şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyaya tek başımıza sahip olmadığımız hatırlanmalı, beraber yaşadığımız hayvan dostlarımızında haklarının savunulması için bir kampanya başlatılmıştır ve herkesi destek olmaya davet ediyorum. lütfen bu yasanın çıkması için sen de imzala!

  (bkz: hayvanları eşya yaptırmayacağız)

  hayvan hakları yasası çıkarılmalı

  "türkiye’de sokak hayvanları dahil her türlü yabani ve deniz hayvanları türkiye cumhuriyeti medeni hukuku gereğince eşya kanunu kapsamında değerlendiriliyor. hal böyle olunca hayvanlara yönelik yapılan her türlü suç, kanun yetersizliğinden neredeyse cezasız denilebilecek bir şekilde sonuçlanıyor.

  ülkemizde yaşayan birçok vatandaşın, hayvanların belli kanunlar çerçevesinde haklarının korunduğunu düşünse bile, türkiye gelişmiş ülkelere göre hayvan hakları konusunda yetersiz. insan merkezli hukuk anlayışı geldiğimiz bu çağda çoktan terkedilmişken,tbmm’de hayvan haklarına yönelik gerçekçi bir yasa tasarısı bile henüz tartışılmış bile değil. hâl böyle olunca birçok hukukçu, hayvanlara yönelik açılan davalarda ne yapacaklarını şaşırıyor ve birçoğu adaletin eksik işleyişinden yakınıyor. ülkemizde bir hayvana kötü muamelede bulunmak, en temel hakkı olan yaşam hakkını elinden almak 5326 sayılı kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor ve maalesef 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu, kabahatler kanununu kapsadığından ortaya bir kısır döngü çıkıyor. bu durumda hayvanları koruma kanunu hükmünü yitiriyor. buna göre bir hayvana eziyet ederek canına kasteden kişi hapis cezasıyla yargılanamıyor. kabahatler kanunu gereğince hayvanlara yapılan her türlü haksızlık ancak idari para cezası olabiliyor ve bu para devlet hazinesine aktarılıyor. yani hayvanın acı çekip devletin bundan para kazandığı bir ülke konumundayız!

  mevcut kanunun hayvanları eşya olarak kabul etmesiyle ortaya değişik tutarsızlıklar çıkıyor. hayvanlar, kanun gereğince mal varlığı statüsüne konulduğundan herhangi bir suçta mal varlığına zarar vermekten dolayı da para cezası alabiliyor. fakat kanun sokak ve yabani hayvanların mal varlığının kime ait olduğuna cevap veremiyor. bu yüzden suçlular yasanın getirmiş olduğu açıklıktan yararlanıp yaptırımla karşılaşamıyor. o zaman sahibi olmayan, yani bir fatura ile alım satım konusu olmayan sahipsiz bir hayvan herhangi kötü muameleye maruz kaldığı zaman, evdeki ya da ahırdaki sahipli hayvandan hukuken farklı muameleye mi tabi olur sorusunun yanıtı “evet” olarak karşımıza çıkıyor. ne yapılmalı? yapılması gereken en mühim şey derneklerin ve eksikliklerin bilincinde olan vatandaşların halkı bilgilendirerek imza kampanyaları, sosyal sorumluluk projeleri, basın yayın organlarını kullanarak kendilerini tbmm’ye duyurmaları, yasaların daha caydırıcı bir hale getirilip en nihayetinde insan odaklı bir hukuk sisteminden uzaklaşmalarını istemeleridir.

  dünyaya tek başımıza sahip olmadığımız hatırlanmalı, hayvan hakları konusunda batılı hukuk modelleri örnek alınmalı, var olan her canlıya saygı duyulan bir sistem kurulmalı, savcı ve hakimlere hak ettiği yetki verilmeli, hapis cezaları uygulanmalı, hayvan sevgisi çocukluk çağından itibaren verilmeli ve okullarda ders olarak okutulmalı, gençliğe yatırım yapılmalıdır. dünyaya ve içerisinde yaşayan her canlıya saygı duyacak bir nesilin çok daha yenilikçi yasalar çıkaracağından emin olunmalıdır. eğer sesinizi çıkarmazsanız kimse sizi duyamaz. ve biz insanlar onların koruyucularıyız bunu unutmayalım!"
 • sınai hayvancılıkta yapılanlardan hiç bahsetmemiş bir kampanya fakat desteklemek için bu bir engel değil.
  aşağıda vereceğim okunması gereken kitapta bu da söyleniyor zaten. dünyayı bir kerede zulümden kurtarmak mümkün değil. her küçük girişimi desteklemek lazım. gerçi yasa çıkması için kampanya başlatmak küçük bir girişim değil, olmamalı fakat sözlükte destek de bulabilmiş görünmüyor ne yazık ki...

  (bkz: animal liberation)