şükela:  tümü | bugün
  • hem keyifli, hem de işe yarardı. sahil ve minibüs caddesi civarı oturanlar için çok iyiydi.gel artık...
  • basit bir tren yolculuğunu aksiyon filmi haline getirmeyi de özlemektir.

hatırlayanlar vardır belki, biletli yolculuk yapıldığı zamanlarda kondüktör her istasyonda ayrı bir vagonda bilet kontrolü yapardı. biletsiz bindiğimiz zamanlarda her istasyonda kondüktörü gözler, çıktığı vagona binip kontrolden kurtulurduk. bu bile yolculuğa ayrı bir heyecan katardı.

ben heyecan aramam aga, rahat yolculuk yapmak istiyorum diyenler de, inen yolculara biletlerinin kontrol edilip edilmediğini sorar, kontrol edilmeyen biletleri alırlardı.

sonradan turnike sistemi gelmişti de tüm bu atraksiyonlar sona ermişti.

hey gidi günler hey...
  • yüksek hızlı tren yapacağız, 2 seneliğine haydarpaşayı kapatıyoruz demelerinin üzerinden tam 5 sene geçti.
    ama ankara-istanbul yüksek hızlı treni halen daha "yüksek hızlı" değil. halen daha yabancılar tarafaından yapılmış olan ankara-eskişehir arasından başka hızlı bir kısmı neredeyse yok.

banliyö trenleri dışında diğer trenleri kullanan insanlar da mağdur şu anda. ara duraklara gitmek için tren kullanan binlerce insan kara yoluna yöneldi mecburen. ankara'dan istanbula gelirken platlı-eskişehir-bozuyük-bilecik-arifiye-izmit duraklarından başka ulaşabileceğiniz bir durak yok. ben demiyorum ki yht her durakta dursun. eskisi gibi bir anadolu ekspresi, boğaziçi ekspresi olsun en azından. evimin yakınından binip gideceğim yerin yakınında inecek olduktan sonra trende 6 saat geçirmek problem olmuyordu bana mesela.

yazık ettiler. demir yolu taşımacılığını sadece yht'den ibaret zannediyorlar...
  • leş gibi kokardı o trenler. ama bunu bile özletiyor.
  • kızıltoprak’ta oturup hatlarda aylardır elle tutulur bir çalışma göremeyen şahsımın da ortak olduğu his.
  • hattı özlüyorum, ancak trenlerin o zamanki durumu itibariyle özlemediğim çok şey var.

1. trenler çoğu zaman yolda kalırdı. bunu ben 2007'de tuzla'da staj yapmaya giderken, daha sonra 2010'da da işe giderken çok tecrübe ettim. sabahları "erenköy'de kaldık, tren değiştirdik" diye kaç defa geç kaldığımı hatırlamıyorum.

2. koltuklar aşırı konforsuzdu. o koltuklar ebemizi az sikmedi.

3. trenler genel olarak konforsuzdu. metalin metale sürtmesinden çıkan sesler kulaklık getirmediyseniz bir süre sonra işkence haline geliyor.

4. maalesef kokusu da sikkoydu. garip bir sanayi demiri kokusu mu diyeyim ne diyeyim bilmiyorum sürekli öyle kokuyordu, e yazın başka fantazik kokulara da sahne olabiliyordu ancak o trenin değil, içindekilerin öküzlüğü idi.

tren hattını çok özledim. ancak trenlerini kesinlikle özlemedim. sürekli problem yaşatıyor ve konfordan uzak bir görüntü çiziyorlardı. o konuda maalesef romantik olamayacağım.
  • içimdeki özlemin her geçen gün büyüdüğü gerçeğidir. şimdi benim gibi geçmişi yâd etmek isteyenlere gelsin. hele makas değiştirirken o tak tak trap trak sesleri bile hâlâ dün gibi aklımdadır.
  • haydarpaşa öksüz, kızıltoprak sessiz..
  • kalplerde ve gönüllerde hayır kazandı.

belleklerde trenler kaldı ! hep böyle olur. ruhu olan ölmez
  • gebze'de oturan biri olarak en çok benim özlediğimdir. tamam eski nostaljik tren gibi bir beklentim yok, ucube marmaray'ı halkalıdan gebzeye kadar uzatacaklarmış, uzatsınlar o zaman kullanalım. gebze'den istanbul'a gitmek için çektiğim yol eziyet çünkü.

kocaeli dediğin ilin toplu taşıması zaten başlı başına ayrı bir rezillik. otobüsler gelmez, 55dk beklersin 4 tanesi peş peşe gelir falan. iett'nin 17b'si var, o da her 3 seferden 1'i falan hareket ediyor herhalde. kesinlikle saatlerinde belirtildiği kadar sık kalkmıyor otobüs. ki zaten sabah/akşam o kadar yoğun ki lanet otobüs, içinde hava olmuyor resmen. haydi şifa'ya gittik, oradan 130ş veya 500t'ye binelim, 500t ile levente gidene kadar kıçınız acımaya başlıyor. e5'in trafikleri, köprü trafiği derken uzun sürüyor zaten, ayakta çekilecek yok değil. 130ş dediğiniz zaten boş gelmiyor, ne yaparsanız yapın ayakta gideceksiniz. ya 500t'ye çift basıp metro'da ineceksiniz yada 130ş ile pendik'e kadar dayanıp metroya aktarma yapacaksınız.

her şekilde toplu taşıma tam bir rezalet. bunun çözümü aslında çok basit. marmaray denilen şu trenin pendik - ayrılık çeşmesi arasını yapsalar, gebze'den marmaray'a bindiğim gibi yenikapı. 1 saatten kısa sürecektir hemde. açın lan şu hattı. 2019 seçimleri için mi saklıyorsunuz hattı anlamıyorum ki, osmangazi köprüsünü yapacağınıza bu hattı yapsaydınız inanın çok daha faydalı olurdu. en azından daha çok insana hizmet ederdi, lanet köprüde 5 arabadan daha fazlasının aynı anda geçtiğini görmedim.

şu ülkenin demiryolları ile ne derdi var bilmiyorum, ama bütün yurdu demir ağlarla örmek yerine istanbul'u metrolarla örüyorlar. eski banliyö hattı söz konusuysa onu da yapmıyorlar. gareziniz mi var abi trenlere, yapın la şu hattı. şu yolu çekmekten hayatım karardı be, yaşam enerjimi tükendi.