da bu demek insanin ki$iliginin tamamlamasinin bir parcasi gibi kaskallarlar bunu reklamlarda. halkin ezikliginden fakirliginden faydalanirlar. bir urunu surekli tuketmek, onu "secmek" bir lukstur cunku. haramzade cikar, tommy hilfigeri secer kazaklari icin, gariban bunu yapamaz ala sen de blendax insani ol der reklamlar. ozu dogrudur, ama ucuz mal uzerinden kaskallayacaksin bunu ki herkes alsin. yoksa ben bilmiyor muyum mercedesci, bmwci olmayi...
    bunun adi duygu somurusu degil. toplum muhendisligi havuclu somuru... milyarlik zevklerin olmuyorsa, milyonluk zevklerin olsun, bizden olsun derler...
  • kepeği önleyen bir şampuan arayıp, sonunda denediği şampuan kepeği önleyince mutlu olup; bir süre sonra aynı şampuan artık kepeği önleyememeye başlayınca dumur olan insanlardır*. nedense bir zamanlar saçları yumuşacık yapan şampuan bir süre sonra süpürge gibi yapmaya başlar bu kişilerde. saçlar şampuana karşı bağışıklık mı kazanıyordur* nedir...
  • (bkz: o benim iste)
  • genelde kel olurlar her markanın her ürününü ulan bu daha iyidir diye denemiş ve neticede saçından olmuş kişilerdir.saçı tamamen kaybettikten sonra da zaten şampuan tutmalarına gerek kalmaz.
  • sürekli şampuan değiştirmenin saç sağlığı açısından faydalı olduğunu bilen ve herhangi bir markaya bağlı kalmak istemeyen kişiler olabilir bu kişiler.
  • kafaları kel veya kele yakın olduğu için hemen tanınan insanlardır bunlar
  • kremli ile kremsiz arasinda gelip giden bir hayatlari vardir. marketlerde sampuan tezgahinin onunde binm gibi uzun vakit gecirirler, muntazaman berber degistirenlerin ta kendileridirler efendim...
  • seinfeld de bunlardan biridir

jerry:
    - i can not commit myself even to a shampoo, how can i possibly commit myself to a woman?
  • büyük alışveriş merkezlerinde hangi marka indirim yaptı ise ona yönelen ve "aman ne farkeder hepsi aynı" şeklinde düşünen tüketici grubu.
hesabın var mı? giriş yap