şükela:  tümü | bugün
  • 1885-1966 yılları arasında yaşamış ilk aktif ermeni feminist, yazar ve yayıncı.
    pera doğumlu, istanbul'lu bir anne ile van'lı bir babanın kızı. ilk yazısı 19 yaşında gahorranı (salıncak) adıyla, ermenice yayımlanan manzume-i efkâr dergisinde yayınlanır.

    "1905'te kendisine yapılan bir teklif üzerine, zaten yayımlanmakta olan dzağig (çiçek) dergisini bir kadın dergisine çevirir ve yayımlandığı iki yıl boyunca derginin editörlüğünü yapar. dzağig, yayın hayatına "yalnızkadınlarla ve kadınlar için" sloganıyla başlar, ancak ne yazık ki, bu hayal gerçekleşemez. o günlerde bunu başarabilecek kadro bulunamadığından, dergide erkek yazarlar da çalışır; fakat yazılarını, kadın isimleriyle imzalamak şartıyla..."

    1919'da, 14 yıl aralıksız yayımlanacak olan kadın dergisi hay gin'i yayımlamaya başlar. dergi 'bilinmiyen' bir nedenle kapatıldıktan sonra uzun süre yazmaya ara verir.

    dzulutyan baheres (tembellik anlarımdan) adlı italyaca'ya da çevrilmiş bir şiir kitapçığı vardır.
  • ‘ kulübeni inşa ettin orası daha sonra senin evin oldu,giderek… hapishanen…böyle istiyordu o,dışardaki işlerini yürüten(…) ve evladına bağlandın.’ [toplumsal tarih (mart 2001) s.54] diyerek devletin kadınları ‘sembolik’ olarak modernleşme projesinin bir parçası olarak görmesini eleştiren ilk ermeni feminist yazar.