şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle hayıt başlığını bi okumakta fayda var. zira bu bitkinin yararları orada daha bi güzel anlatılıyor.
  hayıt tohumu da çayı yapılıp içilen harika bi bitki tohumudur.
  mart 2010 itibariyle aktarlarda kilosu 40 liraya satılmaktadır. (daha ucuz da olabilir -ki kesin ben kazıklanmışımdır siz ucuza bulursunuz-) 100 gramı yeter zira bi fincan için bi çay kaşığı kullanmak kafiymiş.
  çayı nasıl hazırlanır peki? bir fincan için kullanacağımız kadarını kullanmadan hemen önce havanda dövmek lazımmış. unufak etmeden, tohumların hafif kırılması yeterliymiş, etkisini daha iyi göstersin diye. dedim ben işyerinde nerden bulucam havanı, o zaman dedi ki satıcı kız, hepüsünü atın rondoya sadece bi dızzzz çekin, sonra alın kavanoza, ışık görmeyecek serin bi yere koyun. bir tatlı kaşığı kadar tohumu hani şu bitki çayı demlemek için süzgeçli kıskaç gibi şeyler var ya ona koyun, kaynar suda 4-5 dakika demleyin diye güzel güzel anlattı, kız da güzeldi bu arada.

  velakin pms sıkıntılarına, polikistik overe, kadınsal her türlü şeye iyi gelen bir bitkidir efendim bu.
  piyasadan çekilen agnucastonun yerini tutar mı bilmem, içip görcez.
 • civanperçemi ve aslan pençesi bitkisine ek olarak adet düzensizliklerine iyi gelmesi için tüketilir.
 • 7 yıldır çocuğu olmayan ama tetkiklerde hiç bir problemi olmayan bir tanıdığıma jinekologun çayını önerdiği ve o kişinin kullandıği ay hamile kalmasını sağlayan karabiber tanesi görünümlü sert tohum. her türlü jinekolojik problemde de birebir ve hormonları düzenleyen doğal bir yöntem ayrıca. yalnız regl döngülerini düzenlemek adına biraz değiştirebiliyor. gebelik planı olanlar ve bu amaçla kullananlar varsa ovulasyon süreci sapabilecegi icin dikkatli olmalarını öneririm. bir de bende ictikten bir süre sonra kısa süreli baş ağrısı yapıyor fakat hemen geçiyor. onun dışında bir yan etkisi yok deneyimledigim kadarıyla. bu arada ödem attırıcı bir özelliği de bulunmuyor bence.
 • östrojen* kaynağı olup dişil sayılabilecek bitkiler: adaçayı, tere, bezelye, çoğu bakliyat, keten tohumu, hayıt otu*, hurma. (bkz: hurma/@suleymansirri)
 • ben bunu bir ara kullandım ve kullandığım sürece göğüslerimi çatlatacak derecede büyüttü. acıdan yüzüstü yatamıyordum. östrojen üretimini arttırdığını düşünüyorum. ve ben doğum kontrol hapının içerdiği östrojen yüzünden kilo alıp bir daha veremeyen biriyim. ben de lipödem hastalığını tetikledi. acaba bu da aynısını yapar mı diye regl olamama rağmen içmekten korkuyorum.
 • 22 aylık bebeğimi emzirmeye devam ederken adet döngülerimde yaşadığım ciddi düzensizlikler sebebiyle suyunu içmeyi düşünüyorum.
  merak ettiğim emzirdiğim için bebeğime herhangi bir etkisi olur mu?
  bilen anlayan biri yeşillendirme bilir mi acaba?