şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimileri için iktidar ifadesidir. hayır diyebilme gücünü kimi zaman karşı tarafa hissettirmek için hayır derler bazı insanlar. patronun kim olduğunu hatırlatma babında.
 • bazen cesarettir, istemediği için,kendi olduğu için özür dilemeyi reddetmektir.
  bazen korkaklıktır, göze alamamaktır.
  bazen üzerinize yayından çıkmış oklar gibi gelen beklentileri tersine çevirmek, bekleyenlere saplamaktır.
 • hayata dair öğrenilmesi gereken yegane ders. iyi niyet ve kendini sömürtme yetisi arasındaki ince çizgi bu eylemden geçer.
 • kişinin kendisine olan saygısını ifade eden bir eylemdir. ne kadar iyi bir insan olunsa da her şeye evet demek insanların gözündeki değerini küçültüyor ne yazık ki. herkesin her önerisini kabul eden, her isteğini yerine getiren birisi ne yazık ki onurlu ve erdemli görülmekten ziyade hor görülesi, kullanılıp atılası bir enayi olarak görülüyor. kimi zamanlarda zor gelse de hayır demek aslında, belki de daha büyük bir erdemdir. insanın çok istediği bir şeyi, ona sunulmasına rağmen sadece benliğinin sağlığı ve özsaygısı için reddetmek belki de her söyleneni kabul etmekten daha zordur zira. son zamanlarda birçok kez bahsettiğim gibi (#9250485 ve #9255047) arkadaşlıklarda, biraz değerli ve aranan kişi olabilmek için, çok sevildikleri halde arkadaşlardan uzak tutmak gerekir. kimi zaman çok ihtiyacı olsa da, insanın arkadaşının onunla birlikte vakit geçirme teklifini reddedebilmesi gerekir. ve evet bunu her iki tarafın da iyiliği için yapmalıdır gerçekten. zira çok sık gerçekleşen birliktelikler sonunda ilişkiyi bir alışkanlığa ittiğinde iki taraf da birbirine uzaklaşmış olur, artık bir araya gelmek bir zevkten çok bir alışkanlık halini almıştır, diş fırçalamak gibi. bunun için kişinin hem kendisine olan saygısından ötürü hem de ilişkilerinin sağlığı açısından, her ne kadar istemese de kimi zaman hayır demesi gerekir.
 • bunu başaramayanlar* siktir lan diyerek sorunun üstesinden gelebilirler.
 • müthiş bir şeymiş bunu demek be! buradan sesleniyorum herkese, bol bol kullanınız.

  `#` müthiş bir şeydir. h-a-y-ı-r harflerinin ağızdan çıkmasıyla oluşan sıralı eylemler dizisidir.
 • hesap işidir. evet dersem kaybım ne, hayır dersem kaybım ne. evette en çok kaybedilen zaman, emek, para, eşyanızın kullanım hakkı. hayırda en çok kaybedilen, arkadaşlık, karşı taraftan bir şey isteme hakkı, karşı tarafa ait bir şeyleri kullanma hakkı. ama yine de çoğu insan bu hesabı yapmadan da evet ya da hayır diyebilir. bu durumda eveti iyi niyetinden, hayır diyemediğinden, karşı tarafla gerilim oluşmamasından diyebilir. hayırı ise uğraşmak istemediğinden, karşı tarafa ve istediği şeye önem vermediğinden diyebilir.

  ayrıca hayır demek, kişisel gelişimde olmasa olmaz bir ödevdir. mutlu insan istemediği şeyi yapmayan insandır. sonuç; mutlu insan hayır diyebilen bir insandır.
 • onaylamamaktir.

  bazen de agizdan cikan 'hayir' iceriden 'evet' diye bagirir. susturamazsin. demek zorundasindir bazen. istemeden de olsa.
 • az evvel zar zor dediğim, yapması oldukça zor olan eylem.

  akciğerden çıkan havanın ağzımızda yönlendirilerek "hayır" sesini çıkarmak neden bu kadar zordur? nedir bu basit işlemi bu kadar zor ve yıpratıcı kılan?