şükela:  tümü | bugün
  • iki harfin nelere kadir olduğunu gösteren kıyaslama.

"hayırlı olsun" bir mutluluğu ya da sevinci paylaşmak için kullanılırken, "hayırlısı olsun" bir acıyı ya da kederi paylaşmak ve hatta teselli için kullanılıyor; birisini yapıcı, diğerini yıkıcı olarak tanımlamak mümkün.
  • "hayırlı olsun." destek ve katılım sözüdür.
    "hayırlısı olsun." mesafe, gözlem, temkinlilik sözü.
    her ikisi birbirinin yerine ve hayırlı olsun titreminde kullanılabiliyor; benim kulağım hayırlısı olsun'u duyunca kabarıyor: bir muhalefet şerhi mi var, sözün ardında başka duygu/saptama mı var..

olabileceklerden hayırlısı olsun demiş oluyor ikincisi. oysa şu anda bir şey oluyor zaten, hayırlı değilse bağdat'tan dönsün, döner de demeye uzayabilir. düşüncenin içeriği yanlış değil; olmayacak dua ise bir yerinden patlayacak, hayırlı olana evrilecek. düşüncenin özü renkçi, şüpheci, olanla yetinmeyici gibi görünüyor ve dile düşüncenin ruhu yansıyor. genel kalıp olduğundan birey içini/kapsamını düşünmemiş, merak etmemiş olabiliyor.

öncekinin mesajı karışık değil net: bu olan olsun, arkandayız, umarım sonu hayırlı da çıkar, tanrı hayırlı kılsın. dolambaca, yolda macera ve zorluk yaşamaya evet, sonu kalpli, hayırlı olsun.
  • tekirdağ'da çalısmaya başladığımda ilk duyduğum sonrasında heryerde duyamaya alıştığım sözdür .
    adamlar birşeyi alıyor is bitmiş hayırlısı olsun diyor
    evlenmiş balayında tatildeler yine hayırlısı olsun
    mezun olmuş hayırlısı olsun
    ısın komik tarafı en üst düzeyde böyle
    en alt düzeyde böyle
    en son doktor hastasına tahlilleriniz çok iyi hayırlısı olsun dedi ben de bu entryyi gireyim dedim baktım olamayacak muhaa