şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en garip tesellisi.
 • karşınızdaki tarafından, derdinizin siklenmediğine delalet eden söz öbeği.
 • elimde olmayan nedenlerden dolayı gerçekleşemeyen hayallerime yönelik olarak söylenen ve ateist değilse de deist olmama yol açan telkin yöntemi.

  ben tanrıdan yalnızca 2 şey istedim şu hayatta, birinden biri olsa yeterdi benim için... ancak tanrı bana şunu verdi;

  +pilot olamıyorum boyum 1 cm kısa geliyor*. (bkz: tanrının espri anlayışı)
  -hayırlısı buymuş demek ki...
  +ama 4 yaşımdan beri istiyorum?
  -yaa oğlum işte hayırlısı buymuş demek ki!.. başka iş mi yok, belediye'de çalışırsın?!?
  +eğer allah varsa, senin belanı versin umarım...

  aynı şekilde ikincisi de;

  +subay olamıyorum boyum kısaymış. ayrıca gözlerim bozukmuş.
  -hayırlısı, bankacı olursun.
  +yaa bi siktir git amk şuradan harbi dalağını çırparım şimdi senin...

  insan içten içe şunları soruyor; benim bu kadar istediğim, hatta bu uğurda ölümü ve belki sakat kalmayı bile göze aldığım bir şey benim için nasıl hayırlı olmuyor? ya da şöyle mi sormalıyım acaba; dünya üzerindeki binlerce pilot/asker için hayırlı mı olmuş bu? ya da pilot/asker olup hayatını kaybeden yahut da sakat kalan insanlar için de hayırlı mı oldu? onlar için hayırlı olan neden benim için hayırlı olmuyor? buna neden tevazu göstermek zorundayım? neden kabullenmek zorundayım? bu tanrı hep hayır mı dağıtıyor, hiç şer dağıtmıyor mu? bu durumda benim asker/pilot olamamam ya hayır değil de şer ise?

  zaten ne kadar hayırlı olabilir ki, neticede bunun yüzünden deist oldum değil mi? gerçekten hala hayırlı olduğunu düşünüyor musun?

  yahut da madem benim için hayırlı değil, tanrı bu hayali neden benim dimağıma iliştirdi? madem bana lütfetmeyecekti, neden hayal etmeme müsade ediyor? ne de olsa benim için hayırlı değil, öyle değil mi?

  kısacası batı ağıl düşerken gondor neredeydi?

  bundan sonra bana "hayırlısı" derken, kendini bildi bileli hiçbir zaman "sıradan" bir hayat sürmek istemeyen ve bu rutin hayata elinde olmayan durumlardan ötürü katlanmak zorunda kalan ruhumu da göz önünde bulundurmanız dileğiyle...

  edit: benden taş çatlasa 2-3 cm uzun olan insanların, sırf parası/pulu için bu mevkilere gelip ve bu yüzden de işine aşkla bağlı olmayıp, ona saygı duymayıp, onu ciddiye almayıp kokpitte alkol içmelerini, askerin eline pimi çekilmiş el bombaları vermelerini doğal karşılayın lütfen. öyle ya, hayırlısı buymuş demek ki. ne de olsa benden uzun yaratılmışlar, onlar için "hayırlı" olan bu mesleklere sahip olup, başkalarının hayatlarındaki hayır ya da şer unsuru olma konusunda özgürler. ben bu esnada x bankasında, her ne kadar yaptığım işten nefret etsem de sizin paranızı sayıyor olacağım... sigortalı bir iş sahibi olduğum için şükretmeliyim, sizin deyiminizle tanrı da bana böyle söylüyor; "işini sevip sevmemen önemli değil, sen sigortalı mı değil mi ona bak. çünkü seni kısa yarattım; fazla bir seçeneğin yok senin. sana hayallerin hayırlı değil, güven bana.".

  ...
 • dünyada en nefret ettiğim ikinci klişe. ilki bakarız. o bambaşka bir entry'nin konusu. derler ki bir şeyi çok istersen olur. ölüp bitiyorsun olsun diye olmuyor. o zaman da diyorlar ki hayırlısı böyleymiş. e ben dua ettim, çalıştım çabaladım kendimi maymun ettim hala yıllardır görmediğim insanlardan yardım istedim ki isteğim ve çabam heba olmasın diye. sonuç: hayırlısı buymuş demek ki. kusura bakmayın ama sikerler öyle hayırı adama ağzını bozdurtmasın.

  şunu öğrendim bu hayatta ben, bir şeyi çok istiyorsun olmuyor sonra teselli ikramiyesi gibi bir şey nasip oluyor sineye çekebilmek için hayırlısı böyleymiş demek ki diyorsun. hep mi sabır sınavı yahu? biraz da istediğimi ver de sına beni? belki şımarmam ne biliyorsun? o yok. 20lik gençler gibi ahkam kesmiyorum bunu öğrendim diyebilecek bir yaştayım.
 • bazı şeylerde insanın kendi başarısızlığını kabul etmemesiyle birlikte kendisini avundurmak için kullandığın cümle.

  hayırlısı bu değil. ya sen beceremedin ya da herhangi bir sebepten dolayı olmadı, yapamadın. kendini kandırma, hatalarını gör ve daha iyisini yapmak için çabala!
 • hayat başarı başarısızlık arasında geçen bi nane değildir. bazen başardıklarınızın sonuçları sizi kimselerin tahayyül edemediği yerlere götürür, bazen başarısızlık dediğiniz hede dümeni kırmanız için bi şanstır. heyhat bir dost tebessümünün, kimin kime hangi dönemeçte kazık atacağının, hangi düşüşünüzde elinizden ummadığınız insanların tutacağının ise sizin başarı(sızlığınız)la bi ilgisi ekseriyetle yoktur.

  hayatın en kolay harcadığı özelliktir kibir. her şey insanın kendisine bağlı olmadığı gibi, kusursuz planlar kusursuz sonuçlara da ulaşmaz.

  hayırlısının ne olduğunu da bilemez kişi, olduğu yer/durum içinde hayır aramak ise en doğal/belki de içgüdüsel hakkıdır. yaşamak gibi.