şükela:  tümü | bugün
 • cerkescede "ayip" anlamina gelir. her turlu saygisizlik ve onaylanmayacak hareket bu kapsama girer, yapmaktan ozenle kacinilmasi gerekir. bir nevi tek kelimelik adab-i muaseret kuralidir.
 • bir cerkes cemiyetinde birisi bu kelimeyi size söyledigi an basinizdan asagiya kaynar su dökülmüs gibi hisedersiniz. kizarirsiniz, bozulursunuz. bu nedenle kalabalik ortamlarda birine pek söylenmeyen, ancak daha sonra söylenen veya birisi tarafindan kenara cekilerek nedenini belirterek söylenmesi gereken bir sözcüktür.
  (bkz: yer yarilsa da icine girsem)

  haynap kelime anlami olarak ayip, uygunsuz veya saygisizlik durumunu ifade eder. ister cerkes cemiyetinde, ister aile icinde, ister arkadas cevresinde khabze'ye aykiri bir davranis, bir harekette bulunulmussa veya söylenen seylere karsilik denir. bununla birlikte abhazalarda* ha$arop kelimesi kullanilir.

  basit bir örnek; khabze'ye göre bir odaya, ister yasca büyük ister yasca kücük birisi, girsin odadaki herkes ayaga kalkar. kalkmayan kisi odaya giren kisiye ve odadaki diger insanlara saygisizlik ettiginden haynap denilir.
 • örf ve adetlerine bağlı çerkes toplumunda asla söylenmeyecek ve işitilmesi bile kötü olan bir söz.
 • çerkezce çok utanç verici, kınanası durumlar halinde söylenen kelimedir. hatta adige'lerin "haynape soğuş" dedikleri bir durum vardır ki bu haynap'ın bir üst kademesi olarak tanımlanabilir. ("rezil rüsva" anlamında)
 • söylenmesi ile başlı başına bir yaptırım etkisi yaratan, haynape şeklinde de telafuz edilen, çerkes toplumunda kimsenin duymak istemeyeceği, kınama belirten söz.
 • karşınızdaki insanın çerkez olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz, anahtar sözcük; zira haynapı bilmeyen çerkez, günahı bilmeyen müslümandan farksızdır.

  bu yöntem türkan şoray üzerinde denenmiştir. film çekimi için mahalleye gelen sultan, konuştuğu ev hanımının çerkez olduğunu öğrendiğinde, kendisinde de çerkezlik olduğunu söyler. yaşlı ve cin çerkez teyze "sen haynap bilir misin?" diye sorusunu patlattığında, sultanımız anında cevap veremediği için çerkez olmadığına karar verilmiştir.

  not: olay kırk elli yıl kadar önce istanbul'da vuku bulurken, kahramanımız yaşlı ve cin teyzenin yanındaki genç babaannem pek konuşmamıştır çünkü büyükler konuşurken küçükler pek konuşmaz, haynapdır.
 • (bkz: hudinag)
 • çerkes toplumunda belki de en çok kullanılan kelimedir bu. haynap olmayan bir şey yok zaten kültürümüzde. gayet de söylenilir ve işitilir, o kadar da mühim değildir. türklerde ayıp neyse çerkeslerde de haynap odur.
 • çocukluğumu alıp götüren söz. ulan çocuğuz amınakoyim. ne var misafirin çocuğuyla gırgır şamata yaptıysak? ne var bize vurana karşılık verdiysek?
  milletin bebesi atarimizi işgal etmiş; 2 mario atalım diyoruz haynape.
  başkasının evinde tuvalete gidelim, çişimiz geldi diyoruz haynape.

  anne terliği falan deniliyor ya. çerkesler için dayaktan daha etkilidir bu söz. kulağa eğilip haynape dendi mi olay bitmiştir. kuyruğu kıstırıp, sessizce oturmak lazım.
 • kabardeyce de yemuk olarak söylenir.