• haig yazdjian, suriyede doğmuştur fakat ailesi ermenidir. suriyeden sonra 20 yıl kadar yunanistanda yaşamıştır. yunanistanda yaşaması müziğini çok etkilemiştir ve hemen ud ile müzik hayatına başlamıştır. 1996 da ilk albümü talar, libra music ‘ten çıkmış ve çok beğenilmiştir. haig‘in farkı doğu ve akdeniz müziklerinin geleneksel yapılarını birbirine dinamik bir şekilde harmanlaması ve o gelenekselliği canlı tutabilmesidir. talar genellikle ruhanî ya da dosdoğru bir sonsuzluk anlamında kullanılırmış. 2 yıl sonra garin isimli albümü gelmiştir. yine libra‘dan çıkarak.. ve ilki gibi büyük bir değer biçilerek sevilmiştir. tabii bu arada yunan müzik dünyasının büyük ve önemli isimleri arasında kabul görmüş ve bir çoğu ile birlikte çalışma fırsatı yakalamıştır. bunlara nikos xydakis, eleftheria arvanitaki, savina yannatou, maria farantouri, george dalaras, dimitra galani, christos nikolopoulos, elli paspala, david lynch, michalis nikoloudis, dave spilain, ömer faruk tekbilek ve djivan gasparyan gibi isimleri örnek verebiliriz..
    bingöl isimli parçasını dinlemeden, haig yazdjian dinledim diyemezsiniz.. unutmadan bir şey daha ekleyeyim, albümlerinden talar ve garin, aynı zamanda iki kızının isimleridir.*
  • yaşayan en büyük müzisyenlerden.

"suriye doğumlu yunanistan'da yaşayan ermeni müzisyen" deyince, müzik işinden anlayan herkesin duyacağı heyecanı fazlasıyla hak eden mübarek şahıs.

müzik işlerinde akustik enstrümanları özleyenlerin hemen ve derhal boynuna sarılıp ağlamasını ve o ud çalan elleri öpmesini gerektiren besteci ve icracı.
  • günü gelir de bir rakı masasında oturursak kendisine bir şahsi websitesi ikram edeceğimdir.

o çalsın ben kodlayım, o çalsın ben dalayım, o dingin dingin çalsın ben bağırayım.
  • masal anlatırmış gibi, öykü anlatırmış gibi söylüyor şarkılarını / türkülerini. sesi insanın saçlarını okşuyor. öyle bişey işte.
    (bkz: mer dan)
  • (bkz: bingöl) *
  • gerçek bir müzisyen. müziği insanı mest ediyor, dinlendiriyor. isterseniz anlamını bilmeyin kelimelerin, alıyor ve gönlünüzden neresi geçiyorsa oraya götürüyor sizi. şu an dinlediğim şarkısı

yared martou yara gouda

dinlemenizi tavsiye ederim

http://www.youtube.com/…&list=plfdb5cc30b602a086rim
  • eleni vitali,areti ketimi ile düet yapmış bingoel şarkısı ile tanıdım.
    ermeni uyruklu,suriye doğumlu annesi babası türk şarkıcı.
    an itibariyle yunanitan'da yaşıyormuş.yunan müziğin sezen aksu'su eleni vitali ile düet yapmış.
    çok iyi ud çalıyor.aynı zamanda hanin şarkısıda inanılmaz derece özlem barındıran şarkı.
    kardeş türküler sayesinde tanınmış türkiye'de.
    bingöl şarkısının türkçeside şöyleymiş

bahar yeşil kapıları açtığında
    knar'a benzedi bingöl'ün pınarları
    dizi dizi geçti deve kervanları
    yarim de gitti bingöl'ün yaylalarına

kaybolmuşum yolların yabancısıyım
    tüm göllerin nehirlerin taşların
    ben göçmenin bu yerlerin yabancısıyım
    bacım söyle nerede bingöl'ün yollar
  • yar qo paraq adlı parçayı hoş seslendiren suriye etmenizi sanatçı
  • sesiyle insanın içine işleyen sanatçı. kendisi hakkında o kadar az entry girilmiş ki bu beni bir miktar üzdü. kendisi çok değerli bir sanatçı. bir gün konserinde gitmek o sesi daha yakından duyabilmek ümidi içerisindeyiz.

şimdilik kayıtlarla idare edelim. her albümünün yeri bende ayrıdır. bugün ise günlerden yeraz albümü

hanin
hesabın var mı? giriş yap