• hayır sözcüğünü aklından shift delete ile silmiştir. o kimsey diyemez ama insanlar ona bol bol anlamını bilmediği bu sözcüğü söyler. kendisinden başka herkesi düşünebilme özelliği onun en masum fakat kullanılmasına en çok müsade eden özelliğidir.
  • bu şekilde olan birini tanıdım. ben ona karşı olan ilgimi karşısına geçip izhar etmiştim. o başkasından hoşlanıyomuş fakat bana da hayır diyemedi. bir yıl geçti şimdi düşünüyorum bunun bi sürü sebebi olabilir
    bayan olduğundan köşede dursun diye düşünmüş olabilir
    beni kırmak istememiş olabilir
    bilemiyorum belki başka bi şeydir belki hastalıktır bu
    fakat bu beni çok kırmıştı
    bize hamura hamur demire demir demeyi öğrettiler. neyse
  • evet benim
  • boku yemiş kimsedir.biraz ezilmişlik biraz fukaralık az da özgüven eksikliğinden mütevellittir.belli bi doza kadar kabul edilebilir ancak ota boka da age of işçisi gibi "evet , yaparım , olur abi " dememek lazım.başkalarının işi için paşa keyfinizi bozmayın.önce can
  • nefret ettiğim insan tipi olma yolunda hızla ilerleyen tip.

seviyor ve istiyor da mı evet diyor, nefret ediyor ya da umursamıyor ya da acıyor da mı evet diyor belli değil.

hiç samimi değil.

karşısında kendimi aciz ve zavallı hissediyorum.
  • sevgili insanoğlu,
    yapacağınız şey çok basit: "yok ya istemiyorum." diyeceksiniz. sonra gidelim, yarın buluşalım, birkaç saate arayayım... bıktım şu laflar doğru mu, geçiştirme mi düşünmekten. ya adam gibi bir yalan uydur, reddet bitsin bu iş. neden inatla açık kapı bırakılıyor olmayacak şeyler için aklım almıyor.

yeni tanıştığım insanlardan da, arkadaşlarımdan da, flörtlerimden de zaman zaman karşıma çıkıp ruhumu çürütmüş insan tipi.
  • hayır diyememek, insanın, kendisi hakkında başkalarının düşüneceklerini, fazla önemsemesinden kaynaklanır.

her insanın çeşitli nedenlerle, hayır diyeceği bir duruma evet dediği olabilir. hoşgörü, sevgi, özveri bunları açıklayabilir. ancak kişi hayır di-yemiyor-sa bu durum altta daha derin bir sorun olduğunu gösterir.

hayır diyemeyen kişinin temel meselesi onaylanma ihtiyacıdır. karşısındaki onun varoluş biçimini onaylamazsa yok olacağını, değersiz olacağını hisseder. bu kişiler, sevilmeye ve kabul görmeye aşırı derecede ihtiyaç duyarlar. bunlar için kişilik sınırlarından bile feragat edecek kadar çok..

genellikle çarpık bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin kurbanıdırlar. çünkü hayatımızdaki ilk ve en önemli 'öteki' ebeveyndir. özellikle de anne. bu kişilerin anneleri mükemmeliyetçi, narsistik ya da borderline özellikler gösteriyor olabilir. çocukluklarında 'koşullu' sevilmişlerdir. ancak 'iyi çocuk' olduğunda, 'sorun' çıkarmadığında sevilen bir çocuk, kendilik atılımı yapamaz. ben diyebilmek için, öncelikle 'ne olursam olayım sevilirim ve kabul görürüm' diyebilmek gerekir. bunun için de 'koşulsuz' seven bir anne gereklidir.

hayır diyememek, ben diyememek ve hep başkasını ön planda tutmak anlamına gelir. bu insanların çevrelerindeki kişiler, her zaman art niyetle olmasa da, bu özelliği sömürürler. bu hal kişiyi daha da değersiz ve yetersiz hissettirir. bu tip kişilik örüntülerinde uzun vadede depresyon sık görülür. bazen tükenir, çareyi insan ilişkilerinden tamamen eli eteği çekmekte bulurlar. bu da onları yoğun ihtiyaç duydukları sevilmekten alıkoyduğu için depresyonları derinleşir.

böyle bir soruna sahip kişinin psikoterapi alması faydalı olur. depresyon görülen dönemlerde ilaç tedavisi yararlı olsa da uzun vadeli çözüm için bu örüntünün kırılması ve kendilik üzerine çalışılması şarttır.
  • kaybetmeye mahkum insandır
  • bundan 2 yıl öncesine kadar bendim. sonra hayat çeşitli yollardan geçirdi ve önceliğin, en önemli şeyin ben olduğumu gördüm. istemiyorsam, öldürseler de yapmıyorum bir şeyi. önceliği kendi isteklerimize, zevklerimize, hayatımıza, kendimize verdiğimiz zaman bir yerden sonra karşıdakini kırmadan hayır demeyi öğrenebiliyoruz. bir de hayatımda kemik bir kadronun yerini sabitlemesi ve bu insanlara hayır da desem anlamaları sayesinde öğrendim. geri kalanı da istemediğim bir şeyi yapmıyorum diye gideceklerse yolları açık olsun. ilkinde zorlanıyorsunuz ama sonradan hayır demek de kolaylaşıyor. hayır diyin, korkmayın.
hesabın var mı? giriş yap