şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adı itibarı ile bi süre güldüren fekat görünce "oha" dedirten nefis koy...yolun bozuk olması we insanların bu güzel yeri daha kesfetmeyi basaramamıs olması nedeniyle dogal güzelligini koruyan,ameleleri olmayan,didim in en güzel,tek güzel yeri...
  • akbükün beni cezbeden tek yeri. yolu bozuk, bulunması zordur ama bu koyun güzelliği orda yatar zaten. gittiğimde kendimi sanki okyanusta gibi hissetmiştim. normalde 1-2 saatte denizden sıkılan ben sabahtan akşama kadar orda kalabilmiştim. nasıl gidildiğini tarif etmiycem gizli kalsın orası, bilmesin insanlar.
  • bu koya, yaklaşık 5 yıl kadar önce birkaç kez gitmişliğim vardı. ama yolu bulmanın zorluğu, yolun bozuk olması, oraya gidecek araç bulma sıkıntısı vs. derken aradan bu kadar yıl geçti ve daha birkaç gün önce tekrar gidebildim. birileri keşfedip şemsiyeleri dikmiş, şezlongları atmış mıdır diye düşünürken, bunca yıl geçmesine rağmen, buranın hala aynı bakirlikte ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeden durması beni şaşırttı. birkaç ay önce phuket'e gitmiş biri olarak diyebilirim ki denizin rengi, kumun beyazlığı açısından oralardan hiç de aşağı kalır yanı yok. sadece biraz bakımsız o kadar. tabi beni en çok kahreden şeyse, piknik tüpünü, mangalını kapan yurdum insanının burayı da nasıl olduysa bulup işgal etmiş olmasıydı. küçük bir ormanın içinden geçilerek ulaşılan bu koyda en küçük bir yangın riskinin bile doğuracağı sonuçlar çok büyük ve telafi edilemez olacaktır. denizin, kumun rengine aşık olup kendinizi kuma bırakıyorsunuz, yer yer elinize ısırılmış biber, izmarit, pet şişe gelebiliyor. çok fazla kirlenmiş değil ama yine de böyle manzaralar görmedim değil. ama yolum o taraflara düştüğü vakit tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum.

http://i52.tinypic.com/2ih6r8k.jpg
    http://i56.tinypic.com/dlol14.jpg
    http://i55.tinypic.com/2elz5o4.jpg
  • aracla gideceklere tavsiyem yokusun ustunde araclarini bırakmalaridir. zira yolu asiri bozuk. ınmesi bir dert cikmasi ayri. ama yolu hep bozuk kalmasi gereken bir yer. sakin gitmeyin. kimseye de tavsiye etmeyin.
  • akbük'ün biraz ilerisindeki bozbük'ten arabayla yaklaşık 10 dakika mesafede olan bir doğa harikası.

henüz tam keşfedilmemiş olması ve bozuk yolu sebebiyle oldukça bakir kalmış bir koy. navigasyon aracılığıyla gayet rahat bulunabilir fakat yolun son kısmı yani koya doğru inilen yol çok bozuk ve arabayla inmek büyük sıkıntı, zaten altı yere yakın arabayla denemeyin bile şanzımanı dağıtırsınız. oraya kadar arabayla gelip aşağıya yürüyebilirsiniz, mesafe çok uzak değil.

ulaşımı biraz sıkıntılı ama kumsala inip denizin rengini gördüğünüzde hepsine değer diyeceksiniz emin olun. yannız civarda markettir restorandır filan yok yiyeceğinizi içeceğinizi muhakkak yanınızda götürün zira gittiğinizde hemen geri dönmek istemeyeceksiniz.

yolu o tarafa düşenler muhakkak gitsin görsün, şahane bir yer. akbük, bozbük o civarlar genelde deniz açısından çok güzel çok temiz bir doğaya sahip fakat burası bambaşka. gidin görün ama kirletmeyin, arkasında
    tek çöp bırakan şerefsizdir. hadi iyi tatiller.
  • çoktan keşfedilmiş ve insan eli değmiş olduğuna üzülerek şahit olduğum doğa harikası koy.civardaki koy ve sahillere göre kalabalık sayılmazdı. yine de bu kadar popülasyon beklemiyordum.

özel araç olmadan gidilemiyor.yolu da epey bozuk.ama denizi, kumu,doğası muhteşem. gerçekten görülmeye değer bir yer.
  • seneler önce iskelesi ve küçük de olsa bir işletmecisi vardı. koya teknelerin gelmesi ile o dönem baya rağbet görmekteydi. şu sıralar sadece bozbük koyundaki yazlıkçıların sote koyu olarak varlığını devam ettiriyor.
  • didim akbük'ten bodrum'a giden dağ yolunda, bozbük'ten biraz sonra asfalt yolu terkedince, keçi yolunu takip ederek varılan koy. keçi yolu dediğim kaya parçalarıyla bezeli tangır tungur, tek arabanın gecebileceği bir yol. ıyiki de boyle bir yol yoksa talan olurdu.
    etraftaki yazlıkçılardan yuruyerek gelen var, duyumlarıma gore bu bakir koyun kesfedilip, kirletilmesinden rahatsizlar. bundan rahatsiz bu yazlikci koruma alani olabilecek ormanlik arazideki yazlik sitesinin varligini tabiki sorgulamiyor. cunku para vermis. onun hakki hersey. neyse efenim.
    akbükte gordugum koylar icinde denizi acik ara en guzel olani burasi. benim gibi akdeniz hayraniysaniz 2metre genislikteki kum plaji garipseyebilirsiniz. anladigim kadariyla ege'de olay doga ve denizin çarçabuk buluşması. uygulamalı coğrafya bilgisi gibi. denizde çakıl ve kaya kum kısımda yok denecek kadar az. ıncecik kumu var. deriden zor cıkıyor o derece. yosun az ve rahatsız etmiyor ki dip tertemiz mis gibi. diger koylara gore ilik denecek bir suyu var. sudan cikasi gelmiyor insanin. ınsan parazitine az maruz kaldigindan deniz dibini de rahatca goruyorsunuz. akbukte icinde deniz ayni kivamda olsa bile atlayan ziplayan parazitler yuzunden camur icinde yuzuyormus gibi hissediyorsunuz.
    zor ulasimina ragmen bence kalabalikti(cumartesi). tur teknesi filan vardi. kampcilarin suratina bakinca arkasinda cop birakirmi birakmaz mi anliyorsunuz. yiyip icip pisligini kedi gibi kuma gomenler bir yanda copunu yaninda alip goturenler bir yanda.
    dogaseverler icin iyi bir deneyim olabilir.

koyun ve kumsalin tam ortasinda birkac donumluk arazi sahiplenilmis. ınsan vay canina diyor. ekonomik kriz devam etmezse 5 yildizli bir otel isgal eder muhtemelen.
  • ne yazık ki "necip milletimiz" tarafından keşfedilmiş koy.

geçen sene gittiğimde koca plajda 3 kişi filan vardı, in cin top oynuyordu adeta, kendi özel sahilim gibi takılmıştım akşama kadar, bu sene de bi hevesle tekrar gittim tıklım tıklım insan dolmuş, saat 2'de şemsiye koyacak yer kalmamış, ipini koparan gelmiş resmen. e haliyle de deniz eskisi kadar berrak değil, ortalama bir halk plajı havası gelmiş güzelim koya, pek de bir özelliği kalmamış yani kısacası.

ulan ne ara nerden kimden duydunuz da çöktünüz hemen buraya leş kargaları. bi yeri de bakir bırakın bi yeri de sikmeyin amk ya. millet ne yolu kötü demiş, ne uzak demiş, taşın kayanın üstünden arabayı vurmuş gelmiş valla helal olsun her şoför de sokamaz arabayı o yola he. insanımızdaki bu göçebe toplum genleri hâlâ devam ediyor, herhangi bir şekilde bir yerin methini duymasın, tası tarağı toplayıp çöküveriyolar hemen, burdan bunu anladım ben.

dediğim gibi çok da bi özelliği kalmamış artık ama yine de sakin, tenha bir dönemde denk getirebilirseniz gidin görün, belki bu ara bayram tatili olduğu için kalabalıktır, tenha sezonda görmeye değer.