şükela:  tümü | bugün
 • iki harfin nelere kadir olduğunu gösteren kıyaslama.

  "hayırlı olsun" bir mutluluğu ya da sevinci paylaşmak için kullanılırken, "hayırlısı olsun" bir acıyı ya da kederi paylaşmak ve hatta teselli için kullanılıyor; birisini yapıcı, diğerini yıkıcı olarak tanımlamak mümkün.
 • "hayırlı olsun." destek ve katılım sözüdür.
  "hayırlısı olsun." mesafe, gözlem, temkinlilik sözü.
  her ikisi birbirinin yerine ve hayırlı olsun titreminde kullanılabiliyor; benim kulağım hayırlısı olsun'u duyunca kabarıyor: bir muhalefet şerhi mi var, sözün ardında başka duygu/saptama mı var..

  olabileceklerden hayırlısı olsun demiş oluyor ikincisi. oysa şu anda bir şey oluyor zaten, hayırlı değilse bağdat'tan dönsün, döner de demeye uzayabilir. düşüncenin içeriği yanlış değil; olmayacak dua ise bir yerinden patlayacak, hayırlı olana evrilecek. düşüncenin özü renkçi, şüpheci, olanla yetinmeyici gibi görünüyor ve dile düşüncenin ruhu yansıyor. genel kalıp olduğundan birey içini/kapsamını düşünmemiş, merak etmemiş olabiliyor.

  öncekinin mesajı karışık değil net: bu olan olsun, arkandayız, umarım sonu hayırlı da çıkar, tanrı hayırlı kılsın. dolambaca, yolda macera ve zorluk yaşamaya evet, sonu kalpli, hayırlı olsun.
 • tekirdağ'da çalısmaya başladığımda ilk duyduğum sonrasında heryerde duyamaya alıştığım sözdür .
  adamlar birşeyi alıyor is bitmiş hayırlısı olsun diyor
  evlenmiş balayında tatildeler yine hayırlısı olsun
  mezun olmuş hayırlısı olsun
  ısın komik tarafı en üst düzeyde böyle
  en alt düzeyde böyle
  en son doktor hastasına tahlilleriniz çok iyi hayırlısı olsun dedi ben de bu entryyi gireyim dedim baktım olamayacak muhaa
 • hayırlı olsun, duyulan güzel bir haberi içten ve samimi şekilde şeksiz şüphesiz kutlama ve iyi dilek belirtme sözüdür.

  hayırlısı olsun, bir habere karşı "madem öyle, bize de hayırlı olsun demek düşer" deki -hayırlı olsun-u ya kıskançlıktan, ya beğenmediğinden ağzına almak istemeyen kişinin zoraki kullandığı sözdür.

  ikincisi birinciyi %50 oranında içerir, diğer %50 yukarıda bahsi geçen olumsuz duyguların ve bakış açılarının karışımıdır.
 • hayırlı olsun olmuş bitmiş bir olay karşısında hayırlısı olsun olasılığı fazla olan durumlarda en iyisi hangisiyse o olsun gibi .
 • hayırlı olsun: istenilenin ya da istenilene en yakın olasılığın gerçekleştiği an.

  hayırlısı olsun: istenilenin ya da ona en yakın olasılığın gerçekleşmesi için artık çaba sarfetmenin gereksiz olduğu an.

  ikisinde de tonlama farkı anlamı memnuniyete ya da memnuniyetsiz bir hâle çevirebilir. yani anlam, senin söyleyiş tarzına göre tamamen değişebilir.
 • alım-satım işlerinde, pazarlık sonucunda hayırlı olsun denmişse anlaşma sağlanmış, hayırlısı olsun denmişse anlaşma sağlanmamıştır.
 • hayırlı olsun, gerçekleşen bir durum ile ilgili karşıdaki kişiye yapılan bir nevi tebrik sözüdür. bu herhangi bir şey alındığında da olabilir hayat ile ilgili konuda da. araba almışsındır. araba almışsındır, hayırlı olsun, bunu bir ıslatalım sözü duyarsın. ya da sevgilin olmuştur, hayırlı olsun hatun yapmışsın. ya da nişanlanmış ya da evlenmişsindir, bunda da hayırlı olsun evlenmişsin şeklinde kullanımı olur.

  hayırlısı olsun ise gerçekleşmesi muallakta olan bir durum ya da daha gerçekleşmemiş olaylar için kullanılır. daha çok temenni belirtir. bir karar verme aşamasındasındır, hayırlısı neyse o olsun sözünü söylersin ya da birinden duyarsın. ya da bir işe girişeceksindir hayırlısıyla şu işi yapacağım gibi.