şükela:  tümü | bugün
 • google'da, ilaç için olsun, bir sonuç vermeyendir.
 • "topu topu 29 harf var, kaç farklı cümle kurulabilir ki?" sözlerinin sahibidir.
 • doktorasını tamamlamak maksadı ile paris'te bulunduğu sırada bir kısım ermeni arkadaşı ile birlikte, ve tabii ki talat paşa'nın telgraf talimatnamesi doğrultusunda, hakkında gıyaben tehcir hükmü uygulanmıştır. ölümüne değin yalnız bir kez, o da kısa süreliğine, memleketi olan tokat reşadiye'ye dönmüştür. 1935 yılının ilkbaharına denk gelen bu ziyareti sırasında soyadını sürgünyan olarak kayda geçirtmiştir. bu soyadını neden aldığı ise muammadır. zira, f.r.ülküman'ın devrim coşkusu ve yeni türkiye (1937) isimli eserinde da teyid ettiği üzre o yıllarda hayko bey paris çevrelerinde tokatlıyan müstearı ile nam edinmiş idi.
 • sözde ermeni soykırımı yalanlarını utanmazca dillendiren bu tarihçiye fatih rıfat ülküman tarafından saygın insanların katıldığı bir yemekte ağzının payı verilmiştir.

  (bkz: #20584824)

  tabii ki ülküman bununla da yetinmeyerek, ekmek yediği memlekte çamur atmaktan utanmayan bu adamın şeceresini de çıkartmıştır :

  "hayko sürgünyan isimli sözde tarihçinin aile fertlerine dikkat çekmek isterim. hayko sürgünyan'ın ağabeyi onnik sürgünyan iflah olmaz bir hınçak militanıydı. ermeniliğinin yanı sıra komünistliğiyle de tanınan onnik, van şehri ayaklanmasının elebaşlarından biriydi. yine hayko sürgünyan'ın dayısı vartkes sürgünyan abdülhamit'e suikast girişimine katılmış bir taşnak sütyun cemiyeti mensubuydu..."*

  *ekmek yediği kaba pisleyenler fatih rıfat ülküman ankara 1969
 • sürgünyan eserlerinde çarpıcı anlatımı, ustaca kurulmuş olay örgüsü ve realist tutumuyla dönemin toplumcu gerçekçi yazarları arasında önplana çıkar. günümüz edebiyatı ve özellikle tarih araştırmacılığı alanındaki katkıları yadsınamayacak bu cesur kalem, geç dönem eserlerinde neşrettiği ermeni soykırımı üzerine çalışmalarındaki talihsiz tutumuyla eleştirilerin odağına yerleşmiş, fatih rıfat ülküman gibi birçok değerli aydının ve akademisyenin tepkileri ile karşılaşmıştır.
 • "hayko hayko sürgünyan
  sabah olmadan uyan
  türkler ferman cikarmis
  göc yollarina dayan"

  dizelerinin sahibi.
  büyük ermeni ozanlardan balamyan'in dudukla yorumladigi müzikal versiyonu dinlerken aglatir insani.