şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'un iki banliyö hattından anadolu yakası'nda olanı. hat uzunluğu 44 km'dir ve tcdd tarafından işletilir. (bkz: tcdd) avrupa yakası'ndaki gibi jetonla binilmez, kağıt biletler vardır ve ayrıca istasyon girişinde bariyer yoktur biletler trenin içinde kontrol edildiği için. istanbul kent içi ulaşım metodlarından sadece bu hatta akbil geçerli değildir. (bkz: akbil)
 • bu hatti sirkeci halkali banliyo treni hattindan ayiran ozelliklerden biri de diger hatta nuh-u nebi'den kalma fransiz trenleri kullanilirken bu hatta artik kullanilmamaktadir. akbil gecmemesinin ve jetonla degil kagit biletle binilip trenin icinde kontrol yapilmasinin sebebi sogutlucesme,erenkoy,bostanci,maltepe,kartal,pendik ve tuzla istasyonlarinda anahat trenleriyle ayni peronlari kullanmasidir. anahat trenine binecek yolcuya bir de zorla banliyo jetonu kakalamak olmaz tabi.
 • '79 üretimi trenler kullanılır bu hatta. ilk sefere konulduklarında turuncu-krem rengi idiler, sonra 90 başları gibi beyaz üzerine yeşil, kırmızı, mavi çizgili motiflere boyandılar, son 5-6 senedir de koyu üzeri açık mavi renk kombinasyonu içerisinde seferlerine devam ederler, hatta son dönemlerde yenileme kapsamın renkleri beyaz/mavi/kırmızı kombinasyonuna çevrilmiştir.
 • 1969 yılında haydarpaşa-arifiye-adapazarı hattının elektrifikasyonunun ardından haydarpaşa-gebze banliyö seferleri başlamıştır.
 • bu trende geçen bir diyaloga arkadaşım şahit olmuş. aşağı yukarı şu minvalde gelişmiş;

  trende iki kişi münakaşa/kavga eder. münakaşa edenlerden biri;
  - sen benim kim olduğumu biliyor musun?
  öteki;
  - dediğin gibi önemli bir insan olsaydın bu trende olmazdın.
 • bir süredir, binmek için jeton ya da akbille dönmesi sağlanan turnikelerden geçmeniz gereken tren. yani eski kağıt biletler ve tren içi kontroller geçmişte kaldı.
  bahsi geçen turnikeler yüzünden haydarpaşa dışındaki istasyonların peron kısımlarına trene binmek dışında hiç bir amacı güderek giriş yapamıyorsunuz artık.
  anahat ve adapazarı trenlerine haydarpaşa dışındaki istasyonlara bineceklerin nasıl bir uygulamayla karşılaşacaklarını bilmiyorum, ancak tahminimce, o turnikeler, istanbul tramvay ve metro istasyonlarındaki turnikelerin aynısı, ve o turnikelerde görevlinin bir tuş hareketiyle jetonsuz geçiş yaptırabilme şansı var (ücretsiz yolculuk hakkı olan şahıslar için), bu turnikelerde de anahat biletini gösterenlere herhalde böyle bir şeyler yapacaklar.
 • sogutlucesme,erenkoy,bostanci,maltepe,kartal,pendik ve tuzla istasyonlarında anahat trenlerie binmek isterseniz turnike önündeki görevliye biletinizi göstermeniz gerekiyor bu hatta. yolcu karşılamak ya da yolcu geçirmek isteyenler için ise sorun var, çünkü geçişe izin verilmiyor. banliyö jetonu almak ya da akbil basmak zorundasınız.
 • saatlerinin http://www.tcdd.gov.tr/…olcu/banliyo/hpasagebze.htm adresinden öğrenilebileceği tren seferi
 • bu hattın gebze istasyonunun bulunduğu yerin gebze ile hiç alakası yoktur. istasyonda inince bir de gebze minibüsüne binmek gerekir oradan.