• xiaomi'nin ürettiği true wireless kulaklık. gittigidiyor'dan 200 tl gibi bir fiyata satın aldım. ilk deneyimlerim çok çok olumlu. satın alırken kamil koç'un otobüslerindeki kulaklıktan hallicedir diyerek satın aldım fakat ses kalitesi gayet tatmin edici.

--- artıları ---

- kesinlikle fiyatı
    - boyutları çok küçük, özellikle apple'ın airpods'unun çirkin tasarımı yok.
    - kulağa çok iyi oturuyor. özellikle kulak kanallarım çok büyük olduğu ve airpods / earbuds gibi kulaklıkları kullanamadığım (pıt diye düşüyorlar) için çok büyük rahatlık oldu.
    - kutusuna koyup hemencecik şarj edebiliyorsunuz. 10 dk içine bıraktığım kulaklıklar %50 seviyesinden %60 seviyesine çıktı.
    - sesi dengeli, müzik basslarda boğulmuyor, tizler de kulağınızı tırmalamıyor.
    - kulaklıkların üzerinde bulunan dokunmatik tuşlar üzerinden işlem yapılabiliyor. (sol kulaklığa iki kere dokununca geri, sağ kulaklığa iki kere dokununca ileri atlayabiliyorsunuz. ikisine de 3 kere dokununca telefondaki asistanı devreye sokuyor)

--- artıları ---
    --- eksileri ---

- şarj kılıfı biraz dandik, kutunun kapağı da biraz daha sağlam olsa iyi olurmuş.
    - qi veya başka bir kablosuz şarj olasılığı yok. reverse charging destekleyen telefonlarla şarj edilemiyor, (çok da sorun değil. kılıfa koyduğunuz zaman şarj ediyor. 3-5 kere de full şarj edebiliyorsunuz)

--- eksileri ---
  • çinden 110-130 lira aralığında çok rahat sipariş edebileceğiniz kulaklıktır.
  • tam ismi youmi haylou gt1 olan bu kulaklık fiyat performans açısından piyasanın en iyisi bence. şık, hafif, çok fonksiyonlu gerçek dokunmatik, izolasyonu mükemmel (içerden dışarıya ve dışarıdan içeriye) ve ses kalitesi çok çok iyi.

uzun kullanım için erken ama ilk izlenimim mükemmele yakın.şu anda en iyi fiyat 210tl ile a101 online satışında. iki günde elime ulaştı a101 bez torba hediyesi ile birlikte.
  • bluetooth kulaklık arıyorsanız düşünmeden alın gayet kaliteli ürün
  • kardeşim doğum günü hediyesi olarak aldı ama henüz elime ulaşmadı, gelince bir haftalık kullanım sonrası editleyeceğim.

edit: kulaklık geldi ancak pek kulanılışlı değil, video filan izlediğinizde ve oyun oynadığınızda ses bir saniye civarı geriden geliyor. bu yüzden üründen pek keyif alamadım, fazla da kullanmadım.
  • pro versiyonunu satın aldığım kulaklık. ses seviyesinin düşük olması dışında verilen paranın hakkını veriyor. bundan önce anomoibuds marka bir kulaklık kullanıyordum. bağlantı problemleri sıklaşınca değiştirmek istedim ve gt1'i aldım. ses kalitesi olarak genel itibarıyla anomoibuds daha iyi geldi bana. eğer benim gibi çin'den kablosuz kulaklık siparişi verecekseniz anomoibuds'ın yeni modellerine bakmanız sizin kârınıza olur.

edit: ses seviyesi cidden çok düşük. uzun süre sadece bununla müzik dinledikten sonra başka bir kulaklık takınca farkı iyice anladım. diğer kulaklık da öyle ahım şahım bir şey değil. almayın!
  • xiaominin üretmediği kulaklık.

haylou xiaomi ile birlikte çalışan farklı bir şirket. bkz.

kaldı ki haylou gt1 ile en çok kıyaslanan xiaomi redmi airdots'da xiaomi tarafından üretilmez. redmi de xiaomi'ye ait daha düşük ve orta bütçeye hitap eden bir firmadır. bunu xiaomi mi marka ve xiaomi redmi marka telefonların fiyat ve kalite farkından da anlayabilirsiniz.
  • bir haftadır kullandığım n11'den normal versiyonunu 139 tl'ye satın aldığım kulaklık. telefonumda 3.5 mm çıkışı olmadığından dolayı type c dönüştürücü kullanmak zorundaydım ve sürekli kabloyla dönüştürücü ile vs uğraşmaktan bıktığım için bu kablosuz kulaklığı tercih ettim.

öncelikle bağlantı kalitesi ve bluetooth konusu. kulaklığı eşleştirmek oldukça kolay. zaten kutudan çıkarıp kulağa yerleştirene kadar bağlanıyor, kutuya geri koyunca otomatik kapanıp şarj oluyor. gecikme yok denecek kadar az ama yine de özellikle oyun oynamak için alıyorsanız bir oturun düşünün ben ne yapıyorum diye. bu arada game mod var (sağ kulak 3 tık) baya azaltıyor gecikmeyi .sorun yaşadığınız bir konu olursa internette bu konuyla ilgili çok kaynak var. iş yerinde sokakta vs bağlantıda kopma takılma vs hiç yaşamadım. hatta işyerinde telefonu masada bırakıp alt kata indiğimde hala müzik dinleyebiliyorum. ancak evde kullanırken telefon yakınımda bile olsa bazen frekans enterferansından dolayı bağlantıda takılmalar gecikmeler olabiliyor (merkezi bir yerde kalabalık bir apartmanda yaşıyorum). kalabalık bir çevrede/apartmanda ve sürekli ev ortamında kullanacağım diyorsanız bu sorun olabilir. ayrıca 7/24 bluetooth açık olmasına ve sürekli müzik dinlememe rağmen telefonun şarj süresinde olumsuz hiçbir değişiklik olmadı. bu arada telefonum xiaomi mi 6.

kulaklık bataryası: alalı bir hafta olacak günde hiç yoksa 2-3 saat dinliyorumdur daha hiç şarj etmedim. beklentimin çok üzerinde. daha yüksek bataryaya sahip diye pro almaya çokta gerek yok gibi duruyor.

ses kalitesi: önceki kulaklığım memt x5 olduğu için (hayvani ses kalitesi) özellikle basslarda bir tık düşüklük tizlerde bir tık yükseklik olduğunu farkettim. ancak bir iki gün sonra ufak bir eq oynamasıyla kulağım alıştı. "abii bass olacak yaaa" diyen arkadaşlardansanız evet sizi çok çok tatmin etmeyebilir ama geri kalan aklı başında tayfa için gayet iyi gelecektir. mikrofon kalitesi ise eh işte. uzun görüşmelerde küfür yersiniz karşı taraftan, ama ufak görüşmeler için olabilir. dış ortamın sesini çok alıyor ve biraz kirli alıyor sesinizi. ama iş görür.

ses yüksekliği: son sesin düşük olduğundan bahsetmişler internette. evet, müzik dinliyorum diye kulağınızda tüp patlatmaya alışkınsanız düşük gelecektir. lakin son seviyede bile gayet temiz ve yüksek bir ses veriyor alet. %75'in üzerinde dinlemek beni rahatsız ediyor. (ki metal dinleyen adamız babba)

boyut: kutusu afedersiniz göt kadar. ilk elime aldım sahte falan geldi sandım. kot pantelonun (bkz: don atlet pantelon) çakmak gözünde taşınabiliyor. kulağa takıncada kaba durmuyor, kibar bir görüntüsü var. kaskın içine takarım diyen motorcu kardeşler için uygun değildir ama onu söyleyeyim. bokunu çıkarmayın leblebi gibide değil.

kısayollar/jestler: iki kulaktada dokunmatik var. alışmak bir iki gün alıyor.

sol kulak

1 tık müzik duraklatma
    2 tık önceki müzik
    3 tık google assistant/siri vs

sağ kulak

1 tık müzik duraklatma
    2 tık sonraki müzik
    3 tık oyun modu (düşük gecikme falan)

son tahlilde sporda vs kullanacaksanız ( hayır kulaktan düşmüyor kolay kolay) ve kablo işlerinden yıldıysanız denemeye kesinlikle değer. gelişme oldukça eklerim.

güncelleme : motorda denedim. kaskı, kulaklığı kulaktan düşürmeden takmak zorlayıcı ama eğer kaskınızın kulaklık boşluğu varsa takılabilir duruyor. bu arada kaskım bell qualifier. bağlantıda vs hiç sorun yaşamadım.
  • aliexpressten 3$ indirim kuponu ile 95 liraya aldım. 21 lira vergi 8 lira da gümrüğe sunma bedeli ödedim. sonra ne mi oldu? 1 aydır beklediğim kulaklığın türkiyede 130tl ye satıldığını öğrendim. eee mk 1 aydır boşuna mı bekledim..

edit: sistemde vergi+gümrüğe sunma bedeli 29.97 yazıyordu. bugün annemden 35 tl almışlar. henüz ürünü görmedim ancak eve gidince eğer öyle birşey varsa, hello tüketici hakları

sizin vergini sisteminizi gibim.

edit: türkiyeden alabilirsiniz. xiaomi redmi airdots'dan daha iyi, tek sıkıntısı plastiği kırılacakmış gibi duruyor
  • pro modelinin az önce kutusunu açtım ve ilk yorumum ses kalitesi mükemmel. uzun süredir airpods kullanan biri olarak yazıyorum.
hesabın var mı? giriş yap