• genelde ebeveyn ve akrabalarin ba$iniza kotu bi$ey gelmesi veya istediiniz ama "hayirsiz" bi $eyin olmamasi sonucu 4556871 kez sarfettigi, beyninizi kemiren soz obegi

misal: - anne oss yi kazanamami$im, 'bohuuuuuuuu uhu uhu' achiim yani
    - hayirlisi neyse o olsun

- melahat iflas ettik mahfolduk!!
    - bo$ver kazim, hayirlisi neyse olacaktir
  • insanı gelecek korkusundan biraz olsun ayırabildiği için, hayira inanılmasa da rahatlatabildiği için yararlı söz öbeği
  • yaşanmış kötü bir olay üzerine daha kötü bir şey yaşanmaması, kötü olayla etkilenmiş hayatın normal akış sürecine daha kolay dönmesi için genellikle hayat tecrübesi yüksek insanların sarf ettiği söz öbeği. dövünmenin faydasız olduğunu realize etmeden kolayca prim verilmeyen söz öbeği. çok tekrarlandığında insanı kaderciliğe ve pasivizme iten söz öbeği.

-yine darbe oldu anne..
    -hayırlısı neyse o olsun evladım
    -olur anne..
  • konu cikmaz bi noktaya geldi mi karsindakini basindan atmak icin sarfedilen cumle. genellikle ebeveynlerin universite sinavi konusunda kullandiklari, moral duzeltmeye yaradigini sandiklari ama ne yazik ki lafi cevirmekten baska ise yaramayan soz obegi.
    (bkz: yuvarlak konusmak)
  • ben artık ihitraslı bir kimse değilim serbülent, tutturmanın alemi yok, gel ben kendimi kandıriym arada sen de ye olur mu.. tipinde bi düstur.
  • dertlerini anantırsın annatırsın karşı tarafta tamam artık sus dermişçesine weya benim işim war seni sallamıom dermişçesine bu cümleyi kullanırl ... aynı taktiği bizde uygularız bazen (bkz: hakkında en hayırlısı olsun) (bkz: bi siktir git dedirten teselli cümleleri)
  • - hayırlısı neyse o olsun...
    - e abi herşeyde bi hayır vardır.
    - o zaman en hayırlısı neyse o olsun..
    şeklinde olası bi tezatlık durumunda genişletilebilcek söz.
  • ne gelirse kabulumdur.iyi ya da kotu madem hayirli ba$imin uzerinde yeri var mantigiyla soylenen cumle.
  • kimi zaman fittirmaktan kurtulmak icin tek care olan felsefe.
hesabın var mı? giriş yap