şükela:  tümü | bugün
 • hayırseverlik bir 'mesele' olarak etraflıca tartışılmıştır.

  meselenin eksen sorusu şudur: hayır işlenen kesimlerin dezavantajlı durumlarını, sınıfsal konumlarını, değiştirecek yapısal sebepler ıskalanmakta mıdır hayır işleyerek? ıskalamaya ek olarak yoksunluğun kendisini yeniden üretmesini sağlayan kuzu postuna girmiş kurt mudur?

  bağıl olarak hayırseverin vicdani rahatlık, katarsis için bu eyleme giriştiği ya da gösterişçi tüketim olarak işlev kazandırıp araçsallaştırdığı iddia edilmiştir.

  güncel bir örnek için:
  (bkz: live 8)
 • otorite açısından bozuk ve adaletsiz kapitalist sistemin gediklerinin daha da büyümemesi, sistemin yıkılmaması, adaletsiz üretim ve paylaşım ilişkilerinin korunabilmesi, aç sınıfın kontrol altında tutulabilmesi için vazgeçilemez bir etkinlik iken, zengin hayırsever melekler için yanakların kırmızı kalmasının ve geceleri uyuyabilmenin yoludur. büyük hayırseverler o kadar tok gönüllüdür ki betonarme perde duvar yapabilecek güçleri olmasına rağmen bir tuğla da bizden isterler. şatafatlı törenlerle geniş yürekliliklerini, lütuflarını, kaşıkla verip kepçeyle almalarını gözlerimize o kadar açık bir şekilde sokarlar ki; midelerimiz kaldıramaz, gözlerimiz görmez olur çoğu zaman.
 • kapitalizmin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan, anap'la başlayıp şu dönem akp'yle yükselerek devam eden sözümona bir sosyal politikadır. neoliberal bir parti olan akp'nin yoksul kesimden neden büyük destek gördüğünü de sanırım bu kavramda aramak gerkiyor birazda. toplumu uysallaştıran ve hak arama mekanizmasını yok eden bir uygulamadır bu yüzdendir ki uluslararası çalışma örgütünün (ilo) raporuna göre avrupa’nın tümündeki sendikal nedenlerle işten atmaların yüzde 66’sı türkiye’de yaşanıyor. konuyla ilgili detaylı bilgi için (bkz:http://www.iudergi.com/…asal/article/viewfile/79/56 )
 • gerçekte hayırseverlik diye bir şey yoktur, dayanışma vardır. kahrolsun hayırseverlik kelimesinin arkasında duran o kendini büyük görme hissiyatı.
 • galeano dediği gibi: hayırseverlik çok dikey. yukarıdan aşağıya iniyor. dayanışma yataydır. ötekine saygı duyar.
 • tatava yapmayıp bağış yapması gerekenlerin yok dayanışma mı yok hayırseverlik mi diye kavramsal tartışma yapıp da bir şeyin ucundan tutmadıklarını gördükten sonra önemini daha da çok idrak ettiğim.
 • "hayırseverlikleriyle öyle bir reklam ve şov yapıyor ki modern iş adamları, "iyilik" tez elden en ağır şekirde vergilendirilmesi gereken lüks tüketim sayılmalı "*