şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bilinmese de iletişim sanatı icra eden insandır.

hayattan keyif alan kişilerin kendilerine ters gelen durumlara karşı hayır diyebilmeleri yani ruhlarını baskı altına almamaları kaynaklı bu durumun oluştuğunu düşünürüm.

hepimiz her gün yaşadığımız baskılara karşı ne derece direnç gösterdiğimiz kadar mutlu değil miyizdir zaten... insanın yapmak istemediği bir olay karşısında sürü psikolojisine kapılmadan, özgürce içinden geçeni söyleyebilmesi, fikrini bildirebilmesi gibi bi yetenek var mıdır.

sorsan herkes; "ne var bu olayda ben yapıyorum zaten" diye söyler ama yaşanan bir olaya hayır diyebilmek yerine, o düşünce yapısını sürdürülebilir kılmaktır esas olan. zira insan hoşuna gitmeyen bir olaya hayır diyince sanki hayır deme kotasını doldurmuş gibi baskı hissedip aynı taraftan gelen ikinci ısrara veya başka bi ısrara karşı daha kırılgan yaklaşıp buna hayır diyemem telaşına kapılır ve istemese de o işi yapmak zorunda kalır.

aklımda bu düşünce yapısı olmasına rağmen bahsettiğim kırılganlıktan istemediğim şeyleri yapmak durumunda kalmış biri olarak, eğer sağlığını (ki bu konunun bağışıklık sistemini ne denli etkilediği hakkında onlarca yazılmış kitap var), geleceğini ve sevdiklerini düşünüyorsa insan bunu yapabilmesi gerekli. hem böylece, karşı tarafın haksız olduğu bir konuya hayır diyerek ve deme sebebini detaylandırarak istediği her şeyi yaptırabileceğini sanan arsızlara da bi ders vermiş olur.

hayır diyemediği için kendini yiyip bitiren o kadar çok insan var ki. böylesine kısa bir hayatta ruhu darlamamak gerek. kaşların üstünde mutsuzluk kaynaklı oluşan kırışıklığa bile yer vermemeli insan.
  • ben pek beceremiyorum, dolanıp değiştirip anca. ama bana çok güzel hayır deniyor ya. onu anlayamadım.
  • en acı kazıkların tadını bilendir.
  • en saygı duyduğum ve en hayran olduğum insan modelidir.

her şeyden önce bu hayatta duruşa sahip olan insandır. duruşu olan insan hayattan ne istediğini bilir ve kendi için yapılan boş yorumlara, eleştirilere kulak asmaz. başkalarının rüzgarına kapılmaz. kimse beni sevsin, beğensin, kabullensin diye eğilip bükülmez; neyse odur.