şükela:  tümü | bugün
  • bir kısmı gerzekçe olmak üzere şu zamana kadar pek çok kullanımına rastladım. içlerinde en sevdiğim "hakkımızda hayırlısı"dır. hatta bu kullanımı hep bir web sitesinin about us kısmında "hayırlısı" olarak görmek istedim. fekat bugünkü bambaşka bir kullanım, bambaşka bir diyalog.

taksideyim. sohbet etmeye çok hevesli bir taksici bey var. araç içerisinde bu hevese sahip tek kişi kendisi. trafikti, havaydı monologdan monologa koşarken, izmir sınırları içerisinde 10 dakikalık bir yolculuk yaptığımız halde birden uçakla atlantik'i geçerken yanımda oturan tyler durdenmışcasına soruyor:

- memleket neresi abla?

neptün demek istiyor, vazgeçiyorum:

- izmir.

patlatıyor:

- hayırlısı olsun.

sinirleniyorum. ne iş yaptığımızı söyleriz olsun derler, memleketi söyleriz hayırlısı olsun derler. aranızda anlaştınız mı, ölümcül bir hastalığım mı var yoksa bana buduncuların bir oyunu mu bu?*

ayrıca şu saatten sonra harika şeyler olacaksa praglı, bir ihtimal parisli filan olabilirim ama sırf hayırlısı olacak diye çorumlu olacağımı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz şöfer bey.

afiyet olsun.
  • yalandan bir cümle. ne söyleyen inanıyor, ne duyan.
    üçlemenin üçüncüsü, bir hikayenin sonu. sonunu başından söyleyeyim, pek hayırlı olmadı benim için.

hayır olumsuz bir kelime diye biliyorum zaten ben, daha ne olacaktı ki?

o gün cafede -kafe miydi, hep böyle tekrarlı bir şey işte hayat- gördüm sizi. iki çay vardı masada, sen içmiyordun. adam heyecanlıydı, sen sakindin. adamın bıyıkları vardı, bıyık sevmezsin. yaşından büyük gözükmek isteyen erkeklerin aksesuarıdır bıyıklar, bak bi düşün.

adam bir şeyler anlatıyordu, sen dinlemiyordun. seni gördüğümden habersiz bana bakıyor gibiydin, şimdi burada baba baskısıyla evleneceğinden falan bahsetmeyeceğim, hayat öyle bir şey değil, almanya'yı sen de merak ediyordun, okulu bırakmıştın, dışardan okuyacaktın hani, almanya'da başka bir hayata açılacak biletti o bıyıklı. ya da ben çok fazla türk filmi izliyordum, benim başıma gelmezdi böyle şeyler, peki benim başıma gelmemiş olması, birilerinin başına gelmeyeceği anlamına geliyor muydu.

öylece oturuyordun, bir çay daha söyledim, yarım paket sigara içtim, kalktım.

sonrası işte o vedalaşma anı. standart onlar, gözyaşları memlekete göre değişmiyordu.

sonra işte hep sarhoş denizler. uzun gitmeler.
    hayırlısı olsun.

not: buraya nerden geldik, ne diyor bu adam diyenler için sırasıyla

(bkz: günaydın /@siyah marti)
    (bkz: sana söylemem gereken bir şey var /@siyah marti)
  • yıllar önce çok sevdiğim bir kadın ''madem her şey olacağına varıyor, biz neden uğraşıyoruz?'' demişti. ''biz elimizden geleni yapmalıyız yine de. bir yerde iç huzuru tabiiğ.'' demiştim. hayatta hiç inanmadım bir şeyi çok istersen olur yalanına. birini ya da bir şeyi çok severken, çok isterken hep korktum. her defasında kendimi ''eksik bir şey mi var hayatımda?'' derken ve hayatta hiçbir şeyim az olmadı senin kadar dinlerken buldum. ama hep uğraştım. içten içe istemeye devam ettim. olduğu kadar diyemedim. bugün, hiç nedensiz -anlatım bozukluğuna gel- o çok sevdiğim kadının o cümlesini hatırladım. istediklerime, çok istediklerime baktım. onlara ulaşmak için verdiğim çabalara, yaptığım tercihlere, arkamda bıraktıklarıma. a noktası ile b noktası arasındaki mesafeye baktım. hızımı kaç katına çıkartırsam normalden daha kısa sürede o noktaya varacağımı düşündüm. ilk defa, olduğu kadar dedim.

hiç sevmediğim o kadının ''içim rahat, biraz yorgunum sadece'' diyen sesini duydum kulaklarımda. hayırlısı olsun ya dedim. elimi alnıma götürdüm, takdir-i ilahi bir yerde, na buramızda ne yazıyorsa o dedim. bazı zamanlarda suçu kadere atmanın insanı biraz rahatlatabileceğini anladım. iç huzuru tabiiğ, önemli bir yerde.
  • bazen çok bos bir laf gibi gözüken oysa ki pek çok durumda gerçekten iyi bir dilek olan cümle.
  • hayırlısı and the uğurlusu

cenk&erdem beyler'den...
  • ne durumda olursa olsun her insanın her durumda söylemesi gereken söz.

`allahım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle`
  • çoğu zaman mecburiyetten söyleriz. el, kol bağlıyken. böyle de nankörüz işte.
  • bu sabah kalkmak gereken saatten 1 saat erken olarak 7 de uyandim ve "hayirdir?" dedim kendi kendime tekrar yattim bu seferde 1 saat gec uyandım apar topar aradım seti oyuncu gec kalmis yonetmen evden cikmamis filan iyi dedim sakin sakin ciktik evden son bir kac bolumdurde raytingler sallantida gidiyoe sezonu cikarsak bari diye sabah sabah hayirlisi diye soylenerek hazirlandim ciktim altunizade trafigini asayim diye ara sokaga daldim sessiz bir sokak tam gaza basacakken sagdan bir ticari arac dumduz etti arabayi etraftan insanlar geldi verildi aman cana gelmediler yapildi kaza tutanagi dolduruyoruz ama o cok sevdigim arabamin pert haline baktikca icim aciyor cekici cagirdik hadi hayirlisi olsun takma kafana diye karsi tarafla birbirimizi gazliyoruz onun kasko varmis cekti yetkili servise ben trafik sigortasindan yaptirmaya kasiyorum hatali cikarmiyiz edermiyiz adam ters yonden geliyodu ama yazmadik tutanaga ama fotografta var filan ikilemlerinde sanayiye geldim arabayi indirdim usta bir suru anlatti bunun parcasi gelmez 10 gune exper 5 gune gelmez yansanayi verrler ben takmam sen bunu servise gotur cebinden yaptir sonra alirsin sigortadan parani filan paran varmi diye soranda yok bir yandan setteki asistanlara mesaj attim yetmedi fotograf attim cunku allah muhafaza set oyle bir yerdirki olmedikce gitmeniz gerekir "show must go on" derken ben bu ustaya iyice sinirlendim tamam engin usta yapma ben gidiyorum dedim baska bir cekici bulup aldim bostanci sanayiye goturdum bir 100tl daha cekiciye verip ordakiler halden anlayip moral vermeye calistilar filan cana gelmemis bosver vardir bir hayir babam meraklanip almaya geldi bostancidan yol boyu ayni seyleri tekrarladi vardir oglum bir hayir sete birakayim seni dedi tam nerdeyse ikna olacaktım hocadan mesaj geldi diziyi cekmiyoruz bugunde paydoa verdik dizi bitti geldiginde bizi bulamazsan merak etme diye haydi bakalim ise gidicem diye arabayi parcaladim bir anda issizde kaldim babam hala vardir bir hayir diyecek gibi oldu
    dedim

- baba dur o kadar da degil bukadae hayrin ayni gunde beni bulmasinda da bir hayir arayacaksak beni indir bu tem yolunda olmem gerekiyodur belkide belkide kazadan sag cikmamam lazimdi budur belki de hayir

- sacmalama salak salak konusup caniki sikma benim vardir bir hayir

bende bulamadim bir hayir ama bulamamda da vardir bir hayır
  • kız isteme diyaloglarının vazgeçilmez repliği.
    (bkz: #9552375)
  • iyi dilekler içerir gibi görünmekle birlikte "derdini siklemiyorum, konuyu kapat" anlamında kullanılan samimiyetten uzak, yavşakça bir gevelemedir.