şükela:  tümü | bugün
  • izlerken bir anda şok olduğum video, kurgudur değildir bilmiyorum fakat çok etkilendim. kurguysa bile hem üzüldüm hem mutlu oldum.

https://youtu.be/hdt5hiswjhg
  • youtuberlarımızdan hayrettin'in amerikada yaptığı sosyal deney videosudur.

--- spoiler ---

kahramanımız klasik bir sosyal deney olarak durumu iyi amerikalılardan aç olduğunu söyleyerek pizza istiyor fakat kimse vermiyor. sonra arkadaşı gidip bir evsize pizza veriyor ve ardından hayrettin evsizin yanına gidiyor ve iki türk kavuşmuş oluyor.
    --- spoiler ---

benim anlayamadığım kısım bu videonun kurgu olup olmadığı. eğer kurgu değilse gerçekten düşük olasılıklı bir olay fakat baktığım zaman evsiz arkadaşın hareketleri yapmacık geldi, emin olamadım. sevgili yazarlarımızın da düşüncelerini öğrenmek isterim.

link

edit: video kurgu, aslında homelles olan adamın iyi bir hayatı var.ifşa
    edit2: şöyle bir video yayınlamış arkadaş youtube linki
  • ister kabullenin ister kabullenmeyin ülkece krizin eşiğindeyiz. bu zamanlarda her gencin aklında yurt dışına özellikle de amerika'ya gitmek var. herkes imkanını bulur bulmaz gitmek istiyor, buna mecbur bırakılıyor. kendilerince haklı sebepleri var herkesin, saygı duymak gerekir.

bu videonun amacı ise kesinlikle insanları caydırmak. her şeyin tozpembe olmadığını göstermek. yurt dışına çıkınca işlerin kolay olmadığını, davul sesinin uzaktan hoş geldiğini göstermek.

doğrudur, kolay değildir. bulunduğun şehirden farklı bir şehre gidince bile afallıyor, zaman zaman yerini yadırgıyorsun. başka ülkeye gidip tamamen farklı toplum, farklı kültürle tanışmak zor iş.

yine de bu videonun kurgu olduğunu düşünüyorum. "amerika'da işsizlik oranını düşük gösteriyorlar, şu anda 90 milyon işsiz var." diyor videodaki mehmet abi. sizce böyle bir şeyin gerçek olma ihtimali var mı?

amacım amerikan seviciliği yapmak değil fakat türk milleti kadar sindirilmiş olduklarını düşünmüyorum. biz türk milletini sindirdiler. her şeye boyun eğdirttiler. zam geldi biraz sosyal medyada tepki gösterdik zammı geri çekmediler, tc ibaresini kaldırdılar biraz tepki gösterdik geri adım atmadılar, andımızı kaldırdılar sosyal medyadan tepki gösterdik sonuç değişmedi. her şeyi azar azar alıştıra alıştıra yaptılar. şimdi tamamen sindirildik. açık açık ülkeyi satıyoruz deseler inanın tepki gösteremez hale geldik. belki 2-3 tweet atarız o kadar.

lafı bu kadar uzatma sebebim şu, 90 milyon işsizlik olsa bunu duyardık. büyük ses getirirdi, her yerde yankılanırdı, eylemler olaylar olurdu. çünkü oranın toplumu biraz daha bilinçli, haklarının farkındalar. bizler gibi değiller. kötüye alışmak istemiyorlar, tepkilerini gösteriyorlar.

tekrar söylüyorum ülke değiştirmek kolay değildir elbette fakat bu videonun kurgu olduğu da apaçık ortada. yani sadece bu videoyu izleyerek karar almayın, kendinizi etkilemeyin.

hayrettin'in büyük bir hayran kitlesi var. ben de sever takip ederim kendisini. son zamanlarda trt 1 ekranlarında yayımlanan kalk gidelim isimli dizide oynuyor. kitlesinin olduğunun da herkes farkında. yani kasıtlı olarak hükumete yakın yapımcılar tarafından kurgulanmış bir video olduğunu düşünüyorum.
  • anlamsız bir mizansen.
  • olm mukemmel video. icinde memleket sevicilik, turkun turkten baska dostu yokturculuk, kardeslik, islam guzellemesi her sey var. youtube'da abone sayisi artan herkesin girdigi yola girmis hayrettin efendi ve tarifi aynen uygulamis. cuneyt ozdemir'in akboylara oynamasi gibi. ayni yontem. turkiye gibi ulke yok, aslinda biz yine de en iyisiyiz dusuncesi empoze edilmeye calisilmis.

oncelikle video kurgudur degildir orasi farketmez. (bu arada essek gibi kurgu da neyse) bu adam 29 yasinda bu bilgi birikimle abd'de homeless olmayi basarabilmisse bravo. 10+7 bin dolarla abd ye gidiyorsun, lan 1 yil icinde paylasimli oda da mi bulamadin? turk mahallesine gitsen bile bir sekilde bulurdun. adamin aldigi egitim, ne is yaptigi falan belli degil, florya'da konforu biraktim diyor, konfor dedigin kime gore neye gore ve nasil bir konfor?

hayir bari kurguladin, duzgun kurgula, adam muhabbete direkt "abd hic gorundugu gibi degil" diyerek basliyor asasdafas
    tam "madem abd kotuymus e baska ulkeler var" diye dusunecegin anda da "avrupa da ayni, e ben ispanya'daydim orasi da kotu issizlik var" diyor evsiz memed. e memed efendi, ispanya'da da abd'de de tutunamadiysan sorunu biraz kendinde arama vakti gelmis olmasin? gerci siktir et, sen prezentabl goruntunu muhafaza et, anneni ara falan. yazacaginiz senaryoyu siksinler.

homelesslar genelde, odenemeyen banka kredileri, uyusturucu, kumar vs gibi bir anda elde avuctakini kaybederek homeless oluyorlar. homeless ne aq evsiz iste. bu elemanin belki psikiyatrik bir sorunu var vs bilemeyiz. tabii bu dediklerim video kurgu olmadigi takdirde gecerli olan tezler.

ama gelip de sosyal medya deneyi bidibidi diye turkiye guzellemesi yapip batiyi bokladiginda aklima bagzi kisiler geliyor ve samimiyetini sorgulatiyorsun ve popularite kaygindan dolayi kendini gulunc duruma dusuruyorsun hayro efendi, luzumsuz isler bunlar.

goc etmek hakkinda bir kac not:

abilerim ablalarim, sevgili kardeslerim. tr'den inanilmaz bir beyin gocu karsitligi var. bunun sebebi sizin gibi parlak zihinlerin tr'de kalmasini istemek ve tr'ye yararli olacaginiz dusuncesi degil. hukumetin sizin goc etmenizi istememesinin sebebi cebinizde bulunan (ya da ailenizin size verecegi) 3 kurus para. cebinde az da olsa parasi olan adam goc ediyor, terkediyor bu ulkeyi. cunku o paraya dahi muhtaclar. ve ekonomiyi sizin gibilerin dondurdugunu, sizin beyaz yaka olarak calisip para harcayip bu donguye en buyuk destek veren oldugunuzu biliyorlar. adamlarin tek derdi bu. cunku sizden aldiklari vergi gelirleri kesilecek. bunu kaybetmek istemiyorlar. mitinglerde hulooog diyen kitlenin bir sike derman olmadiginin farkindalar. o kitleden sike surulen tayfa da yarattiklari saadet zincirinin icinde zaten ve bekalari/davalarinin devami icin sizin bizim benim o piramidi en alttan beslememiz bekleniyor. ulke zindana donmus, dunyayla entegrasyonumuz kesilmis (adamlar trt'de birilerinin cebi dolsun diye eurovision'a katilimi bile yasakladilar lan) goc etmeyecegiz de ne yapacagiz? adamlarin son caresi iste boyle karsi tarafi aptal yerine koyar gibi youtube maymunlarina propaganda videosu cektirmek. buna alet olanlarin da, gercekleri carpitanlarin da yatacak yerleri yok.
  • geniş çimenler arasında 1 ev önünde 2 araba ve sağlık sigortası + üniversiteye giden çocuklar.
    buna amerikan rüyası denir. sanıldığı gibi bütün amerikalılar refah içerisinde değil.

abd'de ülkemizin aksine bayaaaa bir evsiz var.
    new yorkda da en üst düzey şehirler eyaletlerde de bolca karşınıza çıkarlar.
    türkiye'deki gibi evsiz görmek, milyonda 1 falan değildir.
    zengini nasıl çok zenginse, abd'nin düşkünü de fena düşkündür, ve sayıları hayli fazladır.
    o yüzden kurgu gibi durmayan video.
  • bu olay daha önce yapılmıştı.ahanda link taklitçi hayro
  • hayrettin'in 1.8 milyon abonesi var. bu video kurgu değilse beni hepsi, tek tek siksin. bırakın abicim şu milletin duygularını sömürmeyi ya.
  • hadi milliyetçilik oynayalım temalı kurgu video. içine biraz da sömürü katılmış. ideallerinizin peşinden koşun gençler. ya da sistemin kölesi olarak sömürülmeye, karın tokluğuna 5 para etmez zihniyetin güdümünde yaşamaya devam edin. şimdi burada uzun uzun amerika’nın avantajları ve dezavantajları hakkında yazmayacağım. merak eden okusun. ayrıca belirtmek isterim ki burada her eyalet ayrı bir devlet.
    amerika ile ilgili konuşulan şeylerin hepsi sanki 10 milyon nüfusa sahip iskandinav ülkesiymiş gibi anlatılıyor.
    genel kanı ise kiraların çok pahalı olduğu yönünde. arkadaş, asgari ücret kazanıyorken beşiktaş’ta kiralık ev bakıyor musun?

söz konusu kurgu kişi $10.000 parayla california’ya gelmiş. meslek ne belirtilmiyor? nereye başvurdu belli değil. iş bulamazsan kira sözleşmesi yok gibi bir durum söz konusu değil. tabi kuş kadar parayla ve 0 gelirle california gibi yiğidin harman olduğu yerde hem yiyip hem içip hem 5-6 ay boyunca kira ödeyemezsin. element uydurmuş.

gerçek işsiz sayısı 90 milyon diyor. yok öyle bir şey arkadaşlar. burda yetkili kurumlar da dahil kimse tatlı su uyanıklığı yapıp rakamlarla kafasına göre oynayamaz. bir sistem, düzen var ve bu trump da dahil kimsenin zikinin keyfine göre değişmez.

size şu kadarını söyleyeyim, az biraz ingilizcen varsa iş bulamaman için eşek olman lazım. buradaki bir garson oradaki bir doktordan veya savcıdan daha kaliteli bir hayat yaşıyor. tabi bu kaliteden ne anladığınıza bağlı.

orda asgari ücrete çay simit hesabı reva görülürken burda asgari ücretle bile 3 öğün et yersin, her akşam da viskini içersin. araba, elektronik, kıyafet ucuzluğundan bahsetmiyorum bile.

neyse mesela abd - türkiye kıyası değil zaten. klasman farklı çünkü. ama bir kere geliyorsunuz dünyaya. saçma sapan tiplerin, çomar gurbetçilerin, milliyetçilik soslu sömürülerin ve siyasal islamın pekmeze çevirdiği beyinlerin söylemlerine inanmayın.
  • özellikle, artan beyin göçü ile alakalı proje bir videodur. fake veya değil bilemem ama herkes için bu gerçeği yansıtmaz. it kopuk değilseniz aç veya açıkta kalmazsınız.

zaten araştıranlar bilecektir ki, abd siz bu duruma düşmeyin diye sizden garanti almadan ülkesine sokmuyor. bankada da belli bir miktar paranız olması gerek. bu 3-4 bin dolar değil. bu devirde komik bir video olmuş. amerika'ya gidenler zaten boş adam olan tayfa değil. bilgi birikimiyle gidip hak ettikleri değeri ve parayı alıyorlar.