şükela:  tümü | bugün
 • sırrı çözüldüğü ve hücre bölündükçe telomer kısalmasının önüne geçildiği taktirde getirisinin ölümsüzlük olacağı düşünülen hücre bölünme limiti.
  insanda yaklaşık 55-60 arası hücre bölünebilme sayısı 150 küsür yıla tekabül ediyor.
  hayat, ilişkiler, kötü alışkanlıklar, beslenme ve psikotik sıkıntılar dahil olunca 150 küsür yıl 70 yıla kadar düşüyor.
  normal ölümün sebebidir dna'daki telomer bölgesinin bölündükçe kısalması.
 • yaşlanmanın ve sınırlı ömrümüzün en temel sebebi. daha bilimsel olmak gerekirse hücre bölünmesi durana kadar normal bir hücre populasyonunun bölünme sayısını ifade eden bilimsel terim. türkçe’ye pek de değişmeden hayflick sınırı/limiti olarak geçmiştir.

  deneysel veriler, telomerlerin her hücre bölünmesinde bir miktar kısaldığını ve belli bir kısalığa geldiğinde ise hücre bölünmesinin durduğunu göstermiştir. bölünmenin durması ise hücre yaşlanması ve ölümüyle sonuçlanmaktadır.

  hayflick limitinin isim babası amerikalı bir anatomist olan leonard hayflick’tir. insan fetal hücreleriyle yaptığı çalışmada, kültüre edilen hücrelerin en fazla 60 defa bölündüğünü bu sayıdan sonra ise bölünmenin durduğunu göstermiştir. her sağlıklı insan hücresi için geçerli olan hayflick limiti, sadece kanser hücrelerinde görülmez. ondan sebep kanser hücreleri, kaynak ve konakçı bulduğu müddetçe bölünmeye devam ederler.
 • insanin somatik hucreleri bolunur. yaklasik 40-60 bolunmeden sonra hucreler bolunmez ve ölür. bu surecin adi hayflick limit olarak adlandirilir. hucre bolunmesinin durmasi, uretimin durmasi olacagindan organizmaya yaslanmayi ve ölümü getirir. bazi turlerde bu haylick limiti 20-25 iken galapagos kaplumbagalarinda 125 bolunmeye kadar cikabilir.

  dolayisiyla hayflick limit ile ömür arasinda pozitif korelasyon oldugu dusunulmektedir.
  limit yukselirken insan yaslanir. bilimadamlari su soruya cevap aramislardir: hangi kaynak hayflick limitine sebep olur?
  kromozom, telomer ve telomeraz.

  ayrica
  (bkz: #73160036)
 • yok oluş filminde(bkz: annihilation) bu olguyu tanrının hatası olarak niteler ve orada lena derki

  you take a cell, circumvent the hayflick limit, you can prevent senescence

  bir hücreyi alıp hayflick limitini altederek yaşlanmayı önleyebilirsin

  bunu şuna dayanarak söylüyor

  telomer her bir dna sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzerler. vücudumuzdaki tüm hücrelerdeki dna sarmallarının ucunda bulunurlar. her hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri vardır.

  hücrenin artık görev yapamamaz hale gelebilmesi için, 92 telomerden sadece 1 tanesinin kritik eşiğe gelmiş olması yeterlidir. tek bir hücreyi telomerleri kısaldığı için kaybetmek trilyonlarca hücremiz içinde anlamlı gözükmese de yaşımız ilerledikçe telomeri kısa olan bu tip hücrelerin sayısı giderek artmakta ve çoğunluğu oluşturmaktadır. bu durum yaş ile giderek artan sağlık sorunlarının kaynağını oluşturur.

  yani hani şu kötü üne sahip elmayı yiyince insan oğlundan ölümsüzlük alındı ya işte siz ne kadar iyi kalitede yaşarsanız yaşayın talomerinizin akbili için yetersiz bakiye diyen sesi duyacaksınız.

  gerçi kanser hücreleri kendi talomerini oluşturuyor bu yüzden suriyeliler gibi kötü şartta dahi yüksek çoğalma hızına sahip ama kimse kendine mutasyonlu bir şeyi denemeye cesaret edemeyeceginden farelerde denenmiş olsada insanda uygulanma şimdilik riskli ben size diyim 90 yaşında gönüllü olucam bi deneyelim ne olacak ki...
 • sebebi için

  (bkz: telomerase)
 • leonard hayflick tarafından ortaya atılan bir hücrenin maksimum bölüneceği sınırdır. bu sınıra göre insan yaşamının sınırını 15 yıl olarak bulsa da son çalışmalara göre bu sınır 150 yıla çıkarılmıştır. bu sınıra göre bir hücre en fazla 50-60 kez bölünebilir. ondan sonra da kendi kendini yok eder.

  ayrıca bugün bu sınır uzatılmaya ve hücre yaşlanması durdurulmaya çalışılsa da bunun bir sonuca ulaşması için çok yolumuz var.

  yukarıda da denmiş bende ekleyeyim. telomeraz ve telomerler aslında bu bölünmenin sınırını oluşturuyor.
hesabın var mı? giriş yap