şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buyuk sehirlerde basibos(?) hayvanların toplandıgı kafesli güya barınma yerleri.

  içişleri bakanlığının genelgesine göre her belediyenin kurmak zorunda oldugu, hayvanları ilaçla zehirlemeden toplanarak, aşılatıp, kısırlastırma amaçlı kullanılması gereken toplu hayvan evi.

  amacı, yasli, sakat veya saldırgan olan köpekleri barındırmak, uygun olanları sahiplendirmek olan hayvanevi.

  belediyelerin çoğunlukla hayvanlarla ugrasmayı kulfet gorerek, sırf gorev icabı hayvanları ilkel yollarla toplayarak gözden ırak öldürdükleri yerler. (bkz: hayvan katliami)

  bir de hayvan derneklerinin kurdugu barınaklar vardır: kısmen daha iyi durumdadırlar. ama yine de hepsi belediyeye bir sekilde bağlıdır. ama iş o haldedir ki, gönüllüler belediyeler işin içine girmesin aman yardım etmesinler diye kendi ceplerinden verirler.

  barınaklar ne yazık ki, ilgisizlikten ve parasızlıktan hayvanların hep mutlu yasadıkları, temiz yerler değil. temizleri de var.
 • bu hayvan barinaklarindan birinde bi gun, 3-4 gundur bogazindan bir lokma yiycek gecmemis kopeklerden biri yere yigilir, digerleri ustune atlar, parcalar, cigerlerini yerler.

  bir digerinde cati yoktur, kar yagar bi gun. anne kopek ve yavrulari karin icinde yatarlar. kar biter. anne kalkar. ama yavrulari artik cansizdir.

  bir baskasinda ise bi gun, yagmur yagar. her yagmur yagdiginda oldugu gibi kanalizasyon tasar. kopekler dizlerine kadar lagimin icinde kalir 2-3 gun.

  ya bir digerinde... veterinerlik fakultesi veya benzeri yerler deney icin yavru kopekleri alirlar. yooo! sadece yavrulari da diil, buyuk kopekler uzerinde yapilan bagirsak kesme bicme deneylerini unutmamak gerek. basarili olana dek denenicektir, ehh denenir de.

  peki bugun baska birinde acaba neler olmakta... ? kimbilir..

  yine de hersey insanlar icin.
 • gönülü olarak vakit ayrılabilecek , zavallı hayvanların insanlara muhtaç bir halde yaşamaya çalıştıkları acayip yer.
  her barınağa eski gazete , kiloluk makarna , mama , sağlık malzemeleri yada direk para şeklinde isteyen kimseler yardımda bulunabilirler.
 • tum insanlarin hayatlarindan en az bir kere gitmesi gereken yerlerdir. birkac gece uyuyamiyorsunuz ama cok guzel ders oluyor bundan sonraki yasaminiz icin.
 • sokaga bıraksan daha mutlu , bakımlı ve temiz olacakmıs hissi uyandıran zavallı kopeklerin tıkıldığı bir yer..
  olayı anlamaya calısıyorsunuz burası mı gercekten diye, algıladıktan sonra 5snden fazla duramayıp kacıyorsunuz, iciniz aciyor kopekler icin.
 • barınak gönüllüleri derneğince hazırlanan

  http://www.barinak.gen.tr/

  sayfasında birçok büyük şehirlerimizdeki barınakların bir listesi var. şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışma. bilgiler her ne kadar eksikse de (misal internet siteleri, internet grupları filan yok) çok önemli bir site.