şükela:  tümü | bugün
  • vicdani bir gerekliliktir. bundan yoksun olan anlamaz zaten. benim lafım vicdanının sesi olanlara.

ya bu ülkede bir hayvan düşmanı gider sokaktaki hayvanı şikayet eder o hayvan barınağa götürülüp ölüme terk edilir, iğneyle uyutulur, işkence edilir öldürülür. geçen aylarda bir sürü örnek gördük bunlarla ilgili;
    (bkz: diyarbakır hayvan barınağı'ndaki hayvan katliamı)

geçen gün bir tane hayvan barınağına gideyim dedim hayvanlar gözünüzün içine içli içli bakıyor, vicdanı olan insan dayanamaz o manzaralara. bi cins köpek gördüm nası insana muhtaç, gel diyorum içinde bulunduğu kafesi dört dönüp gelip kendini sevdirmeye, burnunu demir parmaklıklardan dışarı çıkartmaya çalışıyo... şimdi o hayvanlar kim bilir hangi şartlar altında yaşıyorlar ya da haberlerde gördüğümüz gibi işkence görüp öldürülüyorlar. nasılsa sesi çıkmaz; soranı, kontrol edeni de yok onların...

tabi bir de hayvanları sahiplenip bakamıyoruz bahanesiyle barınaklara bırakan sözüm ona hayvanseverler var. ya hiç almayın ya bu vicdansızlığı yapmayın. zira siz yaşamınıza devam ederken o hayvan gelmeniz umuduyla bi çare halde hayata tutunmaya çalışıyor ve umudu kayboluyor. o yüzden hayvan sahiplenmenin de kayıt altında olması ayrı bir gereklilik öyle hadi sıkıldık barınağa bırakalım durumu olmamalı.

bu kamera uygulamasını getirin başına da izlemesi için birini koymanıza gerek yok, bizlerin kontrolüne sunun biz izleyelim. her şey şeffaf olsun hayvanlara saygı duyan barınak sorumlularını tenzih ediyorum ama işkence edenlerin önüne geçelim.

ya ülkede bir sürü sorun var buna mı taktın demeyin, diyen de bu başlığa uğramasın. vicdan, merhamet en güçsüze gösterildiğinde anlam kazanıyor ve bir bilinç oluşturulabiliyor. hatta bu hafta sonu size yakın olan bir barınağı gidin bakın o hayvanların gözlerinin içine belki o zaman anlarsınız ne demek istediğimi.
  • kesinlikle olması gerekiyor.

hayvan düşmanı insanların içinde yaşıyoruz. hayvanlar ne şartlarda tutuluyor bilmiyoruz ve görmüyoruz. sürekli hayvana eziyet edilen haberler görüyoruz, görüntüler izliyoruz.

kesinlikle olmalı diye düşünüyorum.
  • teşekkürler sözlük can yaman'ın arka odaya geçelim zırvasına dikkat kesip şu başlığı umursamadığın ve yine şaşırtmadığın için.
  • bence herhangi bir canlıya şiddet uygulanma olasılığı olan bütün alanlara kamera konulmalı ve denetlenmeli.
  • kesinlikle olmalı 7/24 canlı izlenmeli barınaklar
  • ben hayvan barınaklarındaki bu istismarı, bu denetimsizliği hiçbir şekilde anlayamıyorum. nasıl bir tutumdur bu?
  • milletin keyiften sokağa attığı, kontrolsüz şekilde 1'e 8 üreyen pislik yumağına vergilerimizle bakılıyor, bir de güvenlik mi koyacaklar?

karı da gönderelim mi abilere?