şükela:  tümü | bugün
 • her insanda her sanatçı da olması gereken duygu..

  hayret duygusunu kaybeden kişi sevmeyi de bilemez... sadece "iyi nefret etmeyi" öğrenir ki bu insana biz "zavallı" deriz...

  mustafa özel, modern insan niçin umutsuz? adlı yazısının bir yerinde şöyle söyler:

  .......sevme, hayran olma ve ümit etme yeteneği zayıfladıkça, işlevsel insan yabancılaşma ve tutsaklığını aşma kabiliyetini, hatta arzusunu yitirir. gizemin yokolmasıyla hayret duygusu körelmeye yüz tutar. işlevselleştirilmiş bir dünya, hedefsiz bir yolculuktur. hayatta vakar ve gaye sahibi olma duygusu yitirildiği zaman, son kertede hiçbir şeyin önemi kalmaz. marcel, ontolojik duygunun yitirilişinden kaynaklanan durumu tavsif için dinî bir ibare kullanır: "beyhudeler beyhudesi, herşey beyhude.".....

  kaynak: http://www.karakutu.com/…=news&file=article&sid=115
 • kaybeden kişinin "adam" bile sayılmayacağı duygu!
 • kaybedilen boyutumuz.
 • (bkz: şaşırmak)
 • bilmediğiniz bir şeyle karşılaştığınızda ilk hissettiğiniz şeydir. dolayısıyla bu duygu, bilgiye yöneltir insanı. önce soru, sonra cevap. önce merak, sonra hakikat.

  platon ve aristoteles'e göre de bu duygu felsefenin kaynaklarındandır.
 • başkasının yerine utanmakla beraber gelen bir duygu. insanların kendi çıkarları için her şeyi yapmaya çalışmaları hem de utanmadan beni hayret duygusuna iten sebeplerden biri.

  öğretmen camiasından örnek verecek olursam ;

  istediği saat boş olsun diye müdür yardımcısına yapılan yalakalıklar, istediği kadar ders saati olmadı diye milli eğitime şikayet edilip hala yüz yüze konuşmaları ve beraber oturup kalkmaları.

  koruduğu öğretmenin 21 saatini 3 güne sığdırıp sevmediği öğretmenin 19 saatini 4 güne yaymak.

  bunları yaparken hiç utanmamak karşılığını verdiğin zaman başka yolla tehdit edilmen.

  insanların neden bu kadar pislik olması ? hayret etmek her gün biraz daha.