şükela:  tümü | bugün soru sor
  • silopi merkez'de, habur sınır kapısı'nın tam karşıda denk gelen dağ. aslında hayırlı dağları da derler. ama orada zamanında şehit olmuş askerlerimiz yüzünden bu şekilde isim verildiği dilden dile dolaşır. ırak sınırları içerisindedir.
  • cudi'ye komşu dağ. habur sınır kapısı'nda durup cudi'yi kuzeyde arkanıza aldığınızda tam karşınızda, güneyde ırak topraklarında yükselir. ismini nuh tufanı ile ilgili bir efsaneden aldığı anlatılır. tufan zamanı, hz. nuh gemisiyle bu dağın tepesinde durmak ister ama dağ izin vermez. aksine biraz ötedeki cudi dağı nuh ve beraberindekilere kucak açıp kurtuluşlarını sağlar. o günden beri o dağlar hayırsız dağları olarak anılırmış. bazı yabancıların bu dağlara, özel ismi yerine "useless mountains" dediğine şahit olunmuştur.
  • kürtçe'de adı aynı anlamı taşıyan çiyayé béxérédir. üstteki ilk iki entri isminin kaynağı hakkında farklı söylentileri dile getirmişler. bölgedeki diğer dağların aksine susuz olduğu için bu isim verilmiş olabilir. dağın güney tarafından petrol ve doğal gaz çıkarılmaktadır, bu faaliyet sonucu türkiye tarafından bakıldığında dağın arkasında hep yangın varmış gibi gözükür.