• "... hayat ticari bir uzlaşmadır. idealsiz de çok hoş bir ömür sürülebilir.'' dostoyevski
  • sözlükte yazar olmak için gereken vasıflara sahiptir.
  • her şey olacağına varır gerçeğinden yola çıkarsak ve de eğer -gelişine yaşanmıyorsa- farkındalık geliştirildiğini var sayıyorsak muhteşem insandır. şöyle ki; olay bence şu nüansta gizlidir; '' amaçsızlığı seçebilme kabiliyeti''.... hayat sapakları olan bir yoldur, klişesindeki yol ayrımlarının sonunda beliren '' amaçlar'' sonsuzdur, varıldıkça ileriye atılır, değişir. dolayısıyla, anında karar vermek lazımdır. hayatın amacı yaşamda kalmaktır, o anda ne gerekiyorsa onu yapmanla mümkündür. toplum baskısı ile seçilen samimiyetsiz amaçlar kandırmacası yerine böyle bir amaçsızlık yeğdir. plan yapabilme kabiliyeti olmadığı için sunulan farkındalık sahibi olmadan, seçmeden, öylesine yaşanıyorsa bu '' mutlu çoğunluk'' tanımına hizmet eden yığınların durumudur. hani tezer özlü'nün '' siz giyinin dediğiniz için iyi giyiniyorum, evlen dediğiniz için hiç aile olamayacağım biriyle evliyim. hiçbir şey yapmadım bunlar için ama siz yapıldı sanıyorsunuz'' demesi gibi.
  • uzun vadeli amaçları günün dertlerine yenik düşmüş, "günü kurtarmak" için yaşamak zorunda kalmış... bir varmış bir yokmuş...
  • otobüste işi bırakmayı düşündüm.okuldan eve dönüyordum tam da.buradan gitmenin şu sıralar aklımda olan tek yöntemi okul ve transkript diye sanırım.
    sonra, öyle kolay bırakamayacağımı düşündüm.paraya ihtiyacım var, ihtiyacımız.otobüstekilere baktım.tabi bu bakış ilk olmuyor. böyle birkaç sefer daha bakmıştım.kendiliğinden bi' bakış, istemeden gelen düşünce, bu insanların hepsi mi çalışıyor? oradaki orta yaşlı kadın dışarı bakarken ne düşünüyor. o da mı çalışıyor.

kendime zaman ayırmayalı 4-5 sene kadar oldu. ne çabuk sıkıldığımı görmek biraz canımı sıkıyor.

aklıma, otobüsle devam ederken şu geldi. acaba ben de daha mütevazi bir yaşama mı yolalsam, isteklerim uçuk değilse de daha da törpülenebilir olsa..
    okul zaten bir muamma. iyi gidiyor ve bitiyor az kaldı. öyle pek iedalist olmasam, biraz az sıksam kendimi, bugünü ve yarını bugünden rahata almaya başlasam, başarıya ve iyi'ye sırt çevirme de değil hani bu. pek bulaşmasam hayallere.

uzundur içten içe bunu deniyorum. olacak gibi başlamadı. zaten inanmam ya!
    o isteklerin acısı çıkmalı. olsa da olmasa da bir kere düşündük dimi.
    neler olacak bakalım.huzursuzum.
  • buram buram tehlike kokan insandır.
  • hiçbir tehlike arz etmez. zaten tehlike arz etse, o bile amaçtır emin ol. böyle bezmiş, sıkıcı, amaçsız, sürekli ' amannnn' modundadır. genel itibariyle üşengeçlikte sınır tanımazlar. bi arkadaşımdan biliyorum
  • olmuyor mu, olabilir. illa bir amaca hizmet etmek zorunda mıyız?

nedir amaç? itibara, aileye, sıkı dostlara, paraya, kariyere sahip olmak mı olmalı hayat amacı? ölmeyi beklerken geçen zaman değil mi hayat? bunu nasıl ve ne kadar kaliteli yaptığımız mı önemli?

zaman işlerken meşgale bulmak, bu meşgaleleri hayat amacı diye tanımlayıp nitelikli hale getirmek, o korkuyu hafifletmek ya da ötelemekten başka birşey olamaz. ama öleceğiz. ölüm kabak gibi ortada olan bir gerçek. bundan kaçmak için de oyalanacak şeyler bulmaya çalışıyoruz. birbirimizi gazlıyoruz filan arada. "kendimizi geliştirelim" "hayat standartlarımızı yükseltelim" "fayda sağlayalım".

sahi merak içindeyim, ne gibi amaçlarınız var? ben uzun zamandır o kadar amaçsızım ki anlatamam. nasıl yaşanır bilmiyorum. yapılası herşeyin içini boşalttım oksijen alıp veriyorum. vakit dolsa da ziyade olsun diyip kalksak. mis gibi ayol.
  • aşk acısı çekerken olunan insan modelidir.o depresyon dönemi bitene kadar da böyle devam eder.
hesabın var mı? giriş yap