şükela:  tümü | bugün
 • 13 evet 9 hayır ile sonuçlanan yassıada duruşmalarındaki idam oylamasına "evet, idam edilsinler" şeklinde oy kullanan hava kurmay albayı.
 • (bkz: #45989251)

  --- spoiler ---

  1960 darbesini yapan askerlere albaylar cuntası ismi verilmişti. çünkü askerlerden çoğu albaydı. darbeyi yapan milli birlik komitesinin üyelerinden biri de kurmay albay haydar tunçkanat'tı. tunçkanat menderes döneminde yapılanları araştırma ile görevlendirilmişti. kendisinin ilgi alanı gizli anlaşmalardı. aradı, taradı, darbe hükümetinin kendisine verdiği yetkilerle devletin en gizli belgelerine kadar uzandı. ve karşına çıkan veriler karşısında adeta şoka uğradı. durumlar vahimdi. bu böyle olmazdı. araştırdıkça yeni belgeler, derine indikçe kahreden anlaşmalara ulaştı. tam on yıl bekledi ve sonrasında bu belgeleri kitap haline getirdi. kitabın adı "ikili anlaşmaların iç yüzü"ydü. ilk basım 1970'ti. ikinci basım bir ay sonra çıktı. fakat kitap sümen altı edildi. üçüncü baskı 2001 yılında çıktı. 4. ve son baskı ise 2006 yılında basıldı. bu kitabın varlığından haberdar olmamı sağlayan şahıs prof. dr. oktay sinanoğlu'dur. kitabı tam üç ay boyunca aradım ama bulamadım. daha sonra iş bilir bir sahaf tarafından temin edebildim. kitapta 1947 ile başlayıp 1965'e değin uzanan gizli anlaşmalar bulunuyor. ilgilenenler bulup okuyabilir. tavsiye ederim.
  --- spoiler ---
 • bugün bayram sohbetinde dayım tarafından adı ve yazdığı kitap telaffuz edilince sözlükte aradığım kişi.
  anlaşılan kitabını da arayıp bulacağız.
 • "kendi öz ürünümüz zeytinyağının sabun yapımında kullanılmasını bir kararname ile yasaklayarak onun yerine amerika'dan satın alınan domuz karışımı don yağının kullanılması mecburiyetini getiren dp hükümeti, amerika'ya pazar olma uğruna türk zeytinyağı üreticilerini de açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyordu."

  ikili anlaşmaların içyüzü - syf. 70
 • "haydar tunçkanat bu kitabında, abd ile 1945'te başlayan iktisadi anlaşmaların, 1947'de başlayan askeri anlaşmaların ve 1954'te başlayan siyasi anlaşmaların içyüzünü somut örneklerle, belgelerle ortaya koymaktadır.

  yazar, kurtuluş savaşı'yla bağımsızlığını kazanan türkiye'nin, ikili anlaşmalar yoluyla nasıl yeniden boyunduruk altına alındığını gözler önüne seriyor.
  kitapta yer alan bazı konu başlıkları:
  iktisadi ikili anlaşmalar
  tarım ürünleri anlaşmaları
  kredi anlaşmaları
  siyasi anlaşmalar
  askeri anlaşmalar
  nato ile ilgili ikili ve çok taraflı anlaşmalar
  ikili askeri temel ve uygulama anlaşmaları
  22 kasım 1965 tarihli gizli belge"

  kaynak: [https://www.kitapyurdu.com/…arin-icyuzu/483641.html https://www.kitapyurdu.com/]