şükela:  tümü | bugün
 • 13 evet 9 hayır ile sonuçlanan yassıada duruşmalarındaki idam oylamasına "evet, idam edilsinler" şeklinde oy kullanan hava kurmay albayı.
 • (bkz: #45989251)

  --- spoiler ---

  1960 darbesini yapan askerlere albaylar cuntası ismi verilmişti. çünkü askerlerden çoğu albaydı. darbeyi yapan milli birlik komitesinin üyelerinden biri de kurmay albay haydar tunçkanat'tı. tunçkanat menderes döneminde yapılanları araştırma ile görevlendirilmişti. kendisinin ilgi alanı gizli anlaşmalardı. aradı, taradı, darbe hükümetinin kendisine verdiği yetkilerle devletin en gizli belgelerine kadar uzandı. ve karşına çıkan veriler karşısında adeta şoka uğradı. durumlar vahimdi. bu böyle olmazdı. araştırdıkça yeni belgeler, derine indikçe kahreden anlaşmalara ulaştı. tam on yıl bekledi ve sonrasında bu belgeleri kitap haline getirdi. kitabın adı "ikili anlaşmaların iç yüzü"ydü. ilk basım 1970'ti. ikinci basım bir ay sonra çıktı. fakat kitap sümen altı edildi. üçüncü baskı 2001 yılında çıktı. 4. ve son baskı ise 2006 yılında basıldı. bu kitabın varlığından haberdar olmamı sağlayan şahıs prof. dr. oktay sinanoğlu'dur. kitabı tam üç ay boyunca aradım ama bulamadım. daha sonra iş bilir bir sahaf tarafından temin edebildim. kitapta 1947 ile başlayıp 1965'e değin uzanan gizli anlaşmalar bulunuyor. ilgilenenler bulup okuyabilir. tavsiye ederim.
  --- spoiler ---
 • bugün bayram sohbetinde dayım tarafından adı ve yazdığı kitap telaffuz edilince sözlükte aradığım kişi.
  anlaşılan kitabını da arayıp bulacağız.
 • "kendi öz ürünümüz zeytinyağının sabun yapımında kullanılmasını bir kararname ile yasaklayarak onun yerine amerika'dan satın alınan domuz karışımı don yağının kullanılması mecburiyetini getiren dp hükümeti, amerika'ya pazar olma uğruna türk zeytinyağı üreticilerini de açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyordu."

  ikili anlaşmaların içyüzü - syf. 70