• bu aşamaya gelmiş insanın bi adım sonrası intihar olabilir.
    hayal kırıklarıyla, mutsuzlukla, cevapsız sorularla, acabalar la, belkilerle, keşkelerle, kahretsinlerle, umutsuzlukla çevrelenmiş bi yolun sonudur.
    bu aşamada yapmam denilen bir çok şey yapılabilir, ne de olsa herşey ters gitmiştir bir daha gitsindir ne önemi vardır.
    zira beklentisizlik özgürlüktür ve bir insanın sahip olabileceği en üstün varoluş sürecidir.
  • cesare pavese, yaşama uğraşı'nda* "bir çeşit insan vardır ki, hayattan bir şey beklememeye alışmış; ne yaptığı bir iş, ne de çektiği acı için bir karşılık umar. ne olursa olsun, hiç kimseden, hatta yardım ettiklerinden bile bir şey beklemez. dolayısıyla, ancak dilediği zaman başkalarına yardım eder. tıpkı benim gibi", der.

yaşamın bir şeyler vadettiği günler ne güzeldi!
  • öncelikle bir insanın hayattan beklentisi varsa daha çok bekler. yolda doğru yürümen doğru yolda yürüdüğün anlamına gelmez.

hayal kırıklığı, mutsuzluk, umutsuzluk, keşkeler, belkiler hepsi hayata dair, hepsi hayatın içinde olan şeyler. bir şeyler başarmak istiyorsan çalışacaksın, kural gayet basit. beklentileri bir kenara bırakıp artık önüne hedefler koyma vakti gelmiş demektir. güzel bir söz vardır; "iyi insanlar bir anda ortaya çıkmazlar, onlar oluşurlar" minvalinde. iyi bir hayat da oturduğun yerden gelmez. kimse sana mutluluğu vaadetmedi, çok istiyorsan onu sen elde edeceksin. burası dünya; iyi ve kötü şeyler oldu, oluyor ve olacak.

entrymizi hemen bir alıntıyla bitirelim;

"you're on earth. there's no cure for that!"
    -samuel beckett-
  • zor bir durum olsa gerek. allah kimsenin basina vermesin. bir de; her seyi yapar minvaliyle korkulmasi gereken insan olarak adlandirilabilir kimilerince. ben ise uzulurum kendisine. zor, yitip gitmis herhalde; hem de cok zor.
  • aslında çok beklentisi vardır. hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini içten içe bilir, hiçbir beklentisi yokmuş gibi davranır.
  • bekleyince olmuyor. olmayınca da bekleyemiyorsun artık.
  • mecburiyetten yaşar. akışına bırakmıştır da akış güzel değildir neyse.

bu profilden ziyade ben başka bir şey değinmek istiyorum. toplumun çoğu beyaz olduğu iddia edip, bunu pekiştirmek için siyahlara ihtiyaç duyuyor. dikkat ediyorum hhboi sürekli bu tipler tarafından eleştiriliyor, övülürken alttan altta ezikleniyor, boklanıyor. o "iyidir/iyi biri" lafının altında "bizim gibi dişli/güçlü değil yazzzık" tavrı var. hasta birini görünce kendi haline şükreden dangozlar gibi.

toplumun büyük çoğunluğu öyle aşağılık ki kendi halinde, kimseye zararı olmayan insanı bile sırf kendi vitrinini parlatmak uğruna harcayabiliyor.
  • bu sayede artık olaylarin üzerine düşünmez. sorunun olaylar değil düşünceler oldugunun farkına varmış olur.

hayattan beklentisi olmayıp hayatındaki gereken şeyleri yerine getirerek hayatına devam edebilir. hayat size beklentiniz var diye bir şeyler vermez. kararlarınızın sonuçlarından çıkabilecek ihtimallerden birini sonuç olarak size verir. bu nedenle isterseniz beklentiniz olsun isterseniz olmasın seçim yapmaya devam ettiğiniz sürece bir sonuca ulaşacaksınız.

beklentiyi insanlara,olaylara yüklemek insana en cok yara veren şeylerden biridir. bu nedenle olduğu gibi yaşamak en az hasar almaya neden olan şeydir. çünkü bu sayede hiçbir insana, olaya gereksiz enerji harcamazsınız.
  • cehalet mutluluktur.
    ne yazık ki bu insan kendini cehaletin düşüncesiz kollarına bırakmamış, uzunca bir sorgulama sürecinin ardından hayattan hiçbir beklentisi olmayan insana evrilerek cehaletin vereceği mutluluğu elinin tersiyle itmiştir.
    bu beklentisizliğin belki de tek güzel tarafı özgürlük hissidir. mutluluğu özgürlüğüne feda etmiştir kısacası.
  • ben bilerek beklenti içine girmiyorum çünkü girdiğim zaman mutsuz oluyorum. hayatımı akışına bıraktım. karşıma ne gelirse ona göre yol çizmeye çalışıyorum.
hesabın var mı? giriş yap