şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
 • yok oluş filminde(bkz: annihilation) bu olguyu tanrının hatası olarak niteler ve orada lena derki

  you take a cell, circumvent the hayflick limit, you can prevent senescence

  bir hücreyi alıp hayflick limitini altederek yaşlanmayı önleyebilirsin

  bunu şuna dayanarak söylüyor

  telomer her bir dna sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzerler. vücudumuzdaki tüm hücrelerdeki dna sarmallarının ucunda bulunurlar. her hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri vardır.

  hücrenin artık görev yapamamaz hale gelebilmesi için, 92 telomerden sadece 1 tanesinin kritik eşiğe gelmiş olması yeterlidir. tek bir hücreyi telomerleri kısaldığı için kaybetmek trilyonlarca hücremiz içinde anlamlı gözükmese de yaşımız ilerledikçe telomeri kısa olan bu tip hücrelerin sayısı giderek artmakta ve çoğunluğu oluşturmaktadır. bu durum yaş ile giderek artan sağlık sorunlarının kaynağını oluşturur.

  yani hani şu kötü üne sahip elmayı yiyince insan oğlundan ölümsüzlük alındı ya işte siz ne kadar iyi kalitede yaşarsanız yaşayın talomerinizin akbili için yetersiz bakiye diyen sesi duyacaksınız.

  gerçi kanser hücreleri kendi talomerini oluşturuyor bu yüzden suriyeliler gibi kötü şartta dahi yüksek çoğalma hızına sahip ama kimse kendine mutasyonlu bir şeyi denemeye cesaret edemeyeceginden farelerde denenmiş olsada insanda uygulanma şimdilik riskli ben size diyim 90 yaşında gönüllü olucam bi deneyelim ne olacak ki...